Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

#1
Witam,

Na wstępie pragnę powiadomić iż jestem osobą młodą (3 gimnazjum) i poszukuje trafnych odpowiedzi na moje pytania dotyczące tytułu postu.
A więc, pragnę wstąpić do szeregów Wojska Polskiego (od dziecka chciałem) i potrzebuje odpowiedzi ekspertów.
Interesuje mnie parę rzeczy, mianowicie, z tego co przeczytałem aby wstąpić do szkoły podoficerskiej trzeba ukończyć szkołę średnią, trzeba natomiast mieć napisaną maturę?
Drugie pytanie: Jeśli już dostane się do tej szkoły, ile trwa szkolenie, i czy uczą tam wszystkiego od zera?
Trzecie pytanie: Po ukończeniu takiej szkoły do jakich korpusów mogę się dostać?
I czwarte pytanie: Czy kontrakt jest do emerytury? Chcę poświęcić służbie życie a słyszałem, że zdarzają się sytuacje typu ktoś wstępuje do wojska a po jakimś czasie "dziękujemy, już pana nie potrzebujemy".

Dziękuje za udzielone odpowiedzi, mam nadzieje, że potraktujecie mnie poważnie i że nie złamałem żadnego punktu regulaminu forum.

Pozdrawiam

Re: Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

#2
No niestety ale muszę wylać kubeł zimnej wody na Twoją głowę 😉

Obecnie Szkoły Podoficerskie NIE PROWADZĄ naboru z cywila !

Obecnie elewów szkoły te pozyskują wśród szeregowych zawodowych, powodów jest dla tego kilka:

- szeregowy zawodowy nie musi przechodzić okresu unitarnego i podstawowego szkolenia, więc szkoła może od razu przejść do szkolenia specjalistycznego
- obecnie jest spore zainteresowanie wojskiem i aby wzmocnić "morale" szeregowych daje im się światełko w tunelu którym jest szkoła podoficerska

A więc, na Twoim miejscu najpierw bym postarał się dostać do korpusu szeregowych zawodowych i solidnie służyć, wtedy jest szansa (oczywiście musisz wnioskować o to przełożonym) że zostaniesz skierowany do Szkoły Podoficerskiej.

Jeśli nie masz odsłużonej ZSW najprawdopodobniej przed zostaniem szeregowym zawodowym czeka Cię Służba Przygotowawcza (coś w rodzaju unitarki) i być może "chwilowa" służba w NSR.

pozdrawiam
pozdrawiam Jacek
http://www.jednostki-wojskowe.pl

Re: Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

#3
Czyli aby dostać się do takiej szkoły potrzebne jest wykształcenie gimnazjalne? (z tego co wyczytałem). Bo skoro takowe potrzebne jest na szeregowego a z niego można awansować na podoficera to nie widzę przeciwwskazań 😀 I dalej intryguje mnie ten czas służby, mam jakąś gwarancje na dożywotni kontrakt? Może mógłbyś przybliżyć mi jakoś aspekt wojaczki? Przed zapisaniem się do wojska powinienem się jakoś przygotować na ew. testy sprawności fizycznej, psychologicznej itd.? I czy będąc dobrym żołnierzem z ambicjami mam szanse na dostanie się do tej szkoły podoficerskiej? (skoro jest duże zainteresowanie automatycznie szkoły te mają większy popyt i mniej miejsca).

Przepraszam za te masę pytań, ale chcę mniej więcej wiedzieć co i jak 😀

Pozdrawiam

Re: Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

#4
Nie chcę by moja odpowiedź była odebrana jako ton protekcjonalny, ale dobra rada 😀
I też może mieć trochę chaotyczna, gdyż piszę ją w pośpiechu:
Nie myślałeś może o szkole oficerskiej? Młody jesteś, zrób maturę - dla samego papierka a potem zdecydujesz co chcesz dalej robić😀 bo wojsko może jeszcze Ci się odwidzieć.
Gwarancji na dożywotni kontrakt nie ma...
A wojaczka, to specyficzny tryb życia - może niech przybliży go ktoś, kto już służy długo? Zawsze są 2 strony, pełne dumnych chwil, radości jak i smutnych, rozgoryczenia itp.
A testy sprawnościowe, dbaj o kondycję nawet dla samego siebie!😀
Jeśli będziesz miał pytania odnośnie szkoły oficerskiej, służę pomocą.
Zaś odnośnie szkoły podoficerskiej, podzielę się wiedzą jaką mam: otóż, nie raz słyszałem i czytałem, że by dostać skierowanie na kurs podoficerski to trzeba mieć 'dużo żołnierskiego szczęścia'

Re: Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

#5
Z tego co słyszałem na szkołę oficerską trzeba mieć ukończone studia (nie mam pojęcia jakie). Więc jaki kierunek obrać po gimnazjum? Coś dla siebie (np. geodezja) czy jest jakaś specjalna szkoła przygotowująca na oficerke? Chyba, że sama szkołą oficerska traktowana jest jako studia. Przybliż mi ten aspekt jak najdokładniej gdyż nie mam o tym zielonego pojęcia. Jakie przedmioty wybrać itd.


Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Re: Szkoła Podoficerska wojsk lądowych we Wrocławiu

#6
Masz rację po części, można mieć ukończone studia i starać sie o przyjęcie na studium (np 12sto miesięczne). Co do kierunku ukończonych studiów nie pomogę, ale myślę, że wszystko jest zapisane w warunkach rekrutacji na poszczególnych uczelniach.
Możesz też starać się o przyjęcie do szkoły oficerskiej po liceum. Wtedy idziesz na normalne studia wojskowe (czyli szkoła oficerska). Masz zapewnione spanie, mundury, jedzenie, itp itd. Czyli armia zapewnia Ci wszystko.
Odnośnie szkoły przygotowującej na oficerkę, to wydaje mi się, że jest taka ale chyba tylko w Dęblinie, na WSOSP, ale po niej też nie masz pewności, że Cie przyjmą (zdrowie).
A tak to każda szkoła (liceum, technikum) z przedmiotami takimi jak matematyka, angielski (chemia, fizyka, informatyka) będą mogły przygotować Cię, do matury, a raczej do konkursu świadectw, na podstawie których jest przeprowadzany proces rekrutacyjny. W nawiasie napisałem przedmioty, których nie jestem pewien, czy są teraz aktualne.
Odsyłam do stron szkół oficerskich:
http://www.mon.gov.pl/pl/strona/16/LG_14_28_30
Ciebie powinny interesować WAT, AMW, WSOWL, WSOSP
i tam powinno być wszystko napisane w zakładkach rekrutacja na studia wojskowe. Gdybyś miał jakieś pytania pisz, może coś wytłumaczę, poza tym przydatnych informacji szukaj na stronach takich jak, oraz innych (wujek google pomoże😉):
www.wsowl.fora.pl/
http://www.nfow.pl/viewforum.php?f=33
A odnośnie geodezji, to z tego co pamiętam taki kierunek jest chyba na wacie...