Wojsko a karalność.

Witam serdecznie. Chciałbym zasięgnąć informacji na nurtujące mnie pytanie.
Poszperałem trochę po internetach ale odpowiedź jest nie do końca jasna dla mnie.
Czy jako osoba karana (wiele lat temu) mam szansę dostać się do wojska? W jednym miejscu czytam, że nie , w innym , że tak jeśli minęło pięć lat (w moim wypadku minęło około 10 lat) i się pogubiłem. Bardzo zależy mi na dostaniu się do wojska. Jest to moje niespełnione marzenie i jestem w stanie poświęcić bardzo dużo by przywdziać mundur. Proszę o pomoc w tym temacie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wojsko a karalność.

Żołnierzem zawodowym w korpusie szeregowych zawodowych może być osoba:

posiadająca obywatelstwo polskie, nie karana sądownie, posiadająca zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.
Osoba wcześniej karana również może starać się o pracę w wojsku.
Należy brać wtedy pod uwagę instytucję zatarcia kary, która m.in. wynosi:
10 lat - w razie skazania na karę pozbawienia wolności od momentu jej wykonania. (na wniosek skazanego sąd może skrócić okres do 5 lat);
5 lat - w razie skazania na grzywnę lub karę ograniczenia wolności od momentu jej wykonania (na wniosek skazanego sąd może skrócić okres do 3 lat).
Czyli trzeba mieć jak mówił płk. Kwiatkowski w filmie : "Tabula rasa". Czysta tablica. ( karta karalności czysta, lub zatarta co równa się - czysta).
Marek Mozets

Wojsko a karalność.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli moje szanse na dostanie się do wojska są jak najbardziej realne , byłem skazany w zawieszeniu za pobicie ale sytuacja ta miała miejsce więcej niż 5 lat temu. Hah , dzięki wielkie.

Wojsko a karalność.

Żołnierze, który umieją się dobrze bić, również na pięści, kopiąc , gryząc , także przy użyciu noża bojowego, bagnetu, pałki, kolby karabinu itp.,itd., aetc., - są jak najbardziej dobrymi żołnierzami. Nie powinni jednak tego robić w stosunku do własnych kolegów żołnierzy ze swojego oddziału. Nie mogą być nadpobudliwi i mieć skłonności agresywnych i dysocjacyjnych. Z reguły bardzo szybko weryfikowane są cechy, które określają przydatność do zawodu żołnierza. Dowódcy w celu wykrycia cech negatywnych stawiają żołnierzy w sytuacjach gdzie cechy charakteru nie dadzą się łatwo ukryć. To pozwala samemu kandydatowi wyrobić sobie zdanie czy nadaje się do wojska czy nie. Generalnie indywidualiści są dobrzy ale jako szefowie sztabu. Jako dowódcy żołnierze umiejący działać w grupie, muszą mieć cechy społeczne jak asertywność, odwaga, odpowiedzialność - także za innych.
Marek Mozets