Kobiety we współczesnym Wojsku Polskim

Kobiety we współczesnym Wojsku Polskim

#1
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Mam nadzieję, że umieściłem posta w odpowiednim dziale 😀 Chciałbym zwrócić się do Was z prośbą o pomoc a mianowicie jestem w trakcie kończenia pisania pracy magisterskiej i poszukuję jakichkolwiek informacji na temat POSZANOWANIA PRYWATNOŚCI KOBIET W WOJSKU POLSKIM. Przyznaję, że jak kończyłem zasadniczą służbę wojskową w 2002 r. to temat kobiet w wojsku praktycznie nie istniał. Wie ktoś z Was gdzie mógłbym znaleźć na ten temat jakiekolwiek informacje :?: A może ktoś z Was chciałby się podzielić swoją opinią na ten temat :?: A może... są na tym forum kobiety- żołnierze, które mogły by opisać jak aktualnie wygląda sytuacja w Wojsku Polskim :?:
Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję i zapraszam do dyskusji 😀
Szymon Hoffmann

Re: Kobiety we współczesnym Wojsku Polskim

#3
Również jestem ciekawa odpowiedzi. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym (etat w budżetówce). Jednakże chciałabym zmienić pracę. Za 2 dni kończę 35 lat, posiadam tytuł magistra ze specjalizacją finanse. Czy jest jeszcze szansa abym dostała się do pracy w wojsku ale nie na pracownika cywilnego.

Re: Kobiety we współczesnym Wojsku Polskim

#4
Procedury związane z powołaniem do zawodowej służby wojskowej zawarte są w następujących aktach prawnych:
1. Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. 2016, poz. 1726 z póź. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Obrony narodowej z 09 marca 2010 r. w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1299).
Na stronach każdego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego są przedstawione procedury związane z naborem do zawodowej służby wojskowej.
Na stronach poszczególnych WKU znajdują się informacje o wakatach w jednostkach wojskowych. Na ich podstawie można określić, w jakich specjalnościach są poszukiwani kandydaci do zawodowej służby wojskowej. Podobne informacje można znaleźć na stronach jednostek wojskowych.
Formalnie w wojsku nie ma dyskryminacji ze względu na płeć, spełniasz wymagania możesz starać się o przyjęcie (wymagania zdrowotne, sprawnościowe, kwalifikacji zawodowych, itd.). W niektórych służbach mundurowych brak dyskryminacji jest pełny, np. w PSP strażacy bezpośrednio biorący udział w akcjach muszą spełniać jednakowe wymagania sprawności fizycznej (kobiety i mężczyźni). W wojsku nadal utrzymano zróżnicowane wymagania fizyczne dla kobiet i mężczyzn.

Pozdrawiam
Witek
cron