Wojska chemiczne

Wojska chemiczne

#1
Krzysztof
Oczekując kolejnej dyskusji na Forum "oddaję Ci pole"!
Mam wątpliwości jeżeli chodzi o 1 pułk chemiczny w Zgorzelcu (2885).
Nie wiem, kiedy dyslokowano jednostkę z Krotoszyna do Zgorzelca?
Czy miało to miejsce przed przeformowaniem 53 kompanii rozpoznania chemicznego i odkażania uzbrojenia (2885)?
Czy też po jej przeformowaniu w 5 batalion rozpoznania chemicznego i odkażania uzbrojenia (2885), co nastąpiło na podstawie rozkazu (czyjego ?) z dnia 7 czerwca 1957 r.
W 1960 r. jednostka zostaje przeformowana w 5 batalion zabiegów specjalnych i rozpoznania skażeń, a w 1965 r. przemianowana na 1 batalion zabiegów specjalnych i rozpoznania skażeń.
Przez cały okres istnienia jednostka nie zmieniła swego numeru.
Dla porządku i przypomnienia.
Z dniem 1 czerwca 1989 r. 1 pułk chemiczny w Zgorzelcu (1 Brygada Chemiczna czasu "W") został przemianowany na 1 pułk obrony przeciwchemicznej.
Na podstawie rozkazu z dnia 2 sierpnia 1994 r. pułk z dniem 1 lutego 1995 r. został przeformowany w 1 batalion obrony przeciwchemicznej.
W 1998 r. batalion, po przekazaniu sprzętu dla 5 bopchem. w Tarnowskich Górach, został rozformowany, co miało związek z likwidacją Garnizonu Zgorzelec w terminie do 30 czerwca 1999 r.

Podobne wątpliwości nasuwają mi się jeżeli chodzi o 2 pomorski batalion zadymiania i miotaczy ognia.
Jednostka od 1961 r. stacjonowała w Grudziądzu, ale wczesniej dyslokowana była kolejno w Katowicach, Skierniewicach, Modlinie, Orzyszu, Działdowie i Grupie.

Ten temat ma 25 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się