Recenzje artykułów w czasopismach

Recenzje artykułów w czasopismach

#1
Bardzo polecam:
Poligon 2/2018 w nim fantastyczne artykuły:
- Długa historia jugosłowiańskich T-34-85
- Czołgi T-34 w Wojsku Polskim 1945-1989
- Nieznany sprzęt Wojska Polskiego 1945-1990 Wozy dowodzenia SKOT-R
- Huragan z Mińska Rodzina podwozi specjalnych MAZ-543 w siłach zbrojnych ZSRR (cz. 1)

Lotnictwo
- System rozpoznania i dowodzenia Obrony Powietrznej PRL (część I)

Czasopisma

#2
Polecam szczególnie:
1) Transporter opancerzony SKOT - Wozy Bojowe świata 2/2018 (Najlepsze zbiorcze opracowanie o tym KTO)
2) Pancerna Potęga PRL - Wozy Bojowe świata 2/2018 (Dość kompleksowa pozycja o broni pancernej)

Równie świetne są cykle artykułów w wydawnictwach ZBIAM oraz MAGNUM-X dotyczące wojsk lotniczych i OPK, wojsk lądowych oraz marynarki wojennej PRL, szczególnie z bieżącego i ubiegłego roku Roberta Rochowicza.

Re: Czasopisma

#3
Dzięki za informacje. Kilka z wymienionych przez Kolegę artykułów bardzo mnie interesuje.

Pozdrawiam

Czasopisma

#4
Polecam numery 3/2018 i 4/2018 w nich szczególnie artykuły Roberta Rochowicza:
Pancerna pięść Wojska Polskiego - od lat 60-tych do praktycznie 1990 r. plus plany rozwoju broni pancernej LWP do 2013! 😀 (W skrócie oczywiście).

Np.
1) Zastanawia mnie struktura pułkowa z 84 (czy 85) czołgami T-55.
Rozumiem, że na strukturę batalionową pcz naciskali Rosjanie ale myślę, że po dodaniu kompani piechoty, baterii artylerii (później dywizjonu) zapewniała większą elastyczność. Dlatego tak bardzo zaciekawiła mnie ta struktura z 84 (85) T-55.
2) Brakuje mi wiedzy o strukturach DPanc z BWP-1, 100, 103 i 106 BWP - gdzie te 3 i 6.
Ciekawe, że początkowo jak zrozumiałem planowano 1 bz z BWP-1 i 2xbz z Skot-ami.
3) Jak po sformowaniu da w każdym pz wyglądała łączna liczba dział w DZ, Tzn. pierwotnie 12 D-1 i 54 M-30 (36 +3x6) potem 12 D-1, 12 Goździków i 60 (36+2x12) czy 42 (18+2x12) M-30.

Im więcej wiem tym trudniej się w tym zorientować, coraz większa liczba informacji 😀
Dziękuję za artykuł i teraz mam nadzieję na większe opracowanie o wojskach lądowych PRL w latach 70-tych i 80-tych.
Cieszą mnie artykuły Roberta Rochowicza oraz opracowania Jerzego Kajetanowicza (np. Pancerna Potęga PRL).

Re: Czasopisma

#5
Bardzo dziękuję za miłe słowa na forum odnośnie mojej twórczości.
Jakiś czas temu postanowiłem zacząć publikować także w sprawach lądowych, choć zdecydowanie czuję się pewniej w sprawach morskich i lotniczych.
Niestety wydawanie Poligonu zostało wstrzymane i zobaczymy gdzie i kiedy pojawi się coś nowego.

Moje artykuły nie odpowiadają na wszystkie pytania z tematów struktur czy wyposażenia, ale mam nadzieję że ośmielą do publikowania zdobytej wiedzy innych. Wiem, że "kopaczy" w archiwach jest znacznie więcej ...

Krótka odpowiedź o BWP 100, 103 i 106.
100, bo 90 w pz i 10 w brozp
103 po dodaniu do pz 3 dowódczych do trzech batalionów
105, a nie 106 po dodaniu 2 wozów do brozp. (początkowo tylko w trzech DZ 4., 8., 12)
więcej informacji być może już niedługo, ale przyznaję że temat TO i BWP jest znacznie bardziej pogmatwany niż czołgów. A artyleria to już w ogóle.

Pozdrawiam
Robert

Re: Czasopisma

#6
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
Artykuły o tematyce lotniczej i morskiej są równie fascynujące, takie całościowe podsumowanie tematu Sił Zbrojnych PRL.
Właśnie dla nich kupowałem i kupuję niektóre czasopisma.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Czasopisma

#7
Poszukuję "Militaria i Fakty" numer 6 z 2001 roku, a w nim artykułu pt.: "10 Batalion Pancerny 1935-1939". cz. 1 (może być skan)

Re: Czasopisma

#8
Robert Rochowicz napisał świetny artykuł "Ostatnia dekada wojsk lądowych Sił Zbrojnych PRL" (Bardzo polecam).
Opublikowany w Wojsko i Technika Nr 1/2019.
Wyszedł kolejny numer i dalszego ciągu brak 🙁

Mam pytania do autora i wydawców czy ciąg dalszy nastąpi?

Pozdrawiam
Piotr

Czasopisma

#9
W środę kolejny numer nTW 6/2020. Polecam szczególnie artykuł Roberta Rochowicza:
http://www.magnum-x.pl/artykul/rakietyz ... l-ladowych
Widać ogromną wiedzę autora plus ciekawy oraz przystępny sposób pisania. Kupię numer w ciemno.
Panie Robercie gratuluję kolejnych artykułów, szczególnie w trudnym temacie artylerii.

Czasopisma

#10
Polecam czasopismo SPECIAL OPS - ciekawe artykuły o tematyce Wojsk Specjalnych krajowych i zagranicznych (może znacie ). Właśnie wyszedł nowy numer 1/2021 i jest tam artykuł o JW NIL pod sugestywnym tytułem "Oczy i uszy WS". Ponadto wywiady byłą operatorką JW GROM oraz wywiad z płk. Grzegorzem Kaliciakiem (tym od obrony City Hall w Karbali) dotyczący jego książki "Bez taryfy ulgowej" o historiach kobiet służących w Wojsku Polskim. Bardzo ciekawy numer.
cron