Witam,
jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana, że pojawił się w powyższych postach Panów: Witolda Muszyńskiego i Przemysława Gurgurewicza, temat poprawnej pisowni w odniesieniu do stosowania wielkich liter w nazwach jednostek. Wielokrotnie spotykałam się z krytycznymi i kąśliwymi uwagami osób „wojskowych” lub osób pozostających w orbicie wojska, dotyczącymi pisowni nazw własnych jednostek poniżej szczebla brygady. Wątpiąc w swoją wiedzę licealną i uniwersytecką, postanowiłam jakiś czas temu, poszukać potwierdzenia właściwego stanu rzeczy. Informacje, które otrzymałam z Poradni Językowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego, z Instytutu Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk były takie same i jednoznaczne: nazwy własne jednostek należy zawsze pisać wielkimi literami. Niestety moi krytycy i „docinacze”, którym starałam się pomóc w zrozumieniu, że Ziemia jest przecież „okrągła”, w dalszym ciągu uważają, że Ziemia jest oczywiście „płaska”, że ustawa o języku polskim i wagon słowników języka polskiego niech tam sobie będą, że reguły pisowni i ortografii owszem, może i są, ale „we wojsku” porządek musi być. I każdy pułk, batalion, eskadra, kompania, bateria czy dywizjon „trzeba pisać” z małej litery.
Problem poprawnej pisowni nazw jednostek, niestety nie dotyczy jedynie starszych publikacji lub dokumentów archiwalnych z lat 40-tych lub 50-tych. Pomimo, że od końca wojny minęło już prawie 70 lat, to poprawna pisownia pełnych nazw jednostek nadal szwankuje w publikacjach drukowanych jak i w zasobach internetu. Fajnie byłoby, zarzucić wreszcie „wojenne” praktyki i przestać siać ortograficzne zgorszenie. Dla ilustracji kilka przykładów, przed sekundą zaczerpniętych z polskiego serwisu:
patrz: struktura 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej:
http://www.jednostki-wojskowe.pl/index. ... &Itemid=45
patrz: struktura 21 Brygady Strzelców Podhalańskich:
http://www.jednostki-wojskowe.pl/index. ... &Itemid=27
patrz: struktura (ostatni skład dywizji z lat 2010-2011)
http://www.jednostki-wojskowe.pl/index. ... &Itemid=27
Ilość gości, wg. wskazań licznika wizyt z godziny 17:15 - 1 261 638 osób, to moim zdaniem wyśmienity wynik, świadczący o popularności serwisu, jak również o wysokim poziomie zawartych w serwisie treści. Pozostaje jedynie szybka korekta w kilkudziesięciu miejscach (no, może troszkę więcej) i będzie wzór
W pełni zgadzam się z wykładnią dotyczącą skrótów, liczebników i kropek przedstawioną przez Pana Witolda i Pana Przemysława – krótko, zwięźle i na temat. Moje uznanie.
Serdecznie pozdrawiam
Magda Milewska