Rosyjskie siły zbrojne po reformie

Rosyjskie siły zbrojne po reformie

#1
Ukazała się (trzy tygodnie temu!) książka - cykl artykułów, poświęconych armii rosyjskiej po wielkich zmianach na podstawie decyzji podjętych we wrześniu 2009 roku. Między innymi zredukowano wówczas liczbę okręgów wojskowych, nadając im zupełnie nowe nazwy. Zmotoryzowane ZT będące trzonem wojsk lądowych przeszły na system brygadowy. Zintegrowane wojska lotnicze i obrony powietrznej poddano też wielkim zmianom, tworząc system baz. Wielką restrukturyzacją objęto też wojska kosmiczne i obrony przeciwrakietowej. To tyle w kilku zdaniach - książka w wersji elektronicznej (168 stron) - jest do pobrania tutaj:
http://cast.ru/files/New_Russian_Army_sm.pdf
Autorami są specjaliści piszący m.in. na rosyjskich forach militarnych.

Może temat wart jest szerszego omówienia? :-) U nas problem prezentowano wycinkowo i nie zawsze kompetentnie - m.in. K Załęski w miesięczniku "LOTNICTWO" przedstawił strukturę WWS i PWO, jednak analiza ta budzi wiele zastrzeżeń. Ponadto kilka artykułów na ten temat (można by rzec - o wszystkim i o niczym) ukazało się w miesięczniku "RAPORT WTO".

Pozdrawiam, Bogusław

Re: Rosyjskie siły zbrojne po reformie

#2
Ja się tak w ogóle zastanawiam, czemu generał Załęski tego, co napisał w artykułach w "Lotnictwie" (struktura WWS, info o lotnictwie Białorusi, Ukrainy, Niemiec) nie umieścił w swojej książce o siłach powietrznych świata. Czyżby wtedy nie miał jeszcze tych wszystkich informacji?

Re: Rosyjskie siły zbrojne po reformie

#6
Też jestem zainteresowany. Myślę że wspólnymi siłami da się sporządzić takie zestawienie. Widzę na rosyjskich forach, iż niektórzy z naszych Kolegów tam pisujący - specjalizują się w poszczególnych rodzajach rosyjskich sił zbrojnych - jak np. siły morskie, jednostki rakietowe Wojsk Lądowych, jednostki obrony powietrznej (z wył. lotnictwa), RWSN - niżej podpisany itp. Łącznie - to byłby materiał na sporą księgę 😀
Sam też chętnie włączę się do projektu - jakkolwiek moje zainteresowania tematem w zasadzie kończą się na 1991 roku. Jednak w miarę wolnego czasu uzupełniam historię struktur do współczesności - począwszy od największych (typu okręg, armia) z ambitnym zamierzeniem doprowadzenia do szczebla pułku i równorzędnego. Armia rosyjska pomimo bardzo istotnych zmian, nakreślonych w awizowanej przeze mnie broszurze - wciąż kultywuje tradycje struktur jeszcze z czasów wojny.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Rosyjskie siły zbrojne po reformie

#7
Ja również jestem zainteresowany.

Jak odnajdę wklepie strukturę brygad górskich. Co do brygad strzelców motorowych i brygad pancernych mam niepewne dane. Brak jest danych na temat rozwijanych w OW "Południe" brygad rozpoznawczych i górskich brygad rozpoznawczych. Jaki jest status baz sprzętowo-materiałowych powstałych z rozformowanych dywizji?

Czy WDW nadal stawia opór w temacie jej zbrygadowania i nadal broni swej dywizyjnej struktury?

Czy będą jakieś zmany w BPM i co z Dywizją PM przy FOW?

Re: Rosyjskie siły zbrojne po reformie

#9
Informator strawny bardziej - szczególnie dla Kolegów młodszych wiekiem.
Opracowany z udziałem aktywistów z Soldat.ru

Usunąłem wcześniej zamieszczony post z załączonym plikiem i skomasowałem z wcześniej rozpoczętym przeze mnie tematem, aby bloki Forum były bardziej przejrzyste.
Do momentu przeniesienia pliku – był on pobrany 7 razy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Bogusław

Lotnictwo dalekiego zasięgu

#10
O ile kogoś z Kolegów interesuje historia i stan obecny radzieckiego/rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu
- jest do pobrania ciekawe opracowanie w formacie PDF na ten temat tutaj:

http://depositfiles.com/files/pygv9tavl

Na blisko 400 stronach przedstawiono wiele dotychczas nieznanych faktów.
Dla mnie szczególnie cenne są opisy przemian strukturalnych oraz załączone metryki
wszystkich jednostek i ZT wchodzących obecnie w skład 37 WA SN.
Książka bogato ilustrowana.
Pozdrawiam, Bogusław
cron