Dwa śmigłowce

Dwa śmigłowce

#1
Witam i mam pytanie, czy oba widoczne na zdjęciu śmigłowce to Mi-2 (ten z lewej strony wygląda mi na rolniczy lub strażacki używany do gaszenia pożarów, z prawej to chyba do transportowania ludzi) ? Jeśli tak, to proszę o garść informacji na temat wykorzystania tego sprzętu w WP. Większość informacji mam już z Wikipedii, ale to co najsmaczniejsze, to wiedza i humor żołnierza latającego na tym sprzęcie.
Pozdrawiam i zapraszam do udziału w wątku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dwa śmigłowce

#2
latały w wojsku polskim wersje Mi-2
Mi-2 T
Mi-2 SZ
Mi-2 URN
Mi-2 URP-G
Mi-2 R
Mi-2 RL
Mi02 RM
Mi-2 FM
Mi-2 D
Mi-2 Ch

Dwa śmigłowce

#3
Dzień dobry.
Latały również wersje:
Mi-2 „Platan”,
Mi-2 US,
Mi-2 URS

Dwa śmigłowce

#4
Bardzo dużo było tych wariantów przeznaczenia zarówno w wojsku jak i cywilu. Internecie dzisiaj wiele jest krytyki, że tylko jeden silnik, paliwożerny i stąd częste awaryjne lądowania. A jak to wyglądało w owym czasie na tle innych konstrukcji. Sporo też zakupiły kraje arabskie.

Dwa śmigłowce

#5
Mi-2 posiadają 2× silnik GTD-350 lub 2× GTD-350W oba za słabe jak na ta konstrukcję
Jak na owe czasy nie były to złe śmigłowce i były w miarę bezpiecznymi maszynami przy ciągłym dozorze technicznym
Na tym śmigłowcu wychowały się kolejne pokolenia lotników
Były kupowane przez różne kraje ale na to miały już wpływ uwarunkowania geopolityczne

Dwa śmigłowce

#6
Faktycznie, WIKI też podaje że Mi2 mają dwa silniki, ale w necie na niektórych forach góruje niewiedza nad wiedzą.