Projekty Polskich pojazdów - poszukiwanie informacji.

Projekty Polskich pojazdów - poszukiwanie informacji.

#1
Dzień Dobry,

Hobbistycznie interesuję się "mniej znanymi" Polskimi projektami pojazdów wojskowych, przeglądając różnorakie artykuły, czasopisma oraz książki natrafiłem na kilka pojazdów które zostały minimalistycznie wspomniane ale zaciekawiły mnie na tyle, że chciałbym dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Pytałem już w różnych miejscach ale praktycznie nikt nie był mnie w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie, więc postanowiłem spróbować tutaj.

Pojazdy o które chciałbym zapytać to:

- wyrzutnia rakiet HM-3 "KOMAR" "ziemia-ziemia" na podwoziu Star 66 WITU (wspomniana w czasopiśmie "Wojsko i Technika Historia" 06/20 oraz w publikacji "Wkład Polaków w polską i światową technikę obronną (lata 1918-1989) Cz.I"),

- wyrzutnia rakiet PNAN-1 „SZERSZEŃ” 400 mm na podwoziu Star 66 (wspomniana w "Projekty WP. Cz. 1 Technika rakietowa"),

- samobieżna 152 mm armatohaubica "Dana" na podwoziu gąsienicowym MTS (MTS-306) (wspomniana w Informatorze Sł. Techn. 30/81 - Ministerstwo Obrony Narodowej 1982 - niestety tylko jedna tabelka),

- wyrzutnia rakiet M-210F "Grad" na podwoziu gąsienicowym MTS (MTS-306) (wspomniana w opracowaniu które znajduje się w bibliotece ASzWoj pt. "Analiza taktyczna polowej wyrzutni rakiet M-21OF "Grad" na podwoziu gąsienicowym MTS"),

- transportery opancerzone na bazie MT-LB, 2S1 "Goździk" oraz najprawdopodobniej MTS-306 lub "Kalina" (w "Wojsko i Technika Historia" 09/19 wspomniano o 23 mm wersji 2S1, wraz z rysunkiem),

- "SPZRA" (Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski) o kryptonimie "Stalaktyt" na podwoziu gąsienicowym T-55 (nie jest to wersja na MT-LB /Opal tzn. Sopel lub Stalagmit-Sopel) (wspomniany w "Transporter opancerzony MT-LB i pojazdy wsparcia produkowane na jego bazie w Polsce" J. Kajetanowicz),

- wyrzutnia rakiet R-3S na podwoziu Mazur D-350 (wspomniana w czasopiśmie Poligon 3/2018),

- "4-lufowy samobieżny moździerz 120 mm z 1991 roku dla Iraku" (wspomniany w "Polskie konstrukcje sprzętu pancernego po 1945 roku" J. Kajetanowicz gdzie oryginalnym źródłem jest "Historia Huty Stalowa Wola", 1996 - niestety tutaj pisałem wiadomość do autora artykułu i nic poza tą wzmianką nie odnalazł),

- modyfikacje czołgu T-54 oraz T-55 zawierające dodatkowe ekrany opancerzenia (wspomniane m.in. przez Pana Janusza Magnuskiego oraz w "Wojsko i Technika Historia" Numer Specjalny 2/2018 oraz w jednym z numerów WPT),

- Pojazd inżynieryjny "BANKA" na bazie podwozia SPG-1 (wspomniany w jednym z biuletynów SPG oraz w "40 Lat OBRUM - skan dokumentu jednej wersji zawierającej rysunek znalazłem w PDF udostępnionym w internecie),

- Transportery Kołowe TK-20 (Prototyp TK20A1) oraz TK-30 (wersja 6x6 oraz 8x8) (wspomniane w "Polskie konstrukcje sprzętu pancernego po 1945 roku" J. Kajetanowicz oraz "POLSKIE KOŁOWE TRANSPORTERY OPANCERZONE TK-20 I TK-30” militarium. net),

- Transportery PTG-30, TG-40 oraz TGP-50 (wspomniane w "Polskie konstrukcje sprzętu pancernego po 1945 roku" J. Kajetanowicz oraz Technika Wojskowa Historia NS 1/2024),


- Samobieżny zestaw przeciwlotniczy Promet/Promet-2 na podwoziu MT-LB (wspomniany w "Transporter opancerzony MT-LB i pojazdy wsparcia produkowane na jego bazie w Polsce" J. Kajetanowicz),

- Samobieżny zestaw przeciwlotniczy Polon na podwoziu MT-LB (wspomniany w "Transporter opancerzony MT-LB i pojazdy wsparcia produkowane na jego bazie w Polsce" J. Kajetanowicz),

- rysunki MT-LB wyposażonego w zestaw wyrzutni ppk zaprezentowanego na stoisku HSW na MSPO 1994 (wspomniany w czasopiśmie Nowa Technika Wojskowa Numer 10/1994),

- armaty kal. 23 lub 25 mm na Topas 2AP (SKOT 2AP? - wieża WITU) (wspomniana w czasopiśmie "Wojsko i Technika Historia NS 3/2023"),

- dokument przedstawiający projekt czołgu (nieznanej nazwy - prawdopodobnie praca studencka) w filmie Wargaming "Dzienniki twórców: nowe polskie czołgi średnie" z lat 50 (?) nazwany na cele gry jako "CS-52 Lis",

- podstawy "Polskich" pojazdów z gry World of Tanks t.j. CS-52 C, CS-52 Lis, CS-53, CS-59, CS-63, 56TP, SDP Wz. 57D Gowika, SDP Wz. 58T Kilana, SDP Wz. 60 Gonkiewicza, - kilka(-naście) lat temu pracownicy Wargaming dostali dostęp do archiwów CAW (oraz najprawdopodobniej ASzWoj). ale co znaleźli jest nieznane (prócz informacji o 12 projektach),


(w załączniku dodaję kilka zdjęć/rysunków wspominanych pojazdów),

Z góry Dziękuję za wszelkiego rodzaju pomoc.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2024, 18:03 przez SkylinerPL, łącznie zmieniany 6 razy.

Ten temat ma 23 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się
 
cron