poszukuje informacji

#1
Witam,
poszukuję informacji do którego pułku należał mój dziadek(ur.1906r.). Wiem, że był kawalerzystą w wojsku polskim, szable pochodzą z 1917r.

Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Re: poszukuje informacji

#3
To "koroną" nie ma co się sugerować. Jest to oznaka funkcji lub specjalności to stylizacja nabojów w łódce nabojowej niestety nie pamiętam co oznacza ale informację można znaleźć w tej publikacji:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/133296/w ... rwa-i-bron

Na mundurze przynależność do danego pułku kawalerii rozróżniano po kolorystyce otoków i i proporczyków na kołnierzu. To fotografia czarno biała zaś odcienie szarości są nośnikiem informacji o kolorze - rekonstrukcja koloru mogłaby coś na wnieść.

Re: poszukuje informacji

#4
Były dwa stopnie tych naszywek, na podbiciu ciemnym (czarnym) wachlarzowo w pozycji pionowej umieszczone pięć stylizowanych (kolor żółty) naboi:
1. odznaka - dobrego celowniczego ckm (na zdjęciu);
2. podobna odznaka , ale z dodatkiem poziomego srebrnego paska pod spodem na długości rozstawionych naboi - to odznaka bardzo dobrego celowniczego ckm.
Co do jednostki skłaniałbym się do 10 pułku ułanów litewskich, ewentualnie 9 pułk ułanów małopolskich.

poszukuje informacji

#6
Za drobnych dwadzieścia parę złotych można kupić tę publikację i od ręki ściągnąć w formacie pdf w internetowych księgarniach, np. LitRes. Tak zrobiłem już kilka lat temu i nie żałuję, bo książka bardzo cenna.