Recenzje książek

Recenzje książek

#41
Uprzejmie informuję Kolegów na Forum, iż na stronie internetowej Wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia można nabyć oczekiwaną przez wielu książkę:
Jerzy Kajetanowicz
Polskie wojska lądowe w latach 1945-1960
Format B5- 16,5 X 23,5 cm. Stron 439. Cena 28.00 zł.
Objętość nawet nieco większa, niż pierwsze wydanie z WSO Wrocław (420 s.).
Mimo pewnych mankamentów tej pracy - zachęcam do zakupu.
Pozdrawiam
Pozdrawiam, Bogusław

Recenzje książek

#43
Włąśnie odebrałem książkę. Kajetanowicza - LWP 1945-1960 i chciałbym podzielić się pierwszym wrażeniem.

W stosunku do pracy "ŚOW - przekształcenia organizacyjne 1945 - 1956" jest skierowana do zdecydowanie szerszego kręgu czytelników i jak dla mnie rewelacja.
Świetnie opisane struktury i przekształcenia organizacyjne. Mniejszy nacisk na uzbrojenie.

W każdym razie bardzo polecam. Naprawdę warto kupić.

Recenzje książek

#44
Witam
Czy ktoś z forumowiczów posiada poniższe książki Wydawnictwa Marszałek i mógłby parę słów o nich napisać ?

0431. P. Dygas
Rozpoznanie w Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1945-1980 25.00 zł
0751. A. Komorowski (red.)
Obiekty podwodne i militaria Zatoki Gdańskiej 25.00 zł
1250. M. Konarski
Lotnictwo polskiej marynarki wojennej w latach 1945-1963 24.00 zł

Recenzje książek

#45
Posiadam dwie pierwsze książki, trzecią niedawno zamówiłem.
Ksiązka Piotra Dygasa jest kompetentna i przedstawia głównie historię powstawania systemu rozpoznania oraz struktury organizacyjne: rejonów obserwacji iłączności, 15 selr z Siemirowic, okrętu zwiadowczego "Bałtyk", jednostek nasłuchowych i zakłócających, z których w końcu powstał 6 pułk. Są informacje o wyposazeniu, etatach. Trochę błędów edytorskich nie psuje mojego dobrego wrazenia. Oczywiście kompletność informacji zmniejsza się dla lat 70-tych. Są przykłady aktywności wywiadowczej, ale nie dominują. Książka ilustrowana jest mapkami, ma ok 150 stron.

Książka "Obiekty podwodne i militaria Zatoki Gdańskiej" obejmuje jedynie wybrane zagadnienia i nie udało mi się ustalić jakim kluczem się posłużono, a prawdę mówiąć podejrzewam, ze przypadkowo dość zestawiono wyniki prac różnych ludzi z AMW. Rozdziały: 1) Środowisko geograficzne Zatoki Gdańskiej. 2) Dawne fortyfikacje (Puck, Wisłoujście, forty: Kazimierzowo i Władysławowo) 3) Bazy morskie Zatoki Gdańskiej, 4) Rola rejonu Zatoki Gdańskiej w działanaich wojennych (różne historyczne oceny przez strony swoich mozliwości, ale także budowa o. podwodnych 1940-45, czy torpedowe ośrodki badawcze Babie Doły i Oksywie) 5) Powojenne znaleziska podwodne (miny, torpedy, troche, ale raczej niekompletnie o wrakach).
I to wszystko na 150 stronach z rysunkami i kilkudziesiącioma fotografiami.
Czasowo książka (poza rozdziałem o badniach wraków) kończy się na 1945 r. Myślę, że wiele osób może być zainteresowanych jednym z rozdziałów, ale chyba niewielu całą ksiązką.
Pozdrowienia
Andrzej Pawlak

Recenzje książek

#46
witam

w ostatnim Aeroplanie jest I częśc historii 8PLMB (53plsz).
Polecam i pozdrawiam

AR

Recenzje książek

#47
Mam prośbę
Poniższa popozycja dotyczy lat 1945-1960:
Jerzy Kajetanowicz - Polskie wojska lądowe w latach 1945-1960.

W Militariach i Faktach był artykuł "dociągnięty" do 1965 r. czy Jerzy Kajetanowicz opublikował jeszcze jakieś artykuły dotyczące Polskich wojsk lądowych po 1960 r., jeżeli tak to mam prośbę o wskazanie gdzie?

Ciekawe czy jest szansa na artykuł Jarosława Ciślaka w NTW dotyczący wykazu jednostek LWP ?

Recenzje książek

#48
Jest szansa. Tylko musze go ostatecznie ukończyć. To kwestia kilku dni i decyzji Redakcji nTW.

Recenzje książek

#49
Witam.

W sprawie książki J. Kajetanowicza "Polskie wojska lądowe...."".
Serdecznie ją polecam. Jestem pod wrażeniem. Ale... w poście z dnia 30.03.2004 Krzysztof Puchała pisząc o pierwszym wydaniu tej książki wykazał w jednym tylko załączniku (nr 4 - razem 2 strony) kilkanaście pomyłek. Sprawdziłem wydanie drogie i jest wszystko powtórzone bez zmian. Nie ma żadnej korekty. Nurtuje mnie pytanie ile takich pomyłek może być na 337 pozostałych stronach ?

Pozdrawiam
WM

Recenzje książek

#50
jest nowa ksiązka wydawnictwa " ROSSAGRAPH

„1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego “Warszawa” cz.1”

Autorzy: Marian Mikołajczuk, Sławomir Bartosik


pozdrowienia

Roman Antonowicz