Wada Postawy-Brak możliwości do rozpoczęcia służby w Wojsku?

Wada Postawy-Brak możliwości do rozpoczęcia służby w Wojsku?

#1
Witam.Mam 16 lat i rozpocząłem naukę w Technikum na profilu informatycznym. Odkąd pamiętam interesowałem się wojskiem i chciałem zostać zawodowym żołnierzem. Jednak mam wadę postawy którą jest Lejkowata klatka piersiowa przez którą teoretycznie powinienem się szybciej męczyć i mieć gorsze wyniki w sporcie od moich rówieśników. Jednakże wada nie jest poważna, byłem już u specjalisty który powiedział, że nie wymagam żadnych operacji,ani nie mam problemów z sercem, a sam nigdy nie odstawałem od reszty sprawnością fizyczną, uczestniczyłem w wielu zawodach, oraz kilka lat grałem w klubie piłkarskim. Nigdy ta wada nie sprawiała mi problemów, aż chyba do teraz. Będąc dziś na badaniach które muszę wykonać do szkoły, lekarz powiedział mi, że przez tą wadę dostałbym od razu kategorię A/D.Lecz wydaje mi się, że on jest już uprzedzony. Mówił o tej chorobie jak bym był całkowicie niesprawny fizycznie.Jeszcze złym faktem jest to, że jestem chudy, przez co bardziej widać tą wadę. Kilka miesięcy temu zacząłem się skupiać na masie mięśniowej, oraz zacząłem więcej ćwiczyć moją obręcz barkową. Mam nadzieję, że dzięki temu jakoś zniweluję ten problem. Mam cztery lata, czyli dużo czasu, aby tą wymarzoną masę zdobyć :P. Idąc do technikum trafiłem na jednego z najbardziej wymagających nauczycieli wychowania fizycznego (z czego się cieszę). Na sam początek zrobił nam test wydolnościowy w którym uzyskałem jeden z najlepszych wyników. Tak jak powiedziałem, do końca technikum mam jeszcze cztery lata, czyli kupę czasu, ale jednak chciałbym się dowiedzieć, czy moja kariera żołnierza zawodowego jest już przekreślona? Czy może jednak mam szansę, której nie chciał bym stracić. :P

Re: Wada Postawy-Brak możliwości do rozpoczęcia służby w Woj

#2
Cześć.
Po pierwsze nie ma kategorii zdrowia A/D. Są cztery kategorie wymienione w ustawie o powszechnym obowiązku obrony: A, B, D, E.
Szczegółowe zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. nr 151, poz. 1595 z późniejszymi zmianami).
O twojej kategorii zdrowia zadecyduje wojskowa komisja kwalifikacyjna, na którą zostaniesz wezwany w 19 roku życia.
W praktyce po otrzymaniu na komisji kwalifikacyjnej kategorii zdrowia D lub E nie ma możliwości dokonania jej zmiany.
Otrzymanie kategorii zdrowia A, nie jest równoznaczne z uznaniem zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej. W przytoczonym wyżej akcie prawnym są określone dodatkowe wymagania zdrowotne dla różnych rodzajów wojsk i służb.

Pozdrawiam
Witek