CAW i inne archiwa wojskowe

Witam,

Szanowni Panowie, napewno część z was ma jakieś doświadczenia z Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW) oraz archiwami poszczególnych Rodzajów Wojsk, wobec tego mam kilka pytań:

- czy istnieje jakakolwiek możliwość by zdobyć informacje z archiwów bez osobistej wizyty w archiwum ? np. odpłatne kserokopie rozkazów na zamówienie (np. wg sygnatury akt), tak żeby archiwum wysłało te kserokopie pocztą (oczywiście wszystko odpłatnie).

- czy są jakiekolwiek szanse że kiedyś zasoby archiwów zostaną udostępione w internecie w formie np. płatnej bazy danych akt.

- czy w przypadku osobistej wizyty w archiwum można zażyczyć sobie kserokopii danych akt odpłatnie i czy faktycznie nie ma z tym problemu ?

- jak ogólnie wygląda obsługa w CAW i archiwach, są mili, czy raczej niezbyt ? I w jaki sposób określić sygnaturę akt jeśli interesuje mnie np. treść rozkazu nr/Org. z dnia itd.

Pytam dlatego że do Warszawy ma spory kawał drogi, tak samo do Modlina, a jedyne archwium które leży blisko mnie to filia archiwum Wojsk Lądowych w Oleśnicy, które przechowuje głównie materiały dotyczące ŚOW.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

CAW i inne archiwa wojskowe

Cześć.
Koledzy czy ktoś może wie gdzie w zbiorach CAW mogą znajdować się instrukcje sprzętu. W katalogu kartkowym i elektronicznym zbioru instrukcji i regulaminów są olbrzymie braki. Szczególnie instrukcji z lat 60. dotyczących sprzętu rakietowego (tych z gryfem „Tajne specjalnego znaczenia”) oraz sprzętu radiolokacyjnego i lotniczego. Pracownicy Archiwum nie potrafią (lub nie chcą) pomóc w tej sprawie. Proponują, aby szukać w zbiorach dotyczących dowództw rodzajów wojsk. Czy może ktoś z kolegów poszukiwał takie materiały i wie gdzie można się do nich dokopać.

Pozdrawiam
Witek