Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#201
Radku i Krzysztofie,
Dziękuję za informacje, juz o jedno nieznane, przynajmniej mnie, miejsce PGWAR mniej.
Radku, jak można otrzymać dostęp do Google Earth (oczywiście chodzi o większą rozdzielczość, czy to jest kwestia pieniędzy?)
Tak na marginesie szukałem ostatnio miejsc stacjonowania jed. radiotechnicznych i byłem bardzo zdziwiony że wiele z nich, wystawionych na sprzedaż, jest "wycięte" z geoportalu.
Paweł

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#202
Cześć!

Krzysztof. Potwierdzam, to jest ten obiekt. Odpowiada dokładnie opisowi. Jest trafostacja, a nawet widać schron - są charakterystyczne obmurówki okien. Czy wiesz coś więcej na temat tego SD? Komu podlegało?

Paweł. Szczegółów nie znam, zapewne wiąże się to z kosztami. Chodzi o to, że ten mój znajomy też nie nabył tego klucza, tylko ma zamiar go wziąć lub pożyczyć (nie sprecyzował) od swojego kolegi, który mieszka i pracuje w Dubaju. Obaj są Rosjanami. Ciekaw jestem, czy ów klucz jest tylko kodem, czy też istnieje fizycznie, np. w postaci wtyczki USB. Napiszę do niego i zapytam.

Pozdrawiam,
Radek

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#203
Cześć Radek !

dot. SD w m. Łęgi.
Trafostację widzę. To ten budynek na lewo (zachód) od bramy wjazdowej.
Ale gdzie Ty widzisz schron ?.
Czy to tych chyba osiem "czarnych punkcików " - na przeciwko trafostacji, po drugiej stronie drogi
(tzn. od strony wschodniej) ?.
Niestety nie znam przeznaczenia, ani podporządkowania tego obiektu (być może związany z pobliskim Świdwinem ?).
Zwraca jednak uwagę niewielka powierzchnia jak i kubatura schronu.
Pozdrawiam.
K. P.

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#204
Cześć Krzysztof!

Tak jest, obmurówki okien widoczne są w postaci 6 czarnych, symetrycznie umieszczonych punktów. 7 punkt to wejście do schronu (jest węższe). Co do powierzchni i kubatury. Masz rację, nie jest duża. Podejrzewam (po usytuowaniu okien), że schron ten został zbudowany według podobnego projektu, co nasze umocnione SD pułku w m. Marszewo (na bazie 19 brt). Budowle tego typu standardowo mają szerokość w osiach ścian zewnętrznych - 12 m. Wychodzi, że długość w osiach SD w Łęgach wynosi 20 m. W Marszewie było dłuższe i bardziej rozbudowane. Tu powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Według mnie mógł to być RLP 40 plmb (w składzie BŁiUL). To by tłumaczyło małe rozmiary schronu (w stosunku do batalionu). Widać tam pozostałości po nasypach i obwałowania na samochody (tak charakterystyczne dla obiektów o takim przeznaczeniu).

Pozdrawiam,
Radek

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#205
Dzięki.
Cały teren obiektu w Łęgach jest mało czytelny.
Ale o ile dobrze widzę to jest przynajmniej jedna górka pod RLS.
Z tego co wiem schron w Marszewie miał ok. 450 m 2. Podobną powierzchnię miał schron
w m. Myśligoszcz k. Debrzna. Ten w Łęgach jest jednak sporo mniejszy.
Wygląda mi to na RCN pułku w Świdwinie.
Tak czy owak - obiekt wiążę raczej z 40.plmb.
Ale jest to tylko moje przypuszczenie.
Na stronach AMW ostatnio opisano też obiekt w Wilkowicach w gminie Zbrosławice.
Czy znasz jego przeznaczenie lub podporządkowanie ?. Niedaleko od tego obiektu znajduje się inny w m. Łubie ( może PłSD 33.brt ?).
K. P.

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#206
Krzysztof.
W pułkach RCN był na SD. Nie było osobnych obiektów. Takie obiekty były w WOPK przy PłSD (jako osobne obiekty). Co do powierzchni SD w Marszewie masz absolutną rację. Tylko musisz pamiętać, że zostało ono rozbudowane w 1986 r. (dobudowano garaż i pomieszczenie operacyjne - tam gdzie były wynosy RLS, planszety itp.) - łącznie o powierzchni zabudowy 165 m kw. Co do pozostałych wymienionych obiektów wypowiem się później...

Radek

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#208
Cześć Krzysztof!

Obiekt w m. Łubie miałem zlokalizowany w Google, ten drugi w m. Wilkowice dopiero odnalazłem. Co do ich przeznaczenia. Nic na 100% nie wiem, podzielę się moimi przypuszczeniami.
Z tego co wiem, PłSD znajdowało się zawsze na terenie obiektu miejscowej krt batalionu radiotechnicznego (w tym przypadku w m. Radzionków). Obiekt w Wilkowicach, gdyby nie nietypowa zabudowa, mógłby być RCN 33 brt. Zresztą może tak jest. W m. Łubie mógł być jeden z osławionych, ale jak dotąd bardzo enigmatycznych posterunków skrytego pola (widać 2 nasypy pod RLS).

Pozdrawiam,
Radek

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#209
Witam
Jakis czas temu synalizowałem znależeinie na terenie słupskiego poligonu charakterystycznych obwałowań stanowiska bojowego dywizjonu S-75. Sugerowałem że mogło to byc stanowisko zbudowane w ramach ćwiczeń albo po prostu stanowisko zapasowe.
Ostatnio odnalazłem dwa kolejne: na południe od Wieniontowa (Gwizd) i na płd-wschód od Lęborka (na poligonie Sokołówka). Podejrzewam ze było ich więcej ale brak dobrych zdjęć uniemożliwia ich odnalezienie. Korzystałem zarówn z geoportalu jak i google oraz niedawno uruchomionego zumi.pl

Przypomniałem sobie tez że chyba w początku lat 90-tych w Żołnierzu Polskim opublikowany był artykuł o cwiczeniach WOPK do którego dołączona była mapka Pomorza z zaznaczonymi (chyba 5) pozycjami (ćwiczebymi) dywizjonów 4 Brygady Rakietowej. Pamiętam że były to miejsca inne niż stał pozycje, ale niestety nie mam tego artykułu i mapki. Być może na tej mapce były zaznaczone właśnie te ćwiczebne pozycje ?

Mam także pytanie czy komuś udało się odnaleźć na zdjęciach stare pozycje krt w m. Miłkowa, Pastewnik (Bolków), Prząsław, Ruchocinek, Sławno i Pstrążna ?

Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

#210
Witam,
Czy ktoś się oriętuje co znajduje się ok. 1.5 km na zachód od byłego do w Pustelniku? Na geoportalu wyglada to z góry dość ładnie, cztery drogi równoległe do siebie, dł. ok. 400m z jakimiś "plaszczyznami postoju"?
Paweł