Związki operacyjne radzieckich Wojsk Lądowych

Związki operacyjne radzieckich Wojsk Lądowych

#1
Proponuję zajęcie się ciekawym (moim zdaniem) tematem, jakim jest historia radzieckich armii ogólnowojskowych i pancernych okresu powojennego. Sporo w ostatnich latach na ten temat napisano, jak choćby opracowania W. Fies’kowa, A. Lenskiego i M. Cybina, I. Drogowoza – jednak we wszystkich tych opracowaniach jest bardzo dużo hipotez, wątpliwości i kontrowersji nt. przekształceń organizacyjnych czy obsady dowódczej. I u nas temat był podejmowany przez historyków wojskowości – vide opracowania B. Potyrały, H. Szczegóły, W. Szlufika – z mniejszym lub większym powodzeniem. Białych plam dotąd nie udało się usunąć.
Na początek proponuję 28 Armię Ogólnowojskową. W okresie wojny była trzykrotnie formowana. Za zasługi bojowe została odznaczona Orderem Czerwonego Sztandaru. Po wojnie stacjonowała w północnej części naszych byłych Kresów – z dowództwem Armii w Grodnie. Korpusy wchodzące w skład 28 Armii zostały rozformowane, na ich bazie utworzono początkowo dywizje zmechanizowane, następnie przeformowane w dywizje pancerne i zmotoryzowane. Skład Armii zmieniał się wielokrotnie.
Z 28 Armią związanych jest szereg ważnych wydarzeń. W 1954 r. jedna z dywizji brała udział w znanych ćwiczeniach w Tockoje – z użyciem bomby atomowej. 55 lat temu kilkanaście jednostek Armii brało udział w wydarzeniach na Węgrzech. W 1968 roku dwie dywizje ze składu Armii skierowano do Czechosłowacji, gdzie pozostały one aż do początku lat 90-tych.
Próbowałem również zestawić obsadę dowódczą Armii w całym okresie powojennym. Pomimo wielu poszukiwań udało mi się to tylko częściowo i wykaz zawiera kilka luk. Kto z Kolegów może te plamy wypełnić?

Dowódcy 28 Armii Ogólnowojskowej w okresie powojennym:

Do końca wojny gen. lejt. Aleksandr Łuczyński
1947-49 – gen. płk Nikołaj Gusiew
1954-57 – gen. lejt. Andriej Andriejew
1957-60 – gen. lejt. Aleksandr Jakuszow
1963-66 – gen. lejt. Michaił Frolenkow
1970-73 – gen. mjr Nikołaj Abaszin
1973-74 – gen. mjr Walentin Krapiwin
1974-76 – gen. mjr Siergiej Wariczenko
1976-78 – gen. mjr Grigorij Armienopołow
1978-79 – gen. lejt. Iwan Wołchonskij
Ostatnio zmieniony 29 lis 2011, 15:18 przez Bogusław, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Bogusław

Ten temat ma 10 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się
 
cron