Co to za rakieta?

Co to za rakieta?

#1
Jestem nowy i się wszystkim nisko kłaniam.
Przechodząc do rzeczy; czy ktoś wie co za rakieta w lewej części zdjęcia?
Proszę o pomoc i pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Co to za rakieta?

#2
Witam serdecznie na forum. Zapytam, czy jest ktoś z j.w. 1329 /5dywizjon ze Słupna. Słyżylem w tej jednostce w latach 1967-1969. Pozdrawiam wszystkich.

Co to za rakieta?

#3
Rakieta systemu przeciwlotniczego S-75M Wołchow ma oznaczenie W-750

Co to za rakieta?

#5
A, pociągnę jeszcze temat na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/9K52_%C5%81una-M, podany jest zestaw rakietowy Łuna.
I mam takie pytanie uściślające; ŁUNA to nazwa dotyczy tylko całego zestawu (wyrzutnia + rakieta) czy łuna może istnieć również jako wyrzutnia np. Łuna 9P113 oraz rakieta dajmy na to Łuna 9M21F.
Mam nadzieję, że nie namieszałem za nadto.

Co to za rakieta?

#6
Nazwy np. jak Łuna, Krug, Osa czy Dźwina dotyczą całości systemu (kompleksu uzbrojenia) a nie jego poszczególnych komponentów, przynajmniej tak to zapisują Rosjanie. Rozwinę jeszcze że w czasach totalnej paranoi na temat tajemnicy wojskowej był stosowany podział na część mniej tajną (np. Łuna-M) która pojawiała się pierwsza jeszcze na etapie projektowania i tajną, wojskową np. 9K52 choć ten podział nie był oficjalny. Żeby bardziej skomplikować stosowano jeszcze nazwy "eksportowe" w przypadku Łuny-M była to R-65 lub R-70
A do korespondencji pomiędzy kooperującymi zakładami używano określenie "Изделие" czyli wyrób dla poszczególnych elementów system.
Mam nadzieję że pomogłem trochę.

Co to za rakieta?

#8
Zaczynając od pierwszego postu, na zdjęciu jest widoczna rakieta W-755 zestawu S-75M „Wołchow”.
W poście drugim, pierwsze zdjęcie rakieta W-755, zdjęcie drugie rakieta W-750 na wyrzutni SM-63-II zestawu rakietowego SA-75M „Dwina”.
Post trzeci – rakieta W-755 na wyrzutni SM-90 zestaw S-75M „Wołchow”.

Zestaw SA-75M posiadał kryptonim rosyjski „Dwina”, nazwa Dźwina pojawiła się w powszechnym użytku w Wojsku Polskim, ale nie miała żadnego uzasadnienia. Spotkałem również dwie instrukcje wydane przez Dowództwo WOPK, w których użyto kryptonim Dźwina, ale jest to ewidentny błąd.

Zestaw SA-75M „DWINA” w Wojsku Polskim miał kryptonim „ODRA”.

Rosyjskie kryptonimy typu „Dwina”, „Wołchow”, „Łuna” najczęściej mają swój początek w kryptonimie pracy badawczo-konstrukcyjnej prowadzonej przez biuro konstrukcyjne na zlecenie odpowiedniego dowództwa rodzaju wojsk Sił Zbrojnych ZSRR.

Oznaczenia kodowe przydziela zlecający opracowanie nowego typu uzbrojenia. Dla wojsk lądowych ZSRR w zakresie uzbrojenia i elektroniki takim zleceniodawcą było GRAU (Główny Zarząd Rakietowo-Artyleryjski), ale w zakresie broni pancernej był to GBTU (Główny Zarząd Wojsk Pancernych).
Na przełomie lat 50. I 60. zmieniono w ZSRR system kodowania na ten obecnie stosowany. Dla systemów (zestawów) rakietowych wojsk lądowych grupa podstawowa to 9K, natomiast podgrupy to:
9K1 – rakietowe zestawy przeciwpancerne,
9K3 – rakietowe zestawy przeciwlotnicze,
9K5 – rakietowe zestawy artyleryjskie,
9K7 – zestawy kierowanych rakiet taktycznych i operacyjno-taktycznych.

Zasada oznaczania kolejnych opracowywanych zestawów jest następująca;
9K31 – rakietowy zestaw (9K), przeciwlotniczy (3) numer 1,
9K32 – rakietowy zestaw (9K), przeciwlotniczy (3) numer 2,
.
.
.
9K39 – rakietowy zestaw (9K), przeciwlotniczy (3) numer 9,
9K310 – rakietowy zestaw (9K), przeciwlotniczy (3) numer 10,
9K311 – rakietowy zestaw (9K), przeciwlotniczy (3) numer 11,
Itd.

Ale dla sprzętu pancernego to już zupełnie inna bajka, np. czołg T-72, indeks zamawiającego „obiekt 172” („oбъект 172”), kryptonim „Ural” (kryptonim WP „Jaguar”).

W Wojskach Lotniczych obowiązywały jeszcze inne zasady, np. rakieta powietrze-powietrze R-60 ma oznaczenie kodowe „wyrób 62” („изделие 62”).

W Wojskach PVO było jeszcze inaczej, rakieta W-755 miała oznakowanie kodowe 20D – odmiany 20DA (W-755), 20DP (W-755), 20DU (W-755U), 20DSU (W-755SU), 20DS (W-755S).
Ale już kolejne rakiety W-759 przeznaczone dla zmodernizowanego zestawu S-75M3 miały oznakowanie kodowe 5Ja23 (zgodnie z nowym systemem kodowani).

Oznaczenia R-30, R-65, R-70, R-170, R-300 nie są oznaczeniami eksportowymi, tylko oznaczeniami kodowymi stosowanymi podczas planowania uderzeń rakietowych. Oznaczenia te były stosowane również w rosyjskich instrukcjach użycia bojowego rakiet taktycznych i operacyjno-taktycznych. Dodatkowo w rosyjskich instrukcjach były stosowane kody KR-500 (rakieta skrzydlata o zasięgu 500 km), R-550 (rakieta operacyjno-taktyczna o zasięgu 550 km) oraz R-1000 (rakieta operacyjno-taktyczna o zasięgu 1000 km).
A tak na marginesie podział na rakiety taktyczne i operacyjno-taktyczne, był następujący: rakiety taktyczne – zasięg do 150 km, rakiety operacyjno-taktyczne zasięg do 1000 km. Powyżej 1000 km zaczynały się rakiety strategiczne: średniego zasięgu do 5000 km i międzykontynentalne powyżej 5000 km.

Zatem podpis pod zdjęciem powinien być następujący – przeciwlotniczy pocisk rakietowy W-755 zestawu S-75M „Wołchow”.
I odpowiedź na pytanie, zestaw S-75M „Wołchow” był również na wyposażeniu 61 Pułku Artylerii WOPL w latach 1967-1976.

Pozdrawiam
Witek
Ostatnio zmieniony 13 gru 2020, 20:38 przez Witold, łącznie zmieniany 3 razy.

Co to za rakieta?

#9
Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc, Chylę głowę przed wiedzą! Poszukałem w necie i dopiero co skończyłem czytać o rodowodzie 61 Skwierzyńskiego Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej. Wydaje mi się, że wiedzę ogólną o tym pocisku posiadłem. Pozdrawiam.

Co to za rakieta?

#10
Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, nie zaglądam tu zbyt często ostatnio. Trudno mi jednoznacznie stwierdzić wersję rakiety ze zdjęcia, w naszym kraju używano dwóch wersji systemu SA-75 Dźwina z rakietami W-750 a później S-75M Wołchow z rakietami W-755 używany do 2001 roku.
Opis moim zdaniem poprawnie powinien brzmieć - POCISK RAKIETOWY W-755 Z RADZIECKIEGO PRZECIWLOTNICZEGO ZESTAWU RAKIETOWEGO S-75 WOŁCHOW itd. Ten system rakiet był na uzbrojeniu WOPK z małym wyjątkiem jakim był podporządkowany wojskom lądowym 61 Pułk Artylerii Wojsk OPL uzbrojony w system SA-75 do czasu przeformowania w 61 Brygadę Artylerii Wojsk OPL i przezbrojenie w mobilny system system KRUG