Zdjęcia satelitarne ciekawych miejsc

Obiekty wojskowe koło Moskwy

#31
Dla osób lubiących historie NRD i NVA polecam obejrzenie rejonu DOL Kavelsdorf (na płn od Laage). Był tam kiedyś DOL który zlikwidowali i została tylko jedna "zatoka" dla samolotów.

Mam starsze zdjęcie i widać że dużo tam się pozmieniało !

Kolejne zdjęcia

#36
Moja orientacja w sprawach artyleryjsko-rakietowych jest zerowa, stad dopiero tutaj ucze sie podstaw rozpoznawania stanowisk i sladow ich maskowan.
Wnoszac z tego, co pokazujecie, sadze, ze natrafilem na slad po czyms takim:

http://maps.google.com/maps?q=Bydgoszcz ... &t=k&hl=en

Miejsce lezy w samym srodku lasu, ktory do ~1992-93 roku byl poligonem wcisnietym w las komunalny na polnocno-zachodnich obrzezach Bydgoszczy.
Pomyslec, ze cale lata zastanawialem sie po co wlasciwie LWP ma taki poligonik, skoro na poludnie od miasta i pod Toruniem ma o wiele wieksze, ''praktyczniejsze''...

Czy ktos ze specow moze scislej okreslic co to stacjonowalo w tym miejscu?

Kolejne zdjęcia

#37
Witam
nie umiem odpowiedzieć na pytanie, ale przy pomocy tego programu znalazłem bez problemu kolorowe zdjęcia większości lotnisk wojskowych. Niektóre dają się ładnie powiększać.
pozdrowienia

AR

Kolejne zdjęcia

#38
Witam

Ja rowniez zaczalem za pomoca Googli kolekcjonowac wszystkie polskie lotniska, lądowiska i DOL-e.
Wprawdzie wiekszosc jest w tej gorszej rozdzielczosci, ale i tak sporo mozna wywnioskowac.
Moja kolekcja to ok. 80 obiektow w calej RP.

Ten program pokazujacy teren w 3D szczegolnie dobrze sprawia sie w przypadku DOL. Pozwala wyraznie dostrzec szczeline w pasie drzew i wienczace DOL parkingi-stojanki.
Dla mnie wspanialzm widokiem jest spojrzenie 3D na DOL Osie (inaczej zwany tez Lipinki) w Borach Tucholskich. Pamietam trzy moje wyprawy w teren by go zobaczyc - udalo sie w ostatniej, bo jest naprawde doskonale ukryty. Lezy na absolutnie lokalnej drodze. Niemal nikt poza miejscowymi tam nie jezdzi.
Niestety wyglada na dawno nie konserwowany i chyba w obecnych planach nie odgrywa zadnej roli.
Za to kilkaset metrow od tego DOL-a na nieduzej, a ukrytej polanie, przypadkiem natknalem sie na nigdzie nie opisane ladowisko dla smiglowcow - olbrzymie asfaltowe T z masztem i rekawem meteo. Takie to skarby kryja nasze bory...

Kolejne zdjęcia

#39
Widzę że odkryliście nowy serwis googli. Gratuluję. Wersja beta stoi dosłownie od kilku dni.

Gwoli ścisłości - dokładne zdjęcia pochodzą z koncernu digitalglobe (rozdzielczość terenowa piksela - 2 stopy). Zapewne zauważyliście, że odwzorowanie geograficzne zdjęć jest niekorzystne dla terenów położonych dalej od równika, a także że na zdjęciach zainstalowano znak wodny. Te niedociągniecia nie występują u właściciela tych zdjęć, czyli terraserver.com (nawiasem mówiąc który kupił je od globexplorer).

Miejmy nadzieję, że prognozy okażą się trafione i wypożyczenie zdjęć googlom nie obniży rentowności terraserver. Inaczej może być problem z dodawaniem zdjęć do serwisu, albo, jak to było 2 lata temu, zdjęć zacznie ubywać.

Poniżej moja lista tego, co udało mi się zrzucić z terraserwer (trzeba zabulić za dostęp, ale fotki są bez znaków wodnych i odwzorowane w mercaktorze)

Polska
lotniska - Płoty (fragm), Kluczewo, Goleniów, Bydgoszcz, Borsk, Rębiechowo, Okęcie, Bemowo
Dyony - glicko, miedwie, gliwice (działający), sobieszewo (fragm)
Dol - koronowo (widać niespotykany często teren leśny przygotowany pod garnizon tymczasowy)

NRD
Laage, S-200 pragendorf, parę lotnisk poradzieckich z okolic Berlina, mocno zdekopletowanych. S-75/125 są już zrównane z ziemią

Czechy
3 dyony S-125 z okolic Brna (nazw z pamięci nie podam; jeden działający), magazyn rakiet
lotnisko Prostejov ex Mi-24

Węgry
LHTL, LHKK (rewelacyjny stan), LHTV, LHTA (znowu rewelacyjny stan)
parę opuszczonych i mocno zdekompletowanych dyonów wokół Budapesztu
poligon pancerny Balaton (ok 70%)

Rosja
rewelacja - wszystkie 4 jednostki nuklearnego systemu rakietowego gazelle. Trzeba tylko wiedzieć czego szukać😀

Rumunia
lotniska - Timisoara (widać Lancery)

To tyle na dzieńdobry, jeśli chodzi o Europę. Polecam i pozdrawiam.

Kolejne zdjęcia

#40
Wybaczcie ewentualne błędy, bo listę podawałem z pamięci.

Przypomniała mi się jeszcze jednostka w Stargardzie Szczecińskiem. Widać pojazdy pancerne, poligon i magazyn środków artyleryjskich.