Siły Powietrzne RP - współczesność

Siły Powietrzne RP - współczesność

#1
Witam,

Ponieważ prowadzę serwis o jednostkach wojskowych www.jednostki-wojskowe.pl, ciągle staram się być na bieżąco i ciągle szukam informacji które mogą korygować moje błedy na mojej stronie. Chciał bym tutaj zapoczątkować temat związany z Siłami Powietrznymi RP i ich obecnym stanie i przemianach jakie na naszych oczach obecnie się dokonują.

Przypomnę kilka faktów z roku 2008:
- rozformowanie dowództwa 2 Brygady Radiotechnicznej z Bydgoszczy, podległe bataliony 8. i 34. przeszły w skład 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu.

- 1 kwietnia 2008 - rozformowano 31 Bazę Lotniczą, 3 i 6 eskadry lotnictwa taktycznego, całość spinając w 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego, czyli całkowicie nowatorskie podejście do struktur jakie ma być wprowadzane w przyszłości w SP.

- kilka roszad między Brygadami Lotnictwa, mianowicie 7 elt przekazano z 2. BLT do 1. BLT wraz z przebazowanie z Powidza do Świdwina w marcu 2008, dodatkowo 33 BLot przekazana została na początku roku z 2. BLT do 3. BLTr.

- Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP w lipcu 2008 przeszło z COP bezpośrednio pod Dowódcę SP

- 6 batalion dowodzenia SP ze Śremu wszedł w czerwcu 2008 w skład CWT SP.

- pod koniec roku w październiku utworzono 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie i podporządkowano mu 6 BLot, 1 KL, 1 OSzL i 2 OSzL.

To tyle z ważniejszych przemian w 2008.

Nowy rok 2009 jednak przynosi wiele nowego:
- Brygady Lotnictwa Taktycznego i Transportowego stają się Skrzydłami, a więc mamy teraz 1. i 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego i 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego

- 61 Brygada Rakietowa OP przekształca się w 61 Pułk Rakietowy OP ---- czy ktoś mógł by mi potwierdzić kiedy dokonano przeformowania ?? czy jest to obecnie w trakcie ??

- powstanie nowa eskadra w Bydgoszczy na bazie eskadr lotnictwa transportowo-łącznikowego, ale to dopiero w trakcie roku.

- na wykazie struktur ze strony SP obok Dowództwa 3 Brygady Rakietowej OP napisano Sochaczew, czyżby dowództwo 3 BROP było w Sochaczewie ?? Ma ktoś jakieś informacje na ten temat ??

To na tyle na pewno o czymś zapomniałem, więc jeśli coś sobie przypomnę dopiszę, a jeśli macie Państwo własne jakieś spostrzeżenia zapraszam do dyskusji.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Ten temat ma 6 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się