Recenzje książek

Recenzje książek

#51
ZAPOWIEDŹ

Dzieki uprzejmości autora, p. Wiesława CHŁOPKA, garść informacji o przygotowywanej do wydania książce poświęconej historii 11 Dywizji.
Ksiązka, w zamiarze obecnego dowódcy dywizji, ma ukazać się we wrześniu br.
Wydawcą ma być Departament promaocji Obronności MON.
Naklad 2 tys. egz.
Objetość około 300 stron.
Ksiązka zawierać będzie indeks nazwisk i bibliografię oraz liczne zdjęcia czarno-białe i kolorowe.
Praca w całości dotyczy historii 11 Dywizji w latach 1944 - 2004.
Historia 1 Dywizji Pancernej i 1 Korpusu Pancernego poruszana jest wyłącznie przy omawianiu spraw z przyjmowaniem przez poszczególne jednostki dywizji dziedzictwa tradycji.
Zdaniemautora praca nie pretenduje do miana monografii, ale jest pierwszą, całościową próbą przedstawienia 60 lat istnienia 11 Dywizji.

Pozostaje mieć nadzieję, że wydawca nie zniweczy trudu autora i zapewni godną oprawę graficzną oraz zdąży na czas.
To juz tylko trzy miesiące.
Pozdrawiam
Grzegorz

Recenzje książek

#53
W Tygodniku "Gazeta Regionalna" nr 22/23 z dnia 10.06.2005 r. na str. 22 ukazała sie notka zapowiadająca wydanie we wrzesniu br. przez żagańskie wydawnictwo "Dekorgraf" pracy autorstwa mjr Wiesława CHŁOPKA zatytułowanej "11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla jana III Sobieskiego. Zarys dziejów".
Notka opatrzona jest projektem okładki pracy przedstawiającym pomnik patrona dywizji, ustytuowany w Żaganiu przy skrzyżowaniu ulic Traugutta (Dowództwo i Sztab 11 DKPanc.) i Dworcowej (11 bdow., 11 kchem. i GWŁ).

Recenzje książek

#54
Wydawnictwo Marszałek wydało:
Marian Kopczewski
Obrona powietrzna wojska polskiego w latach 1920-2000
Format B5- 16,5 X 23,5 cm. Stron 352. Cena 30.80 zł.

Recenzje książek

#55
W piątek 10 czerwca 2005 r., w czasie obchodów XV – lecia Żandarmerii Wojskowej,
połączonych z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w m. Dębe Wielkie i wręczeniem sztandaru Oddziałowi Specjalnemu ŻW w Mińsku Mazowieckim uczestnikom uroczystości wręczano książkę zatytułowaną
„15 lat Żandarmerii Wojskowej III RP”.

Książka opracowana pod redakcją p. Marty RADZIMSKIEJ została wydana przez Dom Wojska Polskiego (247 stron, ISBN 83-85389-74-1).

Książka składa się ze wstępu, w którym autorzy, nie bez krytycyzmu, i trochę na wyrost nazywają swoje dzieło „monografią” Żandarmerii Wojskowej III RP, pięciu rozdziałów oraz bibliografii i części ikonograficznej.

Rozdział I „Zarys historii polskiej żandarmerii” to synteza dziejów formacji opracowana przez Martę RADZIMSKA na 15 stronach.
Rozdział II „Żandarmeria Wojskowa od 1990 roku” autorstwa Marty RADZIMSKIEJ i płk. rez. Jana WINCEWICZA przedstawia zmiany organizacyjne i dyslokacyjne jednostek ŻW w okresie od 1990 do 2005 r. Co warte podkreślenia, w pracy umieszczono osiem schematów:
1) struktura i dyslokacja Żandarmerii Wojskowej 01.09.1990 r.
2) struktura i dyslokacja Żandarmerii Wojskowej 01.01.1994 r.
3) struktura i dyslokacja Żandarmerii Wojskowej 01.12.2000 r.
4) struktura Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej 2005 r.
5) strukturę Żandarmerii Wojskowej 2005 r.
6) strukturę Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach 2005 r.
7) strukturę Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim 2005 r.
8) strukturę Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie 2005 r.
oraz
osadę kierowniczych stanowisk w ŻW w 1990 r. i w 2005 r. (komendant główny ŻW i jego zastępcy, komendanci ŻW OW i ich zastępcy, komendanci Oddziałów i Wydziałów ŻW oraz ich zastępcy, komendanci Placówek ŻW), a ponadto aktualną właściwość miejscową terenowych jednostek organizacyjnych ŻW.
Rozdział III „ Dowódcy Żandarmerii Wojskowej III RP” autorstwa płk. rez. Jana WINCEWICZA zawiera noty biograficzne kolejnych komendantów głównych ŻW oraz krótkie, okolicznościowe, wywiady udzielone autorowi przez:
gen. bryg. Jerzego JAROSZA
płk. Henryka PIĄTKOWSKIEGO
gen. bryg. Alfonsa KUPISA
gen. dyw. Jerzego SŁOWIŃSKIEGO
gen. bryg. Bogusława PACKA
a także wypowiedzi
płk rez. dr Andrzeja STEFAŃSKIEGO (byłego zastępcy komendanta głównego ŻW) o gen. bryg. Jerzym JAROSZU,
Płk Włodzimierza BARANOWSKIEGO (obecnego komendanta OS ŻW Warszawa) o płk. Henryku PIATKOWSKIM,
Płk. rez. dr Jana SULIŃSKIEGO (byłego komendanta ŻW WOW i pioniera w zakresie popularyzowania historii Żandarmerii) o gen. bryg. Alfonsie KUPISIE,
Płk dr Mariusza JĘDRZEJKO (cieee…kawa postać w historii Żandarmerii) o gen. dyw. Jerzym SŁOWIŃSKIM.
Na końcu rozdziału autor zamieścił imienny wykaz żołnierzy ŻW pełniących w latach 1990 – 2005 funkcje: zastępców komendanta głównego, komendantów rejonowych (okręgowych), oddziałów, wydziałów i placówek.
Wykaz sporządzony jest w układzie:
stopień, imię, nazwisko, imię ojca, rok urodzenia, siedziba dowodzonej przez danego żołnierza jednostki ŻW.

O ile żołnierze pełniący funkcje zastępców komendanta głównego ŻW oraz komendantów rejonowych (okręgowych) umieszczeni zostali w wykazie, w kolejności pełnienia danej funkcji, choć bez konkretnych dat, to żołnierze pełniący pozostałe funkcje kierownicze zostali umieszczeni w kolejności alfabetycznej (również bez podania dat, w jakich piastowali swoje stanowiska), w grupach,:
komendanci Oddziałów ŻW,
komendanci Wydziałów ŻW,
komendanci Placówek ŻW.

Sposób prezentacji umożliwia przyporządkowanie poszczególnych osób pełniących kierownicze funkcje w jednostkach organizacyjnych ŻW ale nie umożliwia zachowania chronologii (częściowo, jeżeli chodzi o szczebel komendanta Oddziału ŻW pomocne będą biogramy żołnierzy zamieszczone w rozdziale IV).

Przy okazji przedstawię "chronologię wydarzeń personalnych" w ŻW na Ziemi Lubuskiej.

komendant Wydziału ŻW Żagań
mjr / ppłk Wiesław RASZEWSKI 1990 - 1994
mjr / ppłk Janusz HINC 1994 - 2000
komendant Oddziału ŻW Żagań
ppłk / płk Janusz HINC 2000 - 2002
płk Ryszard GANO 2002 – 2003
płk Mariusz SOŚNICKI 2003 – 2004
ppłk Wiesław SZCZYGIELSKI IV – VI 2004
ppłk / płk Krzysztof DRZYMALIK od VI 2004 r.

komendant Wydziału ŻW Krosno Odrzańskie
mjr / ppłk Marek GOSK 1990 - 1996
ppłk Wiesław RASZEWSKI 1996 – 2000
ppłk Marceli FLASIŃSKI
mjr Waldemar HAJKOWICZ

Rozdział IV „Oddziały Żandarmerii Wojskowej” zawiera prezentację Oddziałów ŻW w Bydgoszczy, w Elblągu, w Gdyni, w Krakowie, w Lublinie, Mazowieckiego Oddziału ŻW, w Poznaniu, w Szczecinie, we Wrocławiu i w Żaganiu oraz Oddziałów Specjalnych w Warszawie, Gliwicach i Mińsku Mazowieckim, w układzie:
- historia i przeobrażenia jednostki (w wypadku Oddziałów ŻW w Bydgoszczy, w Gdyni, w Krakowie, w Warszawie, w Poznaniu i w Krakowie jest to historia nawiązująca do tradycji dywizjonów Żandarmerii z lat 1918 – 1939 i przeobrażenia w latach 1990- 2005, natomiast w przypadku pozostałych jednostek są to wyłącznie „przeobrażenia”);
- biogramy kolejnych komendantów;
- współdziałanie jednostki (wykaz instytucji współdziałających z poszczególnymi jednostkami ŻW w zakresie realizacji ustawowych zadań przez Żandarmerię oraz sposób wykonania tych zadań i osiągnięte sukcesy);
- misje i kontakty zagraniczne.
Autorami poszczególnych „prezentacji” są żołnierze pełniący służbę w wymienionych jednostkach organizacyjnych ŻW.
Rozdział V „Żandarmska służba’ składa się z pięciu podrozdziałów, z który pierwsze trzy opisują zadania wykonywane w ŻW przez jej podstawowe piony funkcjonalne, dochodzeniowo – śledczy i prewencji oraz szkolnictwo Żandarmerii.
Poszczególne podrozdziały zostały opracowane przez:
płk Janusza KIERYLUKA, obecnego szefa Zarządu Dochodzeniowo – Śledczego KG ŻW,
płk Ryszardo GANO, obecnego szefa Zarządu Prewencji KG ŻW i
płk rez. dr Mirosława BIEDĘ, byłego sekretarza POP i szefa Zespołu Badania Metodyki Nauczania w CS WSW w Mińsku Maz., następnie kierownika Cyklu Ogólnokształcącego w Ośrodku Szkolenia ŻW w Mińsku Maz. i później „szefa kadr” w KG ŻW).
Czwarty podrozdział, opracowany przez mjr Marka BRYLONKA, zatytułowany został „Misje i kontakty zagraniczne żandarmerii”. Tytuł wyjaśnia wszystko.
Ostatni, piąty podrozdział „Słaba, czyli silna pleć – kobiety w żandarmerii” to wypowiedzi pięciu spośród 32 kobiet pełniących służbę w ŻW, a mianowicie:
chor. Eweliny CHUDZIŃSKIEJ, inspektor Sekcji Rozpoznania Pirotechniczno – Radiologicznego OS ŻW w Warszawie,
ppor. Magdaleny IGNEROWICZ – MALCZYK z Mazowieckiego Oddziału ŻW,
ppor. Karoliny OLSZAK Z Oddziału ŻW w Lublinie i
chor. Kingi PAPROCKIEJ z Oddziału ŻW w Lublinie oraz
sierż. Mirosławy RAUBO z Placówki ŻW w Morągu.

Pracę kończy wypowiedź – retrospekcja płk Waldemara GUTTA, szefa Zarządu Operacji Bieżących KG ŻW, który służbę w wojskowych organach ścigania rozpoczynał w roku 1977.

Strukturę organizacyjną Oddziałów Specjalnych zamieszczoną w omawianej pracy opiszę w temacie „Struktura organizacyjna WSW”

Recenzje książek

#56
Grzegorzu
Czy jest jakaś możliwość zdobycia tych ośmiu schematów z książki ?

Recenzje książek

#59
W najnowszym "Lotnictwie Wojskowym" jest kilkustronicowy artykuł- olbrzymi skrót ksiązki "1plm Warszawa", w wykonaniu autora książki zresztą.

pozdrowienia

AR

Recenzje książek

#60
Witam.

W "Polsce Zbrrojnej" z 3 lipca br. jest notka, że ukazała się książka Michała Trubasa pt. "2 Pomorska Brygada Artylerii, Choszczno 1963-1992".
Czy ktoś z kolegów wie gdzie to można kupić?

Pozdrawiam
W. Mąsior
cron