Karalność a NSR

Karalność a NSR

#1
Witam

w roku 2007 za przestępstwo umyślne zostałem skazany wyrokiem sądu
na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 5 lat.
W połowie roku 2012 skończył się okres próby, dodając do tego 6 miesięcy karencji, w styczniu 2013 wychodzi mi tzw. niekaralność czyli otrzymuje status osoby niekaranej, dodatkowo po wniesieniu opłaty (50PLN) dostaje krótko mówiąc papier na to, że jestem osobą niekaraną.
Przygotowuję się do złożenia wniosku o podpisanie ze mną kontraktu w ramach NSR.
Pani w placówce WKU która objaśniała mi szczegóły nie wspomniała ani słowem o tym abym do wniosku załączył zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego co też bardzo mnie zdziwiło i po pewnym czasie wykonałem telefon do WKU z zapytaniem: czy do wniosku o podpisanie kontraktu w ramach NSR muszę załączyć zaświadczenie z KRK o niekaralności?
Odpowiedź padła: NIE, my będziemy weryfikować sami.
I teraz pojawiają się pytania następujące:

1. W jaki sposób WKU sprawdza osobę pod względem karalności?
2. Czy po mimo to, że w KRK jestem "czysty" to WKU wyniucha coś na mój temat?
3. Czy zda się to na coś, jeżeli mimo wszystko, załączę do wniosku NSR zaświadczenie o niekaralności z KRK
4. Czy jest sens wnoszenia opłaty (50PLN) do sądu aby zdobyć owe zaświadczenie z KRK jeżeli i tak, jak domniemam, WKU ma swoje źródła.

Re: Karalność a NSR

#2
1. W jaki sposób WKU sprawdza osobę pod względem karalności?
Pewnie sami wysyłają zapytanie do KRK, czyli w zasadzie to samo co sąd robi, bo trzeba wiedzieć że sąd nie ma własnej bazy danych, tylko też wysyła zapytania do KRK na podstawie których potem wystawia zaświadczenie.

2. Czy po mimo to, że w KRK jestem "czysty" to WKU wyniucha coś na mój temat?
Jeśli wyrok będzie "zatarty"to nie.

3. Czy zda się to na coś, jeżeli mimo wszystko, załączę do wniosku NSR zaświadczenie o niekaralności z KRK
Skoro WKU nie wymaga to po co to robić ? Nadgorliwość czasami gorsza od faszyzmu jak to mawiają.

4. Czy jest sens wnoszenia opłaty (50PLN) do sądu aby zdobyć owe zaświadczenie z KRK jeżeli i tak, jak domniemam, WKU ma swoje źródła.
Nie ma sensu, to tylko będzie wydanie 50 PLN na coś co zrobi za Ciebie WKU za darmo.
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Re: Karalność a NSR

#3
Cześć!
Wygląda to trochę inaczej. Kandydat do NSR wypełnia ankietę bezpieczeństwa osobowego, na podstawie której następuje dopuszczenie do informacji niejawnej. W ankiecie (w części IV) wymieniamy wszystkie nasze „grzechy”, nawet te które dla innych instytucji uległy już zatarciu. Po wypełnieniu ankieta jest weryfikowana przez wiele różnych instytucji i dopiero na tej podstawie następuje zakwalifikowanie kandydata do dalszego postępowania. Wpisanie do ankiety fałszywych informacji skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją. Skazanie w przeszłości prawomocnym wyrokiem, teoretycznie nie musi skutkować automatyczną dyskwalifikacją.

Pozdrawiam
Witek

Re: Karalność a NSR

#4
Cześć.
E-teroryzm.pl nr 1/2013 strona 20, Tobiasz Małysa „Procedura zwykłego postępowania sprawdzającego”. Wszystko na temat procedury dotyczącej postępowania sprawdzającego. Polecam wszystkim mającym zamiar rozpocząć pracę wymagającą dostępu do informacji niejawnej.

Pozdrawiam
Witek

Re: Karalność a NSR

#5
Ale tylko od "poufnych" wzwyż, do "zastrzeżonych" odbywasz szkolenie i dopuszczenie do informacji dostajesz od pracodawcy. To pracodawca daje gwarancje, że dochowasz tajemnicy. Jedyna wada, to taka że takie dopuszczenie jest ważne tylko na czas trwania zatrudnienia.
p.s
WKU już nie żąda karalności.