"Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

Re: "Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

#41


Witam

Po raz kolejny wielkie dzięki .
Nie znałem tych materiałów , a szereg informacji jest dla mnie zupełnym novum .
Na poprzedniej stronie internetowej Instytutu zamieszona była chronologia zmian nazw Instytutu w formie graficznego wykresu z datami zmiany nazw . Poniżej to zestawienie w wersji pisanej , a w nawiasach moje dopiski .
Tak właściwie to do wyjaśnienia pozostały dwie wątpliwości :oops: tzn. :
- zmiana nazwy z grudnia 1951 r.
- jakim rozkazem / zarządzeniem wprowadzono etat nr 25/53 .

Od jakiegoś już czasu „poluję” na opracowanie Zb. CIEKOT, J. KOŃCZAK, P. SIMIŃSKI „Służba czołgowo-samochodowa w świetle przemian sił zbrojnych RP” . Myślę , że jest tam sporo informacji dot. przemian organizacyjnych tej służby w tym i Instytutu . No , ale niestety dotychczas nie udało mi się tej książki zakupić .
Czy ma Pan tę książkę ? , jak można ją nabyć ? .

Pozdrawiam

K.P.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CHRONOLOGIA ZMIAN NAZW INSTYTUTU

* Stacja Doświadczalna Departamentu Służby Samochodowej MON - 22.11.1947 r.
( sformowana na podstawie Rozkazu organizacyjnego Ministra Obrony Narodowej Nr 0265/Org. z dnia
22.11.1947 r. ; chyba nie miała własnego etatu i włączona była w etat Departamentu Służby Samochodowej
MON )
* Stacja Doświadczalno - Badawcza Sprzętu Motoryzacyjnego - 09.08.1950 r.
( sformowana w Warszawie przy ul. Suchej 34 na bazie Stacji Doświadczalnej Departamentu Służby
Samochodowej MON na podstawie Rozkazu organizacyjnego Ministra Obrony Narodowej Nr 065/Org. z dnia
01.07.1950 r. wg etatu nr 25/39 )
* Wojskowa Stacja Doświadczalno - Badawcza Sprzętu Motoryzacyjnego - 15.01.1951 r.
( nazwę Stacji Doświadczalno - Badawczej Sprzętu Motoryzacyjnego zmieniono na Wojskową Stację
Doświadczalno - Badawczą Sprzętu Motoryzacyjnego na podstawie Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego
WP Nr 0242/Org. z dnia 03.11.1950 r. )
* Poligon Naukowo - Doświadczalny Wojsk Pancernych i Motoryzacji - 15.11.1951 r.
( Na podstawie Zarządzenia organizacyjnego Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 0267/Org. z dnia 29.09.1951 r.
rozformowano Wojskową Stację Doświadczalno - Badawczą Sprzętu Motoryzacyjnego istniejącą wg etatu
nr 25/39 , a na jej bazie sformowano Poligon Naukowo - Doświadczalny Wojsk Pancernych i Motoryzacji
- JW 1921 Zielonka , wg etatu nr 25/51 )
* Poligon Doświadczalno - Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji - 01.05.1952 r.
( kiedy dokładnie zmieniono nazwę i na jakiej podstawie - nie wiem . Na wcześniejszej stronie Instytutu była
zamieszczona chronologia zmian nazwy Instytutu i podana jest data 01.05.1952 r.
No , a teraz wynika , że zmiany nazwy dokonano w grudniu 1951 r. ? .
Jesienią 1952 r. przeniesiono Poligon na etat nr 25/53 ; wg innych źródeł - z dniem 01.01.1953 r. )
* Poligon Naukowo - Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji - 11.01.1954 r.
( Zarządzeniem organizacyjnym Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 0213/Org. z dnia 04.06.1953 r.
przeformowano Poligon Doświadczalno - Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji z etatu nr 25/53 ,
na Poligon Naukowo - Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji wg etatu nr 25/58 ; przeniesiony
do m. Sulejówek )
* Ośrodek Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji - 25.12.1958 r.
( Zarządzeniem organizacyjnym Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 080/Org. z dnia 26.07.1958 r. przeniesiono
Poligon Naukowo - Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji z etatu nr 25/58 na etat nr 25/73
z jednoczesną zmianą nazwy na Ośrodek Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji .
Z dniem 01 października 1958r. unieważniono numer JW 1921 )
* Centrum Badań Techniki Pancernej i Samochodowej - 01.06.1963 r.
( Zarządzeniem organizacyjnym Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 068/Org. z dnia 02.05.1963 r. przeformowano
Ośrodek Badawczy Sprzętu Pancernego i Motoryzacji z etatu nr 25/73 na Centrum Badań Techniki Pancernej
i Samochodowej wg etatu nr 25/74 )
* Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej - 30.11.1965 r.
( Na podstawie Zarządzenia organizacyjnego Szefa Sztabu Generalnego WP Nr 0107/Org. z dnia
23.10.1965 r. przemianowano Centrum Badań Techniki Pancernej i Samochodowej na Wojskowy Instytut
Techniki Pancernej i Samochodowej , bez zmiany nr etatu )

Re: "Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

#42
Witam

Bardzo dużo etatów w grupie „1” dałoby „rozszyfrowanie” ciekawego załącznika nr 2 z opracowania p. Wiesławy Hiller „Sztab Generalny WP 1951 -1956” :

http://archiwumcaw.wp.mil.pl/biuletyn/b22/b22_10.pdf

O ile dobrze widzę są tam podane numery etatów ( w drugim wierszu ) , no ale tak jak napisałem dla mnie nieczytelne .
Próbowałem z tym załącznikiem zrobić prawie wszystko - niestety dalej nie mogę go „uczytelnić” .
Czy może , komuś z Was udało się to wykonać ? .

Pozdrawiam

K.P.

Re: "Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

#44
Witam
Informacja dla p. Krzysztofa Puchały
Książka "Służba czołgowo-samochodowa w świetle przemian Sił Zbrojnych RP" Z. Ciekot, J. Kończak, P. Simiński. wydana Sulejówek 2013r. Jest to opracowanie wewnętrzne wydane z okazji Święta służby czołgowo-samochodowej IWspSZ, wydawca SSCzS IWspSZ, 2 RBLog, WITPIS jako zbiór wystąpień i referatów dot. funkcjonowania służby czołgowo-samochodowej, 236 str. Nie do kupienia na rynku. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt indywidualny.
Pozdrawiam.

Re: "Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

#46
Cześć.
Na razie niekompletne zestawienie (załącznik nr 2) – brak fragmentu 156 strony. Panienka w bibliotece nie skserowała całości drugiej strony załącznika. Materiały te leżały „zapomniane” i dopiero pytanie Krzysztofa przypomniało mi o nich. W najbliższym czasie postaram się zrobić kompletną kserokopię. Dodatkowo dorzucam załącznik do artykułu Janusza Gzyla „Zespół akt Szefostwa Wojsk Łączności 1951-1960 (Biuletyn nr 20).

Pozdrawiam
Witek
Ostatnio zmieniony 25 lis 2014, 23:07 przez Witold, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: "Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

#48
Cześć Witek

Dla mnie jesteś WIELKI . Ja przez co najmniej trzy lata nie mogłem się uporać z tym załącznikiem , a Ty zrobiłeś to w ciągu zaledwie kiku dni . Próbowałem chyba z 10 programów graficznych ( nawet COREL i GIMP ) i nic nie pomagało - dalej załącznik był nieczytelny . Nie pomogli też specjaliści . Nawet nie wiesz ile radości mi sprawiłeś . Dla mnie to prawdziwa "uczta" - kilkanaście nowych etatów , kilka nowych nie znanych mi wcześniej rozkazów .
Naprawdę WIELKIE WIELKIE DZIĘKI . Przy takiej rozdzielczości poradziłem sobie nawet z "3" i "5" , które są bardzo podobne do siebie . Jeżeli jeszcze widziałbym drugą stronę tego załącznika - to już byłaby pełnia szczęścia . Może Ci się uda ją zdobyć ? . Dzięki też za pozostałe schematy .

Pozdrawiam

Krzysztof

Re: "Poligon" nr 6/2014 - dywizje zmechanizowane WP

#50
Witam !
Czapki z głów, Witoldzie. Dzięki Tobie mamy kolejny ciekawy materiał dla "etatowców".
Jedna drobna poprawka do załącznika o Szefostwie WŁ /choć pewnie już to Koledzy wyłapali/:
etat 1/363 - to etat Kierownictwa SG, a nie Szefostwa WŁ. Prawidłowy to 1/365
Pozdrawiam Tomek
cron