Recenzje książek

Re: Recenzje książek

#281
Nabyłem owo dzieło o "polskich wojskach chemicznych". I jestem nim głęboko rozczarowany. Pozycja na pewno nie jest całościowym opracowaniem o wojskach chemicznych naszej armii. Widać podstawowe braki w kwerendzie archiwalnej, która mam wrażenie opiera się przede wszystkim na archiwum w Oleśnicy, stąd o ŚOW jest najwięcej informacji.

Ja już nie mówię, że brak w książce podstawowych choćby informacji o chemikach z Marynarki Wojennej.
Ale brak informacji o jednostkach nazwijmy to wojsk lądowych dyskwalifikuje tę pozycję jako pracę naukową. Przepraszam jeśli ktoś się poczuje urażony, ale trudno, mam dziś taki a nie inny dzień.
Tam gdzie autor nie ściągnął czegoś od innych kuriozalne są zwłaszcza tabelki i opracowania podpisywane jako "opracowanie własne". Wystarczyło będąc w Rembertowie wziąć teczki z meldunkami bojowymi za dany rok aby mieć szybki spis wszystkich jednostek chemicznych naszej armii.

Niestety rażą mnie takie prace ludzi ze stopniami naukowymi.

Wkurzył mnie też ostatnio jeden artykuł z Biuletynu Straży Granicznej "Wypadki lotnicze w Samodzielnej Eskadrze Lotnictwa Rozpoznawczego WOP". Artykuł liczy 28 stron z czego 24 jest nie na temat. Tylko ostatnie cztery dotyczą tytułowych wypadków, tyle tylko, że całość zerżnięta jest z jednej (podkreślę JEDNEJ) publikacji. Wstyd.
Jak rozumiem punkty do dorobku naukowego za publikację można sobie dodać.
Ten artykuł można było przynajmniej legalnie ściągnąć za darmo z internetu.

Pozdrawiam
Robert

PS. Mam pytanie czy książka o jednostkach lotniczych we Wrocławiu jest na takim samym poziomie szczegółowości jak część pierwsza artykułu o 11 Eskadrze w "Lotnictwie z szachownicą"?

Re: Recenzje książek

#283
Czy ten artykuł jest dostępny w sieci? Pytałem w EMPIK-u, niestety nie mają tego pisma, a temat mnie interesuje.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#285
Zawsze dostaję wiadomości, czy to mailem, czy na PW. Może jakieś czasowe zakłócenie z aurą związane? 😀
Napisałem na PW.
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#286
Jest!!! W "google" wpisać Polska Zbrojna - dalej zakładka "Miesięcznik", a następnie uaktywnić kolorowy obrazek "wydawnictwa specjalistyczne". Są obydwa tegoroczne wydania. Ewentualnie mogę podać linka do pdf.

Re: Recenzje książek

#287
Chętnie poczytam w PDF-ie - poproszę.

-------

Już czytam. Ostatnio byłem "do tyłu" z lekturą naszych pism. Dziękuję!
Pozdrawiam, Bogusław

Re: Recenzje książek

#289
Witam
nie jestem Panem Ekspertem
nazywam się Robert Rochowicz, a nie Rochowski
na prywatnego maila odpisałem
krytyki tego co napisałem się nie boję i swoje opinie zawsze podpisuję imieniem i nazwiskiem
Czy jest jakiś emotikon w masce pgaz.?
:P

Re: Recenzje książek

#290
Witam

Z dużą uwagą i zainteresowaniem zapoznałem się z publikacją „Polskie Wojska Chemiczne w latach 1944 - 1991” , tym bardziej, że problematyka Wojsk Chemicznych jest przedmiotem także moich zainteresowań. Miałem nadzieję , że autor w sposób gruntowny i dogłębny podejdzie do tego tematu - tym bardziej , że problematyka ( w odniesieniu do innych rodzajów wojsk ) nie była aż tak obszerna . Wiem coś na ten temat .
Niestety treść książki - podobnie jak p. Roberta - mnie także rozczarowała, budzi rozliczne zastrzeżenia natury merytorycznej i metodologicznej przede wszystkim w aspekcie kompleksowego ujęcia tego tematu i chronologii przemian organizacyjnych . Brakuje składnic i warsztatów chemicznych , szkolnych kompanii obrony przeciwchemicznej , laboratoriów chemicznych , przedstawicielstw wojskowych czy chociażby szkół kształcących na potrzeby Wojsk Chemicznych. Może powie ktoś że jest to drobiazg lecz w procesie badawczym ten „drobiazg” w moim przekonaniu znaczy bardzo dużo szczególnie w aspekcie „przedmiaru i nakładu pracy”. Jednym słowem zawiodłem się - nie tego oczekiwałem .
Wiele fragmentów w książce zostało dosłownie przepisanych z prac p. J. Kajetanowicza . Czytając tę książkę miałem wrażenie , że autorem tej pracy jest zupełnie ktoś inny .
Reasumując książka ta jest moim zdaniem tylko i wyłącznie wybiórczym źródłem wiadomości o historii Wojsk Chemicznych , obarczona wieloma brakami i niedociągnięciami .

P.S.

1. Mam nadzieję , że p. „zibzet” będzie miał odwagę i przedstawi się na forum;
2. Wielkim nietaktem jest publikowanie na niniejszym forum prywatnej poczty
( mam nadzieję , że moderator zareaguje ) .
cron