Recenzje książek

Re: Recenzje książek

#262
Cześć .
Oficjalnie udostępnione, na stronie Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, publikacje dotyczące historii oraz współczesności Armii Republiki Czeskiej. Szczególnie polecam dwuczęściową książkę o „Praskiej wiośnie“, w której są podane między innymi straty wojsk interwencyjnych.

Pozdrawiam
Witek

Wojska powietrznodesantowe (Výsadkové vojsko)
http://www.army.cz/assets/multimedia-a- ... e-vode.pdf

Lotnisko Praga-Kbely (Letiště Praha-Kbely)
http://www.mocr.army.cz/assets/multimed ... y---ce.pdf

Serce Armii. Sztab Generalny 1919 - 2004 (Srdce armády. Generální štáb 1919-2004)
http://www.mocr.army.cz/assets/multimed ... e---ce.pdf

90 lat hydrometeorologicznej służby (90 let hydrometeorologické služby)
http://www.mocr.army.cz/assets/multimed ... by-acr.pdf

Militarne rozwiązanie Praskiej Wiosny Cz. 1 (Vojenské řešení pražského jara I.díl)
http://www.mocr.army.cz/assets/multimed ... ternet.pdf

Militarne rozwiązanie Praskiej Wiosny Cz. 2 (Vojenské řešení pražského jara II.díl)
http://www.mocr.army.cz/assets/multimed ... ternet.pdf

Re: Recenzje książek

#263
Dzięki, Witku. Bardzo interesujące opracowanie - z licznymi akcentami polskimi. I szczegółów sporo - żałuję troszkę, że nie jestem zbyt biegły w czeskim 🙁
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#264
Wydana została nowa książka o 21.BSP napisana przez byłego żołnierza brygady Pana Artura Surmacza.

Książkę już posiadam, jest solidnie wydana (twarda oprawa), jest to można powiedzieć monografia 21.BSP, z opisaniem podporządkowanych jej jednostek (może nie tak szczegółowo jak w 11.Dywizji Pana Wiesława Chłopka - ale nie jest źle).

Obrazek
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Re: Recenzje książek

#265
Witam!

Panowie Pan Kazimierz Czernikowski zdecydował się na wydanie Wojsk Lądowych Tom III - Logistyka który będzie obejmował jednostki logistyczne (1943-2013), poprosił mnie o poszukanie chętnych na tą pozycję, nakład będzie niski i zależny od ilości zamówień.

Cena 1 tomu to z informacji Kazimierza około 85 zł (może ulec zmianie) + wysyłka, dosyć sporo, ale to ze względu na wysokie koszty drukarni i oprawy takiego niskiego nakładu.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt ze mną na priv.

Obecnie Kazimierz tworzy listę zainteresowanych. Potem będzie to szło do druku, no a potem do osób które zamówiły. Spodziewamy się druku na przełomie luty/marzec.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Re: Recenzje książek

#267
Witam
Od kilku lat jest dostępna książka Eleny Joly "Moje życie jak krótka seria" opracowanie w formie wspomnień Michaiła Kałasznikowa, który ujęty jest jako współautor. Wydawnictwo 2005r. Wspominam o niej bo sławny konstruktor broni zmarł pół roku temu a książka jest jeszcze dostępna.
Pasjonatom uzbrojenia odradzam. Bardzo słabe tłumaczenie techniczne i wojskowe, liczne błędny w nazwach konstrukcyjnych broni, brak kalibrów przy nazwach broni, mylenie pojęć takich jak: pistolet maszynowy, karabin maszynowy, karabin szturmowy, strzelba no i trochę propagandy.
Przykłady niektórych tłumaczeń: cylinder odzyskiwania gazów nad lufą to rura gazowa, część obrotowa głowicy to suwadło, ruchoma głowica to zamek swobodny, puste naboje to łuski, pokrywa skrzynki głowicy a w innym miejscu klapa lub przykrywka skrzynki głowicy to pokrywa komory zamkowej, itd. Chyba że ktoś chce tylko poznać historię życia tego sławnego konstruktora to tak ale wiedzy technicznej o broni nie zdobędzie.
Natomiast polecam takie książki z pokrewnego zakresu jak:
"Bagnety do karabinków systemu Kałasznikowa" Zbigniew Gwóźdz wyd. Napoleon V" 2013, czy wcześniejsze John Walter "Bron systemu kałasznikowa" wyd. Bellona 2002, po redakcją specjalistów z WAT, traktujący o konstrukcjach bazujących na systemie "kałasznikowa"
Pozdrawiam

Re: Recenzje książek

#270
Witam,

Już kilka tygodni temu pojawiła się nowa książka o garnizonie Opole autorstwa Pana Jana Zadwornego. Dopiero teraz piszę o tej pozycji gdyż dopiero teraz dostałem ją do rąk. Książka składa się z 2 tomów. Bardzo ładne kolorowe wydanie, dużo zdjęć, na temat opracowania ciężko mi się wypowiedzieć gdyż nie czytałem jeszcze książek, ale wydaje się solidnie opracowane, mam nadzieję że Pan Jan Zadworny uniknął błędów które popełnił niestety z opracowaniu "Z dziejów 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej" które ukazało się jakiś czas temu.

W załączeniu skan okładki tomu I (tom II ma identyczną) oraz skany spisów treści obu tomów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl