Recenzje książek

Re: Recenzje książek

#201
Interwencja ZSRR w Afganistanie (lata 1983-1984), widziana oczami szefa wydziału rozpoznania 201 Dywizji Zmotoryzowanej, płk Nikołaja Kuźmina.
Porażająca lektura
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#202
Witoldzie wielkie dzieki za namiar na książkę o SKOT 😁
Przy okazji. Czy ktoś z Kolegów może przegryzł się przez ten mało zrozumiały 😁 język i zrobił jakieś zestawienie ile ich wyprodukowano dla poszczegolnych armii w poszczególnych wersjach ?

MiG-27

#204
Być może nieco z opóźnieniem Kolegów informuję - w trzech ostatnich numerach miesięcznika LOTNICTWO ukazała się monografia radzieckiego samolotu Mikojan MiG-27 znanej pary autorów: J. Gruszczyński i M. Fiszer.
Jakkolwiek ja czytając wcześniej podobne opracowania rosyjskojęzyczne miałem prywatnie szereg zastrzeżeń do rodzimych artykułów i uwagi w tekście czyniłem (głównie nt. zarysu historycznego i organizacji lotnictwa) - w tym przypadku pisaka użyłem zaledwie kilka razy. Na 32 stronach pisma wyczerpująco i kompetentnie Autorzy przedstawili całość zagadnień z tym samolotem związanych. Polecam gorąco Kolegom zainteresowanym tematem.
Należy dodać, że nie jest to kalka opracowania rosyjskiego, czy kompilacja fragmentów. Autorzy wykorzystali co prawda w dużym stopniu monumentalne opracowanie Markowskiego i Prichodczenki z 2005 roku, jednak dodali szereg nowych informacji i uaktualnień.
Myślę, że nie jest jeszcze za późno, by poznać ten ciekawy artykuł - bo o ile jestem zorientowany, to numery z ostatnich miesięcy można nabyć u kolportera prasy.
Pozdrawiam, Bogusław

Stratedzy

#205
Jest do pobrania bardzo ciekawa książka gen. W. Nosowa – „Stratedzy”, Wyd. Moskwa, 2008 r. - tutaj:
http://narod.ru/disk/30023282001/Strategi.pdf.html
Zawiera biogramy wszystkich dowódców radzieckich/rosyjskich armii rakietowych oraz samodzielnych korpusów rakietowych.
Ponadto zamieszczono tam krótkie artykuły poświęcone tym związkom operacyjnym (taktyczno-operacyjnym).
Polecam Kolegom zainteresowanym tematem.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#207
Ukazała się książka Lecha Kowalskiego "KOK (MON - PZPR - MSW)".
Wydawnictwo Naukowe Semper. Ponad 600 str.
Jest to książkowa wersja sławnej habilitacji autora (nie zatwierdzonej na WIH).
Ostatnio zmieniony 10 lis 2011, 18:42 przez Jarosław, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojska Lądowe AD 2012

#210
W ostatnim numerze Nowej Techniki Wojskowej (11/2011) został zamieszczony artykuł „Wojska Lądowe A.D.2012”, autor Paweł Janowski. Na dwunastu stronach przedstawiono rys historyczny, stan obecny i perspektywy rozwoju tego rodzaju naszych wojsk. Konwencja i zakres trochę podobne do przyjętych przed kilkoma miesiącami przez Kol. J. Ciślaka – również w tym piśmie artykuł zamieszczono. Interesujące mogą być wnioski wynikające z porównania treści obu tych artykułów.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2011, 18:48 przez Bogusław, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Bogusław