Książka "Ядерная война в Южной Европе"

Książka "Ядерная война в Южной Европе"

#1
Na tej stronie: https://warplans.org/books_ru.html
można zamówić wspomnianą pozycję.
Dostałem dzisiaj mejla, zamówię, wedle tego, co pisze na TankNecie będą jeszcze 2 tomy - po wojnie... (jest obecnie w wojsku), w zeszłym roku wysłali do Polski 7 egzemplarzy - ponoć bez problemów.
Dane 1. tomu:
- 568 pages.
- 1,6 kg.
- format A4.
Payment USD:
- the book – $20,
- the post services – $22,3 (auto post from Kiev to Poland with tracking number);
- total $42,3.
Kontakt przez Yevgen Pinak pinak77@yahoo.com

Temat wielce interesujący, mało znany... jak tylko do mnie dojdzie dam znać.

Książka "Ядерная война в Южной Европе"

#2
Interesująco się zapowiada książka sądząc po lekturze udostępnionych stron. Temat ten był mi prawie nieznany do czasu obejrzenia obszernego wywiadu w Rossiya24 z gen. płk. W. Osipowym, który był przez kilka lat głównodowodzącym Kierunku Południowo-Zachodniego, potem ten materiał widziałem jeszcze ponownie vkontakte, i zaraz też pojawił się tam film dokumentalny na podobny temat też około godziny trwający, szkoda że nie zapisałem, bo potem film znikł wraz z wywiadem gen. Osipowa.
Książkę postaram się zamówić, jednakowoż jak piszesz - autor grozi, że pozostałe dwa tomy napisze dopiero po zakończeniu wojny - niezbyt różowo to widzę choć chciałbym się mylić.
Pozdrawiam, Bogusław

Książka "Ядерная война в Южной Европе"

#4
No i faktycznie - paczka była na poczcie w poniedziałek, wczoraj odebrałem - powiem tak: rewelacja.
Może nie ma szczegółowego OdeB (takich Bułgarów to trzeba ściągać z Wiki, Rumunów zbierałem z jakiegoś rumuńskiego forum), ale jest mnóstwo informacji o uzbrojeniu, do tego szczegóły z ćwiczeń, tudzież bardzo ciekawe info o Jugosławii oraz Rumunii.
Z Rumunami w ogóle ciekawa sprawa, bowiem autor obala mit rzekomego "oddalenia" tejże od reszty UW (na co po cichu liczyło NATO na wypadek wojny, włącznie ze scenariuszem jakiejś "neutralności" itp.) - to wszystko był pic na wodę obliczony z jednej strony na wyciągniecie licencji itp. z Zachodu (śmigłowce, silniki etc.), z drugiej - na utrzymanie władzy klanu Ceusescu. Taki np. tranzyt jednostek AR do Bułgarii (chociażby na manewry Tarcza-82 i potem) odbywał się bez przeszkód, wyłącznie na podstawie zgłoszenia sztabu Odeskiego OW. Rumuni oficjalnie żądali "porozumienia dwustronnego o tranzycie" ale faktycznie transporty szły bez niczego takiego, a planowanie operacji z udziałem rumuńskich sztabowców w ogóle czymś takim się nie przejmowało - Rumuni wprost godzili się na to, że co najmniej 2 radziecki armie przejadą przez Rumunię do Bułgarii, a co najmniej 2-3 ich własne armie pójdą walczyć z NATO, w tym z Grekami (zwłaszcza cenne formacje górskie).

Poza tym autor wyjaśnia nie tylko tajemnicę "10 samodzielnego pułku czołgów" ale też użycia zestawów pontonowych PST-63(M) [o nich więcej było tutaj:
https://zbiam.pl/artykuly/radziecki-czo ... -pochodne/
https://zbiam.pl/artykuly/radziecki-czo ... t-62-cz-2/]
Otóż ów pułk został wyposażony w czołgi T-55 i T-62 z tymiż pontonami, jako wzmocnienie desantu morskiego lądującego w rejonie Bosforu. I ponoć regularnie odbywał ćwiczenia w pływaniu, bodaj nawet z okolic Nikołajewa (gdzie stacjonował) na Krym...
Ciekawostka, ale jakże cenne uzupełnienie książki Fieskowa (w 2. wydaniu był tylko wzmiankowany, iż "był, ale nic pewnego nie wiadomo") oraz ww. artykułów T. Szulca.

Świetne uzupełnienie i rozszerzenie tego, co już mam, a dla zainteresowanych tematem 3WŚ pozycja obowiązkowa.
cron