Recenzje książek

Encyklopedia Strategicznych Wojsk Rakietowych

#241
Załączam tom II Encyklopedii – obejmujący hasła od Z do N (jak poprzednio ponad 500 stron tekstu, sporo ilustracji, wykazy i wykresy).
Zwracam uwagę Kolegów na nie publikowane dotąd, wyczerpująco scharakteryzowane jednostki centralnego podporządkowania RWSN oraz struktury Ministerstwa Obrony pośrednio powiązane z tym rodzajem wojsk (główne zarządy i zarządy MO oraz SG). Sporo nowych szczegółów dotyczących istniejących oraz rozformowanych już poligonów. No i oczywiście polecam biogramy dowódców – jakkolwiek w pewnych szczegółach nieco lakoniczne, lecz dotąd zupełnie niejawne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Bogusław

Encyklopedia Strategicznych Wojsk Rakietowych

#243
I czwarty tom Encyklopedii - hasła na litery od S do Ja.
Największy objętościowo. I moim zdaniem - najciekawszy.
Wraz z dwutomowym "Słownikiem encyklopedycznym Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia"
(zawierającym szczegółowe biogramy dowódców ZT i ZO oraz metryki struktur od szczebla pułku do armii),
wydanym w 2009 r. przez dowództwo RWSN - opracowania te wzajemnie się uzupełniają.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Bogusław

Rosyjskie lotnictwo morskie - historia i stan obecny

#244
Nakładem Wydawnictwa TAJFUN w Petersburgu ukazała się bardzo interesująca monografia lotnictwa morskiego naszego wschodniego sąsiada:
"Век в строю ВМФ. Авиация Военно-морского флота России 1910-2010 гг. Справочник"
Autorami są specjaliści od tego tematu – historyk lotnictwa morskiego Dmitrij Bołtienkow oraz szef rozpoznania lotnictwa Floty Oceanu Spokojnego płk Paweł Lewszow.
Dzieło prezentuje w szczegółach historię i struktury organizacyjne radzieckiego i rosyjskiego lotnictwa morskiego na przestrzeni wieku. Liczy 768 stron.
Będąc w bliskim kontakcie i współpracy ze współautorem – książkę tę czytałem partiami w okresie kilku lat, wnosząc czasem uściślenia i uzupełnienia. Mogę śmiało stwierdzić, iż 50 procent tekstu zawiera wyłącznie nazwiska, numery i nazwy struktur organizacyjnych, nazwy wyróżniające, liczby oraz daty. Jednocześnie dość przystępnym językiem napisana książka może być bardzo interesująca nie tylko dla historyków i żołnierzy, ale również dla szerszego kręgu czytelników.
Wersja demo opracowania w objętości 112 stron jest do pobrania tutaj:
Ostatnio zmieniony 28 lis 2013, 09:44 przez Bogusław, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#245
Ja już jakiś czas temu trafiłem w necie taką zajawkę tego opracowania z fragmentami tekstów. Pozycja na pewno bardzo ciekawa, tylko szkoda że w tym pliku "demo" nie ma ciągłości stron (np. jest 30-ta a potem 39-ta)
Mnie interesuje m.in lotnictwo Floty Bałtyckiej ale na podstawie tego pliku nie do końca można się zorientować czy na stronach 31-38 są konkretne informacje czy np. zdjęcia i rysunki.
Jedno jest wg mnie pewne. To będzie najlepsza i najobszerniejsza publikacja na ten temat.

Re: Recenzje książek

#246
Jak przed chwilą odpisałem jednemu z Kolegów - na wersję elektroniczną całości zapewne długo jeszcze trzeba będzie poczekać, pomimo otwartości autorów ze wschodu. Prezentacja demo to mimo wszystko więcej niż zwykła lakoniczna recenzja. Ilustracje oraz rysunki stanowią niewielką część pracy.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2012, 10:50 przez Bogusław, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#247
Pojawiła się w końcu książka Pana Roberta Szandrocho pt. „90 lat Terenowych Organów Administracji Wojskowej w Polsce”

Książkę można zamawiać we Wrocławskim wydawnictwie naukowym ATLA2, niedługo pojawi się także w księgarniach.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Re: Recenzje książek

#248
Przeczytałem dostępną w necie 112-stronicową wersję opracowania o lotnictwie morskim ZSRR i muszę przyznać, że jest tam naprawdę dużo faktów.
Jest też oczywiście sporo nieścisłości oraz błędy. Mówię tu o nazwach jednostek, stacjonowaniu i podporządkowaniu.
Czy wiadomo coś na temat możliwości zakupu (i ceny ?) tej pozycji ?

Re: MiG-27

#249
Mam tą monografię "Lotnictwową" autorstwa GiF i mi się całkiem podoba - swoją drogą jakie "monumentalne dzieło" masz na myśli?
Czyżby to:
http://www.knigi.pl/?d=produkt&id=7651

Zamówiłem sobie i czekam na przesyłkę; do tego mam jeszcze z dawnych czasów numer bodaj "Awiacija i Wriemia" z monografią MiG-27 "Balkon z widokiem na pole walki" (ale innego autora, ktoś bodaj z Irkucka), potem uzupełniony tekstem chyba właśnie Markowskiego o MiG-27 w Afganistanie.

Re: Recenzje książek

#250
Panowie,

Chciał bym zasięgnąć waszej opinii nt. książki "Sekrety Sztabu Generalnego pojałtańskiej Polski" z 2011 roku, autorstwa gen. dyw. rez. Franciszka Puchały

Może to być ciekawa pozycja , ale póki co nie mam żadnych recenzji od zaufanych osób.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl