Od szeregowego do oficera - czy to możliwe?

Od szeregowego do oficera - czy to możliwe?

#1
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedno pytanie - czy są współcześnie w naszych Siłach Zbrojnych przykłady żołnierzy, którzy zaczynając służbę od najniższego stopnia przechodząc pełną drogę dostali się w późniejszym czasie do korpusu podoficerskiego, a następnie oficerskiego? Odnoszę wrażenie (jeśli mylne, to mnie poprawcie), że większość stanu osobowego naszego korpusu oficerskiego stanowią obecnie cywile po pięcioletnich studiach wojskowych, ewentualnie ci którzy ukończyli Studium Oficerskie, nie zaś ci, którzy zaliczyli wszystkie ,,etapy" służby. Może wy znacie kogoś takiego? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Od szeregowego do oficera - czy to możliwe?

#2
Nie jestem specjalistą i bazuję tylko na tym co słyszałem. Ogólnie jeśli masz wykształcenie wyższe i tytuł magistra lub równorzędny można awansować do korpusu oficerów. Problem stanowi to że w praktyce możesz trafić na jednostkę i przełożonych którym nie na rękę będzie Twój awans. Przykładowo aby zapełnić stan osobowy łatwiej im będzie zwerbować kaprala po LA zamiast dać Tobie możliwość kursu podoficerskiego. Podsumowując w teorii oczywiście a w praktyce to różnie bywa.