Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#211

* Miłkowa - tylko Wrota Małopolski
* Pastewnik - na Geoportalu widoczny zarówno kompleks koszarowy jak i kompleks techniczny
* Pstrążna - na Geoportalu dobrze widoczny kompleks koszarowy, kompleks techniczny (na sczycie Błędnych Skał) też jest widoczny, ale jest mocno zarośnięty.
* Prząsław - bardzo dobrze widoczny na Geoportalu (na S od m. Prząsław - w polu). Koszary prawdopodobnie znajdowały się w samym Jędrzejowie.
Ruchocinek i Sławno - nie znajduję.

K. P.

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#212
Cześć !

Też zastanawiałem się kiedyś nad przeznaczeniem tego obiektu.
Początkowo sądziłem , że jest to Stacja Prób Silników Lotniczych WZL-4 lub jeden z kilku kompleksów technicznych Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej ii Samochodowej w Sulejówku - zlokalizowany na terenie poligonu rembertowskiego . Jednakże po lekturze z "Wieści Warszawskich "
( poniżej obszerne fragmenty ) - wydaje mi się , że jest to niedokończona budowa spalarni i składowiska popiołów ( obszar składowisk odpadów paleniskowych E.C. Kawęczyn ) :


" W latach 50. na terenie Zielonki w okolicach Michałowa (sąsiedztwo m. Krubki Górki) był poligon wojskowy. Ogromny teren w zasadzie samych lasów mieszanych. Były to czasy, kiedy zaczęły się pierwsze problemy ze śmieciami oraz z odpadami z elektrociepłowni. Wówczas postanowiono, że ten obszar zostanie wykorzystany właśnie do składowania takich odpadów. Kombinowano, żeby pchać tu rurociągami popioły dymnicowe z warszawskich elektrociepłowni. Coś tam przygotowywano, coś budowano, szykowano teren pod odpady.
W latach osiemdziesiątych wydzielono z terenu poligonu 240 hektarów gruntu należącego do Skarbu Państwa i podzielono go na kwatery. Właśnie tam miały trafić popioły.
Najpoważniejsze prace rozpoczęto w jednej z tych kwater, liczącej około 45 hektarów. Okazuje się, że także dziś jest to sporna część, o którą kłócą się obecnie okoliczni mieszkańcy. Dawniej na terenie tejże kwatery mieli oni bowiem pola. Co prawda cienkie paski gruntu, stojącego od odłogiem, niemniej była to ich ziemia.
Na terenie tej kwatery zaczęły wyrastać budynki, gdzieś tam wylano całe połacie betonu. Ludzie wtedy też protestowali, żądali oddania ziemi, jednak niewielu z nich pamięta (lub wie), że wtedy otrzymali oni za ten teren pieniądze na zasadzie wywłaszczenia. Były to prawdopodobnie symboliczne, jak to za poprzedniego ustroju, sumy, aczkolwiek zgodnie z prawem utracili swoją własność. Dziś nie wiadomo czemu nie wszyscy odebrali należne im kwoty, z niewiadomych przyczyn niektórzy w ogóle nie zgłosili się po pieniądze, ale na pewno otrzymali stosowne zawiadomienia.

Utopione pieniądze
Właśnie w tej spornej kwaterze postawiono budynki administracyjno - socjalne oraz całe zaplecze techniczne dla potrzeb planowanej transmisji popiołów. W budowę utopiono ogromne fundusze. Ta kwatera przeszła z własności Skarbu Państwa na własność elektrociepłowni warszawskich. Już wówczas były protesty przeciw składowaniu popiołów, ale prawdą jest, że niewielu mieszkańców wiedziało wówczas co to za produkt. Krzyczano, że będzie to wysypisko śmieci z wałęsającymi się dookoła wielkimi szczurami.
W międzyczasie zmieniła się technologia w elektrociepłowniach, odpad po spalaniu był inny, było go zresztą mniej, przy czym mógł być wykorzystywany ponownie jako domieszka do betonu. Pchanie rurami odpadów dymnicowych okazało się technicznie niemożliwe. Postanowiono więc po prostu składować na tym terenie popioły, ewentualnie z domieszką innych odpadów. Trudno określić, czy z powodu protestów, czy też zmian politycznych w kraju zaniechano tej koncepcji i w ogóle wszelkich prac na tym terenie.
Wokół Michałowa nic się działo dopóki Zielonka nie uznała terenu za doskonały do wykorzystania na zakład utylizacji śmieci, tym bardziej, że zaczęły się poważne problemy z Łubną i trzeba było szukać miejsca pod taką inwestycję w okolicach Warszawy. Michałów okazał się idealny.

Planowo zakład utylizacji
Przystąpiono więc do planu zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje od 1995 roku, a od 1997 roku w związku z listem intencyjnym wojewody warszawskiego plan dopuszcza utworzenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Plan jest obowiązujący do dziś. W planach gmina Zielonka ma budowę bardzo nowoczesnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych, przede wszystkim segregowni odpadów.
Władze, szczególnie drugiej kadencji zaczęły chodzić koło sprawy, ale po wyborach samorządowych zmienili się rządzący, a władze trzeciej kadencji miały inny pomysł co do odpadów, ale to osobna historia. W każdym razie sprawa Michałowa została odłożona na półkę. Dopiero stosunkowo niedawno wrócono do starego projektu, wtedy też władze powiatowe postanowiły przejąć ten teren, uznały bowiem, że Zakład Utylizacji to łakomy kąsek finansowy, a gmina Zielonka nie poradzi sobie z załatwieniem. Stąd m.in. ostatnia wypowiedź starosty powiatu wołomińskiego Konrada Rytla dla regionalnej TVP 3. Doszło jednak do jakiegoś porozumienia na linii powiat - Zielonka i to Zielonka wygrała batalię.

Pomylono miejsca
Tymczasem okazuje się, że protestujący mieszkańcy mylą miejsca, bowiem gmina Zielonka chce realizować swoją inwestycję nie na tej kwaterze, na której stoją już budynki a gdzie były sporne, wywłaszczone dawniej grunty, ale na sąsiedniej, o wielkości 43 hektarów.
Protesty dotyczą wcale nie projektu zakładu utylizacji śmieci, ale przede wszystkim oddania ziemi, za którą nota bene kiedyś otrzymali już gratyfikację finansową. Tej ziemi, która mieści się na innej działce, nie na tej, na której Zielonka chce inwestować. Drugim powodem zaniepokojenia mieszkańców jest plotka, jakoby na tym terenie miała powstać spalarnia śmieci, która, jak wiadomo jest obiektem uciążliwym. Przedstawiciele władz gminnych zapewniają jednak, że powstanie tam jedynie nowoczesna segregownia.

Pozostał tylko podpis
Praktycznie od końcówki władzy wojewody Jastrzębskiego, a potem Gieleckiego wystarczył właśnie podpis wojewody, aby inwestycja ruszyła.
Obecnie wojewoda mazowiecki wysłał listy do wszystkich stron, czy nie mają roszczeń do tego terenu. Odpowiedzi były pozytywne, mówiące o braku roszczeń. Ostatnią nadesłał minister Szmajdziński, a mówiła o tym, że wojsko także nie zgłasza roszczeń do wspomnianej działki. Pozostał więc tylko podpis wojewody, by grunt ten przekazać gminie. Teren ten znajduje się z dala od zabudowań."

Pozdrawiam.
K. P.

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#213
Witam
Dziękuje Krzysztofie za "nakierowanie" na te kilka starych stanowisk. Teraz już je poodnajdywałem. Nadal mam problem z umiejscowieniem "górki" na Helu, nie mam tez pewności czy i gdzie była "Górka" k Mińska Maz. (Ładzyń ??) oraz Drochowa (lub jak kiedyś spotkałem Dłutowa). Z kolei z m. Włóki to wiem gdzie są, ale chyba nie ma w necie zdjęcia dobrej jakości.

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#214
Witam,

Nie wiem skąd biorą się takie legendy o google earth, ale warto je w tym momencie sprostować.

Wersje płatne GE (a jest ich kilka) nie dają dostępu do jakichś "tajnych" czy "nikomu nieznanych" zdjęć. Serwer GE jest jeden, korzysta z niego zarówno aplikacja GE jak i strona maps.google. Opisuąc językiem potocznym - ze względu na czas dostępu, serwer podzielony jest na 4 zespoły. Dostęp realizowany jest w systemie kartki papieru, która została podzielona na 4 równe części. Zapytanie o każdą część trafia do określonego zespołu i jest niezależnie realizowana. Zbliżenie danego obszaru powoduje kolejne podzielenie na 4 części i powtórzenie procedury. Ze względu na to, że każdy fragment zdjęcia ma na serwerze swój unikalny kod czwórkowy nie jest możliwa operacja podmiany zdjęć na inne za pomocą samej aplikacji.

W systemie nie ma miejsca na tajne zdjęcia dla super wybranych Panów Z Dubaju ani dla żadnych innych mitycznych stworów. Na dodatek, ze względu na ograniczoną pamięć serwera administratorzy Google niestety zaczęli kasować stare, nadpisane zdjęcia, które jeszcze do niedawna przy odrobienie pracy można było pobrać bezpośrednio z serwera, poza stroną www. Tam, gdzie nie ma dokładnych zdjęć, po prostu nie wykupiono materiałów z DigitalGlobe. Będą one uzupełniane sukcesywnie tak aby nie zaburzyć płynności finansowej całego przedsięwziecia.

Przy okazji polecam nowy serwer zumi. pl, pracujący na bazie materiałów Space Imaging dostarczonych przez Techmex S. A.. Można na nim zobaczyć pare dywizjonów niedostępnych na GE i pociętych na geoportalu np. w Ustroniu, Murowanej Goślinie, Libiążu a także parę innych ciekawych jednostek. Gorąco polecam😀

pozdrawiam

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#215
Cześć !

Stanowiska 214.krt znajdowały się na terenie zajmowanym przez 22.dywizjon ogniowy.
Drochowo - zapewne chodzi Ci o Druchowo ?. Nie spotkałem zdjęć tego terenu z wyższą rozdzielczością.
Natomiast Mińska Mazowieckiego pomimo dobrej jakości zdjęć nie udało mi się zlokalizować, ale raczej nie chodzi tu o Ładzyń.
Adam wspomniał o zumi.pl. Rzeczywiście można wiele tam dostrzec m. in. obiekty w Brożówce, Plewkach, Babkach, Wysokiej Głogowskiej , Drzeńsku , Gostomiu , Chruścielu , Boleszkowicach czy w Rogalinku (RCN).
O Włókach (Swoboda) już pisałem.
Kiedyś można było je obejrzeć w całej okazałości, teraz niestety nie.
Pozdrawiam.
K. P.

Lotniska w ZSRR

#216
Cześć, Radku

Czy zechciałbyś zweryfikować poprawność danych dot. pułków lotniczych i OP, które wyłowiłem z dekady mojego wykazu. Nie mogę ich być do końca pewien, ponieważ informacje otrzymuję od oficerów różnych rodzajów SZ, którzy mogą przekazywać poprawne dane dotyczące ich działki a niekoniecznie muszą się znać na lotnictwie. Twoja ocena dotycząca lotnictwa pomoże mi oszacować stopień wiarygodności reszty informacji.

Pozdrawiam

Bogusław


10201 – Уккурей; 193 гв. Львовский Краснознаменный, ордена Кутузова отдельный разведывательный авиационный полк

10213 – Черняховск; 4 гв. Новгородский морской штурмовой авиационный полк

10227 – Сандар; 166 гв. Краснознаменный истребительный авиационный полк

10287 - Большие Шираки; 168 бомбардировочный авиационный полк

13111 – Гвардейское; 43 Севастопольский Краснознаменный отдельный морской штурмовой авиационный полк

10329 – Карши-Ханабад; 735 бомбардировочный авиационный полк

10384 - Борзя; 189 гв. Брестский ордена Суворова авиационный полк истребителей-бомбардировщиков

13685 – Астрахань; 393 гв. истребительный авиационный полк

15401 – Смоленск; 103 гв. Красносельский Краснознаменный военно-транспортный авиационный полк

15430 - Кзыл-Арват; 217 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков

15474 – Фергана; 194 гв. Брянский Краснознаменный военно-транспортный авиационный полк им. Н.Ф.Гастелло

15550 – Бобровичи; 953 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков

15564 – Хороль; 169 гв. смешанный авиационный полк

15566 – Сызрань; 484 учебный вертолетный полк

15585 – Шууркюл; 170 морской штурмовой авиационный полк

18298 – Таганрог; 708 военно-транспортный авиационный полк

19764 – Пружаны; 206 отдельный штурмовой авиационный полк

19981 – Миловице; 114 Краснознаменный истребительный авиационный полк

Dopisane w terminie późniejszym - cd.:

06965 - 128 военно-транспортный авиационный полк - Паневежис
20492 - 968 истребительный авиационный полк - Альтенбург (Altenburg)
21237 - 790 истребительный авиационный полк – Хотилово
21332 - 8 военно-транспортный авиационный полк – Тверь
21347 - 69 бомбардировочный авиационный полк – Овруч
21379 - 293 отдельный полк истребителей-бомбардировщиков – Возжаевка
21451 - 44 учебный авиационный полк - Калманка
21751 - 129 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков - Талды-Курган
21803 - 10 отдельный разведывательный авиационный полк – Щучин
21892 - 59 учебный авиационный полк - Славгород
21894 - 196 военно-транспортный авиационный полк – Тарту
22261 - 6 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков – Степь
22527 - 363 военно-транспортный авиационный полк – Кривой Рог
22632 - 292 отдельная вертолетная эскадрилья РЭБ - Кохштедт
22643 - 334 военно-транспортный авиационный полк – Псков
22650 - 338 военно-транспортный авиационный полк - Кривой Рог
23214 - 164 отдельный разведывательный авиационный полк - Кшива (Krzywa)
23232 - 87 отдельный разведывательный авиационный полк – Карши
23313 - 68 отдельный транспортно-боевой вертолетный полк – Напайха
23330 - 668 бомбардировочный авиационный полк – Тукумс
23573 - 339 военно-транспортный авиационный полк – Витебск
25954 - 530 истребительный авиационный полк – Чугуевка
26236 - 139 авиационный технический полк - Мерзебург (Merseburg)
26972 - 317 отдельный смешанный авиационный полк – Елизово
28153 - 627 учебный авиационный полк - Сальяны
29683 - 523 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков – Воздвиженка
30181 - 201 истребительный авиационный полк – Мачулищи
32977 - 136 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков – Чирчик
32982 - 535 отдельный смешанный авиационный полк - Ростов-на-Дону
39186 - 867 морской транспортный авиационный полк – Николаевка
40007 - 189 морской транспортный авиационный полк – Николаевка
40361 - 655 истребительный авиационный полк – Пярну
40408 - 82 истребительный авиационный полк – Насосная
40431 - 159 истребительный авиационный полк - Ключево (Kluczewo)
40432 - 511 отдельный разведывательный авиационный полк - Буялык
40440 - 3 бомбардировочный авиационный полк - Кшива (Krzywa)
40476 - 979 истребительный авиационный полк – Щучин
40501 - 982 истребительный авиационный полк – Вазиани
40577 (27952) - 905 истребительный авиационный полк - Талды-Курган
42014 - 89 бомбардировочный авиационный полк - Шпротава (Szprotawa)
42192 - 518 истребительный авиационный полк - Талаги
42850 - 710 отдельный корабельный противолодочный вертолетный полк – Новонежино
42870 - 5 морской ракетоносный авиационный полк – Веселое
42881 - 304 отдельный морской ракетоносный авиационный полк дальнего действия - Хороль
43167 (55711) - 14 истребительный авиационный полк - Кишкунлахаза (Kiskunlacháza)
43171 (49701) - 1 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков - Кунмадараш (Kunmadaras)
45097 - 236 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков – Градчаны (Hradcany)
45098 - 357 отдельный штурмовой авиационный полк - Брандис (Brandis)
45157 - 978 военно-транспортный авиационный полк - Сеща
47019 - 306 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков – Бобровичи
49202 - 49 морской ракетоносный авиационный полк – Кневичи
49271 - 593 военно-транспортный авиационный полк – Николаевка
49323 - 50 отдельный дальний разведывательный авиационный полк – Романовка
49732 - 149 бомбардировочный авиационный полк - Николаевка
51051 - 156 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков – Мары
52053 - 235 военно-транспортный авиационный полк – Сеща
54249 - 16 военно-транспортный авиационный полк - Шперенберг (Sperenberg)
54849 - 404 истребительный авиационный полк – Орловка
55758 - 636 истребительный авиационный полк – Краматорск
55782 - 927 истребительный авиационный полк – Береза
56147 - 22 истребительный авиационный полк - Артем
57669 - 31 истребительный авиационный полк - Фалькенберг (Falkenberg)
57695 - 73 истребительный авиационный полк - Кеттен (Köthen)
57720 - 85 истребительный авиационный полк - Мерзебург (Merseburg)
57800 - 559 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков - Фюрстенвальде (Fürstenwalde)
59529 - 19 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков - Лерц (Lerz)
59554 - 20 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков - Гросс-Дельн (Gross-Dolin)
60947 - 226 отдельный смешанный авиационный полк – Шперенберг (Sperenberg)
62978 - 325 отдельный транспортный вертолетный полк – Целукидзе
64233 - 566 военно-транспортный авиационный полк - Сеща
65203 - 582 истребительный авиационный полк - Хойна (Chojna)
65358 - 290 отдельный дальний разведывательный авиационный полк – Зябровка
65377 - 374 отдельный военно-транспортный авиационный полк – Тула
65383 - 301 истребительный авиационный полк – Хабаровск
70053 - 77 отдельный противолодочный авиационный полк - Николаевка
71293 - 191 истребительный авиационный полк – Ефремов
74545 - 529 истребительный авиационный полк – Гудаута
78684 - 600 военно-транспортный авиационный полк – Кедайняй
79877 - 35 истребительный авиационный полк - Цербст (Zerbst)
79902 - 833 истребительный авиационный полк - Альтес Лагер (Altes Lager/Jüterbog),
80504 - 11 отдельный разведывательный авиационный полк - Ной-Вельцов (Neu-Welzow)
80605 - 33 истребительный авиационный полк - Виттшток (Wittstock)
80631 - 730 авиационный полк истребителей-бомбардировщиков - Нойруппин (Neuruppin)
81776 - 116 бомбардировочный авиационный полк – Рось
82377 - 931 отдельный разведьтательный авиационный полк - Вернойхен (Werneuchen)
83301 - 294 отдельный разведывательный авиационный полк - Альштедт (Allstedt)
95846 - 117 военно-транспортный авиационный полк – Паневежис
95962 (29693) - 115 истребительный авиационный полк - Какайды
99304 - 289 отдельный противолодочный авиационный полк - Николаевка
99316 - 311 отдельный морской штурмовой авиационный полк - Пристань

Bogusław

Pozdrawiam, Bogusław

Lotniska w ZSRR

#217
Witam

Choć pytanie nie było skierowane do mnie, ale chyba nie będziesz mial nic przeciwko, abym korzystając ze swojej rzadkiej bytności na forum na nie odpowiedział.
Wszystkie wymienione przez Ciebie numery mogę potwierdzić, z tym że zauważyłem jedną nieścisłość. Numer 114 иап nie jest numerem в/ч, ale в/ч п.п. Poza tym wszystkie są zgodne z moją wiedzą.

Pozdrawiam
Przemek

Lotniska w ZSRR

#218
Dzięki za odpowiedź, Przemysławie. Informacja Twoja umiarkowanie podbudowuje mnie – ale nie zmienia to faktu, że w kontekście naszej wymiany poglądów w temacie dotyczącym 4 AL przede mną jest jeszcze sporo pracy. W pewnym sensie tym lepiej dla mnie.

Pozdrawiam

Bogusław
Pozdrawiam, Bogusław

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#219
Cześć !

Przejrzałem na zumi.pl i w Geoportalu - okolice Mińska Maz.
W niewieliiej odległości od wschodniego krańca lotniska znajduje się co najmniej 6 obiektów infrastruktury lotniskowej z czego 2 obiekty to prawdopodobnie radiolatarnie bliższa i dalsza. Ta druga znajduje się jakieś 3,5 km w przedłużeniu osi pasa lotniska w m. Jędrzejów Stary. Po drugiej stronie szosy od tego obiektu znajduje się teren w kształcie prostokąta, który moim zdaniem był "górką" dla krt. W tej chwili mocno zdewastowany, ale widać wyraźnie ingrencję człowieka w jego ukształtowanie. Chciałbym jednak zaznaczyć, żej jest to tylko moje przypuszczenie. Ciekawe są też trzy obiekty pomiędzy lotniskiem, a m. Józefin. A tak w ogóle to na zdjęciach doskonale widać jak rozbudowana była infrastruktura tego lotniska. Koszary i jakieś magazyny w lesie w Barczącej, jakieś magazyny (może MPS) w Budach Janowskich i inne obiekty.
W opracowaniu dot. 2. BRt spotkałem się z informacją, że krt w Mińsku Maz. początkowo pełniła rolę Wysuniętego Posterunku Radiolokacyjnego podobnie jak obiekt w Sumowie k. Lipna.
W przypadku tego drugiego to prawdopodobnie chodzi o m. Sumin, a nie Sumów czy Sumowo.
W okolicach Lipna nie znajduję miejscowości o nazwie Sumowo czy Sumów. Przejrzałem okolice Sumina, ale bez rezultatu.
Pozdrawiam.
K. P.

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#220
Witam Krzysztofie
Czy mógłbyś przybliżyć co to za opracowanie dotyczące 2. BRT ? Czy to sie gdzieś ukazało i jest do nabycia, czy to jakieś wydanie "wewnętrzne" dla wąskiego grona zainteresowanych ?
Pozdrawiam.
K. Popławski