Witam,
Chciałbym otworzyć dyskusję na temat "polskiej" linii karabinków z rodziny AK, to znaczy jakie mieliśmy wersje, różnice w budowie, ciekawostki itd.
Po pierwsze chciałbym się dowiedzieć kiedy dokładnie rozpoczęto produkcję w ZM "Łucznik" polskich AK. Z tego co wyczytałem to był rok 1957 lub 1958 i były to karabinki AK z komorą frezowaną, przez co były cięższe niż późniejsze karabinki z komorą tłoczoną.
Z tego co również wyczytałem i tu różnica jest 2 lat, od 1966 lub 1968 roku rozpoczęto produkcję karabinka AKM - czyli wersji z komorą tłoczoną i kolbą drewnianą, a od 1972 roku karabinka AKMS - czyli z kolbą metalową składaną.
W międzyczasie był także karabinek AK GN wz.60 czyli do miotania granatami za pomocą specjalnej nasadki na lufę, oraz późniejsza wersja AK GN wz.60/72 czyli modernizacja dla wojsk desantowych, z możliwością demontażu kolby.
Były jeszcze wersje AKMŁ i AKMSN ze specjalnym uchwytem na celownik noktowizyjny.
Niestety właśnie o te specjalistyczne wersje mi chodzi, nie wiem w których latach produkowano je.
Od mnie kilka pytań:
- do którego roku suwadło było "polerowane" czyli takie srebrne ? a od kiedy zaczęto je malować na czarno ?
- czy po remontach zawsze karabinki malowano na szaro (fosfatowanie) ?
- gdzie najlepiej zajrzeć żeby sprawdzić "przebieg" karabinka oprócz oczywiście lufy ? domyślam się że w okolicy pracy suwadła, ale może gdzieś jeszcze ?
Zapraszam do dyskusji.