Trudności w sprawie zostania żołnierzem

#1
Jak zostać żołnierzem zawodowym ?
Otóż gdy byłem w wojsku poważnie zastanawiałem się nad tym by zostać (od małego interesuje mnie wojsko ... ).
Wszyscy jednak mi radzili bym zakończył zasadniczą (ponieważ wtedy armia robiła się zawodowa i wszyscy nadterminowi jedynie co to mogli dostać kontrakt na max 5 lat) i zaraz po tym zgłosił się do WKU w celu zaciągnięcia się jako zawodowy. (Jeszcze wtedy była ta akcja "czas profesjonalistów zostań żołnierzem zawodowym").
Tak też zrobiłem posłuchałem się moich "przełożonych" no i poszedłem do WKU, i tak chodziłem i chodziłem aż minął okrągły rok ( a byłem w WKU minimum raz w miesiącu), oczywiście się nie dostałem tylko czekałem i czekałem.
Powiedzcie mi więc co trzeba bo już się takich tam rzeczy na widziałem i słuchałem że się tutaj nie będę rozpisywał.
Mam wykształcenie zawodowe ( miałem taką nadzieje że jak się dostane to w czasie trwania służby zrobię sobie średnie tak jak to robiło dość paru chłopaków z kompanii)
Służbę zasadniczą przebyłem wzorowo (urlop nagrodowy już dostałem w drugim miesiącu służby, zawsze miałem jakieś nagrody czy za strzelanie czy znajomość regulaminów, broni itp z jednostki wliczając zawodowych byłem na 4 miejscu z biegów na 3 kilometry, dużo by wymieniać nie będę się rozpisywać na temat mych osiągnięć)
Zdanie sobie wyrobiłem takie że dużo osób mających powołanie jako żołnierz nie może się dostać bo nie mają jakiś dodatkowych kwalifikacji ?( o co z tym chodzi )
W wojsku mi mówili że nadałbym się na żołnierza jak nikt inny widzieli we mnie pasje i oddanie do tego zawodu, jednak to nie wystarcza w dzisiejszych czasach skoro naszej armii ma bronić jakaś ochrona w której pracują panowie po 50-tym roku życia ale na ten temat to się wole nie rozpisywać.

Re: Trudności w sprawie zostania żołnierzem

#3
Problem jaki występuje obecnie w WP to brak etatów w jednostkach. Stąd często młodzi ludzie są odsyłani z kwitkiem z jednostek, w dodatku całą sytuację pogarszają Narodowe Siły Rezerwowe (NSR), ponieważ MON obiecał ludziom wstępującym do NSR że będzie to dla nich przepustka do służby zawodowej. A więc bywają praktyki takie że wolne etaty są "trzymane" dla żołnierzy NSR, co ma zachęcać następnych do wstępowania do tej formacji.

Wstępując do korpusu szeregowych zawodowych trzeba sobie również zdawać sprawę z kilku rzeczy:
- trudno o awans do korpusu podoficerów (w zasadzie rocznie przeszkolenie takie przechodzi kilkuset szeregowych na całe SZ)
- maksymalna długość służby to 12 lat, a więc nie ma tu mowy o uprawnieniach emerytalnych jak przy służbie stałej

W Twojej sytuacji może wyjściem było by wstąpienie do NSR i po roku służby w tej formacji próba wnioskowania o przeniesienie do służby zawodowej.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl