Pojawiła się nowa książka "Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim" IPN

Jerzy Kajetanowicz pisze:
01 sie 2022, 01:53
W książce omówiono tylko plany i protokoły uzgodnień oraz wybrane ćwiczenia. Nie ma tam informacji o strukturach WP tylko ogólne o składzie na wypadek wojny.
Przeczytałem notkę na stronie IPN https://ipn.poczytaj.pl/ksiazka/polskie ... law,537248 i wydaje mi się, iż omówiono tam tematykę, którą zajmował się w SG Oddział/Zespół kierowany przez generałów J. Gumulińskiego potem S. Kołcza - czy tak?
Pozdrawiam, Bogusław

Pojawiła się nowa książka "Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim" IPN

Piotr Nazowski pisze:
31 lip 2022, 23:14
Czy może ktoś przeglądał. Warto kupić?
Recenzent jakby zniechęcał do zakupu - szczególnie w pierwszym swoim poście. Ale wg mnie - ZDECYDOWANIE WARTO!
Spore wrażenie robi choćby wielkoformatowa barwna mapa dołączona do książki (chyba powieszę ją sobie w antyramie na ścianie :) ), niezależnie od kilku mapek w samych załącznikach.
Bardzo nieliczne potknięcia - co dla mnie istotne. Pozostaje jednakowoż niedosyt - podobnie jak przed laty po lekturze wywiadów-rzek przeprowadzanych przez J. Poksińskiego z zespołem, ale poza kilkoma książkami gen. Puchały oraz znanymi artykułami w Poligonie - nic lepszego dotąd po polsku nie przeczytałem.
Piotr Nazowski pisze:
31 lip 2022, 23:14
Dywagacje polityczne mnie nie interesują.
Odpowiedź na powyższe jest na stronie 9. Wstępu:
Książka odnosi się do aspektów wojskowych, a nie politycznych funkcjonowania Układu Warszawskiego.
Pozdrawiam, Bogusław

Dziś otrzymałem książkę, jeszcze nie miałem czasu by wziąć się za czytanie, ale pobieżnie przejrzałem treść.

Książka omawia plany operacyjne, ale faktycznie nie ma tu mowy o strukturach czy szczegółach dotyczących Armii, Dywizji itd.

Mimo wszystko WARTO!

Twarda oprawa, kolorowe skany map operacyjnych na końcu książki + wielkoformatowa mapa operacyjna planu operacji zaczepnej frontu nadmorskiego, w połączeniu z wg mnie niską ceną (no ale IPN sobie może pozwolić na dofinansowanie takiej książki) powoduje że naprawdę warto.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Jerzy Kajetanowicz pisze:
<span style="font-weight:bold; color:#D08746">wczoraj</span>, 15:32
Taka sama mapa została opublikowana w "Polsce Zbrojnej" kilka lat temu w jeszcze większym formacie.
Nie wiedziałem o tym, Panie Profesorze. "Polskę Zbrojną" (a wcześniej ŻW od 72 roku) czytałem systematycznie jak była dziennikiem, potem chyba jeszcze przez 10 lat jako tygodnik. Pewnie mapa była większa, jednak ta bez dodatkowych elementów - żołnierzy z uzbrojeniem - mi też odpowiada.
Pozdrawiam, Bogusław