55 Elbląski Pułk Zmechanizowany

#1
[b]55 Elbląski Pułk Zmechanizowany[/b] (JW.3737) – najbardziej znana jednostka braniewska okresu LWP (słynny „[i][b]cyrk[/b][/i]”), która stacjonowała w Braniewie w latach 1949-1994.



Do Braniewa przybył w kwietniu 1949r. jeszcze jako [b]55 Pułk Piechoty[/b] z 16 Dywizji Piechoty. W czerwcu 1950r. następuje reorganizacja pułku, który zostaje przeformowany na [b]55 Zmotoryzowany Pułk Piechoty [/b](JW. 3234), ale już w październiku 1950r. zostaje ponownie przeformowany na [b]55 Pułk Zmechanizowany[/b]. Do składu jednostki włączony zostaje batalion czołgów.

Uroczyste wręczenie sztandaru miało miejsce w Braniewie w dniu [b]22.07.1958[/b]r. W 1962r. jednostka zostaje przeformowana na nowy etat i otrzymuje nowy numer [b]3737[/b] (nie wiadomo kiedy otrzymała inny, ale mniej chlubny przydomek „[i]cyrk[/i]”) i pod nim występuje do końca istnienia. W 1967r. dotychczasowy 55 Pułk Zmechanizowany zostaje przemianowany na [b]55 Elbląski Pułk Zmechanizowany[/b]. Istniejący od 1945r. pułk został w ramach reorganizacji wojska rozformowany w 1988r., a na jego bazie sformowano[b] 55 Ośrodek Materiałowo-Techniczny[/b], który magazynował sprzęt po pułku. Jednostka ostatecznie została rozformowana [b]1994[/b]r.



[b]Podstawowe wyposażenie[/b]. Bataliony piechoty: od 1955r. transportery opancerzone BTR-152, od 1968r. transportery opancerzone SKOT i od 1979r. bojowe wozy piechoty BWP-1. Batalion czołgów: od 1950r. czołgi T-34/85, od 1959r. czołgi T-54, od 1974r. czołgi T-55 i od 1987r. czołgi T-55A Merida.



[b]Dowódcy 55 pułku[/b]: mjr Bączkowski (do maja 1949), mjr Aleksander Ligaj (05.1949-04.1950), mjr Julian Baranowski (04.1950-10.1951), mjr Aleksander Ligaj (10.1951-1954), ppłk Julian Baranowski (1955-08.1957), ppłk Czesław Kowalczyk (08.1957-02.1960), mjr dypl. Stanisław Kruczek (03.1960-11.1965), ppłk dypl. Józef Gładysz (11.1965-11.1969), ppłk dypl. Józef Rypalski (11.1969-02.1972), ppłk dypl. Marian Michalak (12.1972-07.1973), mjr dypl. Ryszard Niedziałkowski (07.1973-11.1975), ppłk dypl. Stanisław Dobrowolski (12.1975-06.1979), ppłk dypl. Feliks Jagiełło (06.1979-01.1983), mjr dypl. Sławomir Gierlasiński (01.1983-12.1986), ppłk dypl. Edward Rogowski (12.1986-05.1990) i mjr dypl. Tadeusz Sobkowiak (05.1990-06.1994).

Dostęp do tematów z tego działu mają tylko najbardziej aktywni użytkownicy.

Zarejestruj się Zaloguj się
 
cron