Re: Poczta Polowa w WP - II WŚ

Był to 27. pułk piechoty ze składu 10. Dywizji Piechoty.
Nazwę i podporządkowanie jednostki możemy ustalić wpisując numer poczty polowej w górne pole na stronie http://soldat.ru/pp_v_ch.html i naciskając przycisk: Поиск!

Więcej o tej jednostce TUTAJ: https://pl.wikipedia.org/wiki/27_Pu%C5% ... hoty_(LWP)
Z literatury:
W. Wydra „Dziesiąta Sudecka. Z dziejów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty. Październik 1944-październik 1945”, Wyd. MON 1977
i o samym 27. pułku piechoty: J. Łyżwa „Od Wisłoka do Czarnej Elstery", Wyd. MON 1959 (może tutaj coś będzie na temat Pańskiego kuzyna)
W 6-tomowym wykazie poległych rzeczywiście nie jest wykazany. Mógł zginąć i zostać pochowany jako n/n.
Pozdrawiam, Bogusław

Poczta Polowa w WP - II WŚ

Dzień dobry,
Poszukuje informacji na temat losów zaginionego brata mojej babci. Udało mi się się ustalić, że poległ w Warszawie 13.10.1944. W księdze zmarłych garniz. Lublin jest informacja: Wojsko Polskie poczta polowa 38504 nr 26/ tajne.
W wyżej wymienionej wyszukiwarce po wpisaniu nr 38504 w podporządkowaniu nie ma nic. Czy w takiej sytuacji da się coś konkretnego ustalić? Gdzie się zwrócić? Chciałabym, jeśli się uda, odnaleźć przynajmniej miejsce pochówku....

Skoro podała Pani konkretną datę 13.X.1944 r. to można coś więcej powiedzieć o okolicznościach w których poległ brat Pani babci.

Otóż 6.Pułk Piechoty brał udział od 10.X.1944 r. w operacji zaczepnej na niemiecki przyczółek (6 pp konkretnie nacierał na wzgórze 86,8 oraz na rozwidlenie Kanału Żerańskiego przy jego ujściu do Wisły).

Jeśli szuka Pani informacji archiwalnych to skłaniał bym się ku sygnaturze CAW III-23/17 i przejrzeć sobie dokładnie tą teczkę archiwalną. Bo tam jest informacja o zabitych w tych dniach, wg książki Kaczmarka (Polskie Wojsko na wschodzie 1943-45) w tych dniach było 18 zabitych i 71 rannych z 6.Pułku.

Trzeba też przyznać że przeciwnikiem były silne oddziały niemieckiej 19.Dywizji Pancernej.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Nie potrafię tego odnaleźć... kombinuję na różne sposoby i nic :/ W zasadzie to we wcześniejszym zapytaniu nie napisałam wszystkiego, co udało mi się ustalić i chyba myślałam, że pójdzie mi osobiście lepiej z odkrywaniem historii... jeszcze dwa dni temu nie w wiedziałam nic o bracie babci oprócz tego, że "poszedł na wojnę i nie wrócił..." dzisiaj mam już akt urodzenia i ten wpis w księdze zmarłych garniz. Lublin., ale widzę, że jeszcze dużo muszę się nauczyć. Czy na podstawie kilku dodatkowych informacji byłby Pan w stanie coś więcej mi podpowiedzieć? Ustaliłam, że zaginiony Edward Kozak (ur 27.03.1922 w Bałtowie- lubelskie), syn Jana Kozaka i Zofii z Cieślów ''Poległ na Polu Chwały" 13.10.1944. Jako dzień i miejsce pogrzebu podane jest: Nowe Bródno na Pelcowiźnie pow. Warszawa Liczba dziennika czy.:nr 102-zawiadomienie. No i w ostatniej rubryce: Wojsko Polskie poczta polowa 38504 nr 26/ tajne... Z Cmentarza Wojskowego na Powązkach dostałam informację, że jest tam najprawdopodobniej (nie mają dokumentów) zbiorowy grób symboliczny m.in z nazwiskiem Edward Kozak - lata 1922-1944 się zgadzają. Wyszukiwarka internetowa wskazuje właśnie Powązki, ale zapewne ciała tam nie było. Z Cmentarza Bródnowskiego nie dostałam żadnej informacji zwrotnej. Jeśli się uda to zależy mi na ustaleniu miejsca pochówku i losów mojego przodka. Dziękuję serdecznie za dotychczasowe wskazówki i pozdrawiam, Iwona Zając