DZSW

DZSW

#1
Cześć, przychodzę z zapytaniem odnośnie służby w DZSW.

Na wezwaniu mam napisane, że muszę wstawić się w terminie 13 listopada 2023 do Pełny okres pełnienia służby, ile taka służba trwa? Nie mogę znaleźć nic odnośnie tego i nie ukrywam, trochę mnie to ciekawi.
Co polecali byście zabrać na sam początek? I jeszcze ostatnie pytanie odnośnie 1 miesiąca, czy za 1 miesiąc służby czyli te szkolenia podstawowe, są wypłacane normlanie pieniądze na konto czy to np. Jest dopiero od kolejnego miesiąca? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

DZSW

#2
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest podzielona na dwa etapy:
1) szkolenie podstawowe, aktualnie trwające 27 dni (Twój turnus rozpoczyna się 13 listopada, a kończy 9 grudnia),
2) szkolenie specjalistyczne, trwające do 11 miesięcy.

Porady dotyczące rzeczy przydatnych dla początkującego żołnierza znajdziesz w Internecie, choćby tu: https://wcrbydgoszcz.wp.mil.pl/pl/artic ... szkolenie/

Za każdy dzień służby wypłacane są "normalne" pieniądze, w wysokości 4960 zł (brutto) za pełny miesiąc, a za niepełny 1/30 tej kwoty za każdy dzień. A więc za okres szkolenia podstawowego także. Uposażenie jest płatne "z dołu".

DZSW

#3
Dziękuję, p. Januszu.

Jeszcze mam pytanie odnośnie powrotów do domu w czasie przepustki, jest obowiązek powrotu w mundurze czy mogę normalnie wrócić przykładowo w ubraniach, których przyjechałem do jednostki? Pozdrawiam serdecznie.

DZSW

#4
Żołnierz obowiązany jest nosić mundur tylko podczas wykonywania zadań służbowych, poza jednostką co do zasady chodzi po cywilnemu.