Rakieta Ch-55 bez głowicy - po co?

Rakieta Ch-55 bez głowicy - po co?

#11
Teorie spiskowe że to prowokacja Ukraińców czy NATO można śmiało sobie w buty włożyć, do jej startu wymagane są odpowiednie nosiciele. Faktem jest że w spadku po ZSRR zostało na terenie Ukrainy ponad 1000 takich rakiet ale zostały albo zutylizowane albo przekazane do FR w ramach umów międzynarodowych. Kilka sztuk prawdopodobnie przekazano do Chin i Iranu ale wątpię żeby gdzie kolwiek po za FR przechowywano 25 lat sprawny egzemplarz z myślą prowokacji w 2022 roku. Fakt wyposażenia rakiety w głowicę betonową (jako balast ponieważ rakieta musi być odpowiednio wyważona) potwierdza tyko że została użyta do zmylenia ukraińskiej OPL. To że przeleciała granicę może świadczyć o jej awarii układu naprowadzania lub że rosjanie przewidywali że zostanie zniszczona przez opl na terytorium Ukrainy. Nie jest też pewne czy nie wyczerpało się paliwo i dla tego spadła gdzie spadła.
Co do faktu że jakoby panuje zmowa milczenia wynikać może z nie dawania satysfakcji rosjanom i źle się stało że sprawa wyszła na jaw bo powinna być nie dopuszczona do publikacji. Wiem że jest prawo do informacji ale za naszą granicą panuje wojna a my i NATO jesteśmy sojusznikami Ukrainy a fakt wtargnięcia takiej rakiety źle świadczy o naszych zdolnościach obronnych. Natomiast wiele wskazuje że zarzucenie poszukiwanie w grudniu co najmniej źle świadczy o nadzorze cywilnym nad wojskiem i wierzę w tym przypadku generałom a nie Błaszczakowi. To wina TYCH rządów i poprzedniego ministra że modernizacja obrony OPL została opóźniona o co najmniej o 5 lat. Zestawy OPL jakie rozmieścili sojusznicy z NATO służą do obrony obiektowej jak np. lotnisko w Rzeszowie i stacjonujących tam natowskich jednostek.
To moja opinia i będę się jej trzymał 😀
ps. lotnictwo strategiczne ZSRR i potem FR używało tylko dwóch wariantów seryjnych Ch-55;
wariant bazowy Ch-55 (izd.120) i z wydłużonym zasięgiem Ch-55SM (izd. 125) zbudowano ich od 1500
do 2000 sztuk.
Ch-55OK nie trafił do produkcji z powodu rozpadu ZSRR
Ch-65 rozwój został zatrzymany na etapie prototypów i był to odpowiednik amerykańskich AGM-86C czyli rakiety z konwencjonalną głowicą a że imperium zła się rozpadło i finansowanie biura się skończyło to szukano sponsorów za granicą stąd pomysł prezentacji jej na wystawach uzbrojenia np. w 1992 w Abu Dabi jako rakiety taktycznej Ch-65SE do zwalczania celów morski.
Był jeszcze opracowywany projekt pod oznaczeniem Ch-55M (izd. 124) ale szczegółów brak.
Ch-555 jest konwersją Ch-55SM z konwencjonalną głowicą burzącą i była to próba wyposażenia lotnictwa strategicznego do czasu dopracowania Ch-101.
cron