Zestaw ISKANDER

Zestaw ISKANDER

#1
Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem i pojawiam się na forum, ponieważ poszukuję informacji na temat zestawu ISKANDER (wersja M i E)
Moja praca inżynierska dotyczy tematu trajektorii lotu rakiety. Gdyby ktoś posiadał jakieś skany z czasopism albo mógłby ukierunkować mnie na jakąś literaturę w tym temacie to byłaby to dla mnie wielka pomoc przy pisaniu pracy.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Re: Zestaw ISKANDER

#2
Jest film dokumentalny Iskander (2008). Do pracy troche to za mało ale zawsze to jakieś źródło 😀

Re: Zestaw ISKANDER

#4
Powiem szczerze, że o tym nie pomyślałam jakoś, dziękuję zaraz zabieram się do szukania 😀

Re: Zestaw ISKANDER

#5
Cześć.
Czy możesz uściślić, jakich informacji potrzebujesz? Czy internetowych opisów sprzętu lub materiałów reklamowych, czy poszukujesz zaawansowanych prac naukowych? Jeżeli to drugie to nie licz na takie materiały. Jest to zbyt nowy system, aby takie opisy trafiły do jawnych publikacji.
System kierowania „Iskandera” jest modyfikacją systemu stosowanego w „Toczce” i „Oce” – tzw. jednoparametrowa metoda sterowania donośnością. Metoda ta zapewnia stabilizację osi rakiety względem programowanego kąta pochylenia (zależnego od współrzędnej na zasadniczym odcinku trajektorii lotu) oraz regulację ruchu środka masy rakiety. Ten system sterowania został po raz pierwszy zastosowany w rakiecie „Onega” opracowywanej na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Rakieta ta nie weszła do wyposażenia, prace wstrzymano po nieudanych startach doświadczalnych. System kierowania opracowywało Charkowskie SKB-897 (obecnie СКБ „ПОЛИСВИТ”), konstruktorzy Ja. E. Ajzenberg i A. I. Gudimenko.
Możesz spróbować szukać materiałów w bibliotece WAT, ale ona jest coraz bardziej „cywilna”.
Na zakończenie wrzucam trzy adresy, pierwszy do strony z opisami uzbrojenia w tym rakietowego (jedna z lepszych stron, które jeszcze działają), drugi do artykułu nie całkiem na temat, ale znajdziesz tam kilka ciekawych informacji, trzeci to książeczka o bezplatformowych inercjalnych systemach nawigacji (takie są stosowane w „Iskanderze”).
http://militaryrussia.ru/blog/index-240.html
ftp://ftp.mao.kiev.ua/pub/knit/16/4/kni ... 010-05.pdf
http://kafpson.kpi.ua/bins1.pdf

Pozdrawiam
Witek

Re: Zestaw ISKANDER

#6
W pierwszym rozdziale mam ogólnie scharakteryzować zestaw (czyli jakieś właśnie opisy sprzętu itp.), porównać parametry z innymi zestawami i ogólnie zestawić parametry Iskandera. W swojej pracy będę następnie analizowała trajektorę lotu rakiety, wiem że danych zbyt wiele nie ma, dlatego będą to głównie obliczenia przybliżone. Co do WAT to nie za wiele tam jest niestety, tak jak wspomniałeś są tam już raczej zbiory cywilne.

Za stronki dziękuję, rosyjskiego nie znam ale będę szukać pomocy i myślę że się uda rozwikłać cyrylicę. 😀

Re: Zestaw ISKANDER

#7
Cześć.
Podrzucam dwa drobne pliki z czasopisma Prace Instytutu Lotnictwa. Pierwszy ogólnie opisuje konstrukcje rakiet Amelia, H-1 i H-2, drugi dotyczy metod obliczeniowych do symulacji trajektorii lotu rakiet. Polecam również stronę http://bastion-karpenko.ru/iskander_01/ jest tam między innymi fotografia strony folderu CNIIAG z rozrysowanymi elementami układu kierowania rakiety Iskander-E.
Przy okazji jedno drobne pytanie, jak masz zamiar obliczać trajektorię Iskandera? To jest rakieta kierowana według założonego programu na całym torze lotu. Na końcowym odcinku trajektorii w zależności od zastosowanej głowicy możliwe są również różne warianty naprowadzania lub samonaprowadzania. Jak w tym wypadku stworzyć program symulujący lot rakiety?

Pozdrawiam
Witek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Re: Zestaw ISKANDER

#8
Z założenia odcinek kierowany będzie tylko w ostatniej fazie lotu. Na razie jestem na etapie kompletowania informacji do symulacji lotu.