Ważne pytanie - zawodostwo

#1
Dzien Dobry,
Szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie natrafiłem na te forum mając nadzieje że uda się uzyskać odpowiedź. Szukając danych w sieci natrafiam tylko na wytyczne z roku 2017 najwczesniej.
Do senda sprawy chodzi o wzrok w MsWiA byly zmiany przepisow w grudniu 2018 roku dotyczące wzroku z +/- 3 dioprie do +/- 4 i +/- 2 cylindryczne. Czy w MoN rownież mialy miejsce jakiekolwiek zmiany odnosnie wzroku czy ktoś coś wie . ??

Bardzo mocno interesuje się zawodostwem ( szeregowy) na dzień dzisiejszy niestety problem pojawia się na tle wzroku jedno oko -3 dioprie z -0,75 cylindryczną oraz drugie - 3,25 dioprie.

I tutaj pytanie do kogos orietującego się w wytycznych

Czy jest wogole sens starać się przy mojej obecnej wadzie wzroku czy nie rozsądniej poddac się laserowej korekcji wzroku i dopiero pozniej probowac.

Jeśli kokolwiek coś wie proszę o jakies informacje z góry dziekuję

Re: Ważne pytanie - zawodostwo

#3
Czy szanowny Kolega przeszedł kwalifikację wojskową w Powiatowej Komisji Lekarskiej i posiada określoną kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej?
Jeżeli jest to kategoria „A” to można przystąpić do dalszych działań. Kwalifikacja do zawodowej służby wojskowej odbywa się zgodnie z zapisami ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 330 z póź. zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 6 ww. ustawy:
„Ustala się następujące kategorie zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej:
1) kategoria Z - zdolny do zawodowej służby wojskowej, co oznacza zdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego;
1a) kategoria Z/O - zdolny do zawodowej służby wojskowej z ograniczeniami, co oznacza ograniczoną zdolność do dalszego pełnienia zawodowej służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk oraz na określonych stanowiskach służbowych;
2) kategoria N - trwale lub czasowo niezdolny do zawodowej służby wojskowej oraz niezdolny do służby w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.”
Aktem wykonawczym do tej ustawy jest rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca 2015 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2015 r. poz. 761 ze zmianami Dz. U. z 2017 r. poz. 163 oraz Dz. U. z 2019 r. poz. 2000).
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy masz szansę na przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, to poczytaj te rozporządzenia. Jednak samo spełnienie warunków zdrowia fizycznego, to nie wszystko, będzie jeszcze ocena psychiczna oraz testy sprawnościowo-wytrzymałościowe.
A tak na marginesie, dlaczego wielu chętnym do zawodowej służby wojskowej, taki problem sprawia wyszukanie w internecie aktualnych aktów prawnych dotyczących tej problematyki?