Co to za rakieta?

Jestem nowy i się wszystkim nisko kłaniam.
Przechodząc do rzeczy; czy ktoś wie co za rakieta w lewej części zdjęcia?
Proszę o pomoc i pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co to za rakieta?

To stara rakieta plot Wołchow. Stoi jako eksponat. Pionowo. W wydaniu bojowym startuje pod kętem z wyrzutni.
sa2b.jpg
sa2 wołchow.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Marek Mozets

Co to za rakieta?

Kategoria A pisze:
27 lis 2020, 17:03
A, pociągnę jeszcze temat na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/9K52_%C5%81una-M, podany jest zestaw rakietowy Łuna.
I mam takie pytanie uściślające; ŁUNA to nazwa dotyczy tylko całego zestawu (wyrzutnia + rakieta) czy łuna może istnieć również jako wyrzutnia np. Łuna 9P113 oraz rakieta dajmy na to Łuna 9M21F.
Mam nadzieję, że nie namieszałem za nadto.
Nazwy np. jak Łuna, Krug, Osa czy Dźwina dotyczą całości systemu (kompleksu uzbrojenia) a nie jego poszczególnych komponentów, przynajmniej tak to zapisują Rosjanie. Rozwinę jeszcze że w czasach totalnej paranoi na temat tajemnicy wojskowej był stosowany podział na część mniej tajną (np. Łuna-M) która pojawiała się pierwsza jeszcze na etapie projektowania i tajną, wojskową np. 9K52 choć ten podział nie był oficjalny. Żeby bardziej skomplikować stosowano jeszcze nazwy "eksportowe" w przypadku Łuny-M była to R-65 lub R-70
A do korespondencji pomiędzy kooperującymi zakładami używano określenie "Изделие" czyli wyrób dla poszczególnych elementów system.
Mam nadzieję że pomogłem trochę.

Co to za rakieta?

Jerzy Stachurski pisze:
29 lis 2020, 08:30
Kategoria A pisze:
27 lis 2020, 17:03
A, pociągnę jeszcze temat na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/9K52_%C5%81una-M, podany jest zestaw rakietowy Łuna.
I mam takie pytanie uściślające; ŁUNA to nazwa dotyczy tylko całego zestawu (wyrzutnia + rakieta) czy łuna może istnieć również jako wyrzutnia np. Łuna 9P113 oraz rakieta dajmy na to Łuna 9M21F.
Mam nadzieję, że nie namieszałem za nadto.
Wielkie dzięki, zamieszczony przeze mnie obiekt na zdjęciu, to nie Wołchow, nie Dżwina a tylko pocisk S-75 z tego zestawu? Czy dobrze rozumiem? Sorry, że jestem taki upierdliwy ale lubię mieć porządek w swoim archiwum fotograficznym.
Czy poprawnym opisem fotografii będzie " POCISK RAKIETOWY S-75 Z RADZIECKIEGO ZESTAWU RAKIETOWEGO DŹWINA BĘDĄCY NA WYPOSAŻENIU WP w latach ....... " Czy te rakiety były na stanie tylko wojsk obrony powietrznej kraju? Będę wdzięczny za dokonanie korekty w moim tekście lub wskazówki, dziękuję za odzew na moje pytanie.