Pancerze pojazdów bojowych

Pancerze pojazdów bojowych

#1
Witam wszystkich!!
Jestem studenten wydziału mechanicznego PG, a w czasie ostatnich zajęć z przedmiotu "Nowoczesne Materiały Konstrukcyjne" otrzymałem polecenie napisania pracy pod tytułem "Pancerze Pojazdów Bojowych" - interesujące, nieprawdaż😀 Niestety po chwili zastanowienia stwierdziłem, że mimo wieloletniego zajmowania się hobbystycznie tematyką nie mam zbyt wielu danych. Uprzejmie proszę o wszelkie adresy stron www na których można znaleźć coś interesującego na ten temat. Z góry serdeczne podziękowania dla wszystkich.
Artur
PS. Calkiem miłe forum - jestem tu pierwszy raz i już mi się podoba😁

pancerze pojazdów bojowych

#2
jest to szerokie zagadnienie z uwagi na różnorodne opancerzenie współczesnych pojazdów wojskowych.nie wiem jak daleko jest pan w tematyce wojskowej ale mimo wszystko musi pan uściślić nieco swoje zapytanie.bardziej to sprecyzować.sądząc po tym co pan napisał sądzę że tematodawcy chodzi o nowoczesne materiały konstrukcyjne z których np. można skonstruować pancerz.czyli np.rodzaj i jakość stali i innych materiałow.
proszę więc sprecyzować pytanie.czy chodzi panu o grubość opancerzenia czy z czego jest zbudowany czy może wykazać jaki jest stopień jego odporności na przebicie.
poza tym czy interesują pana wyłącznie czołgi, transportery czy także lżejsze rodzaje pojazdów.
poza tym jak ta praca ma wyglądać?
czy ma to być zestawienie wozów pod względem opancerzenia czy może historia rozwoju opancerzenia, a może jeszcze inaczej.

pancerze pojazdów bojowych

#3
Uściślam:
Praca ma być potraktowaniem problemu pancerzy pojazdów bojowych od strony materiałoznawczej: z czego dany pancerz jest zrobiony, jakie są własności oraz skład danego materiału, i dlaczego został zastosowany. Chciałbym zacząć pracę od omówienia niebezpieczeństw spotykanych przez współczesne pojazdy bojowe w czasie pełnionych misji (także tych policyjnych), później podzieliłbym temat na trzy kategorie:
1. Pojazdy ciężkie (wszystkie MBT + wozy pomocnicze) - wymagania wobec pancerzy, stosowane materiały i ich własności
2. Pojazdy średnie (wszystkie BWP i ich pochodne) - dalej jak w p. 1
3. Pojazdy lekkie (samochody opancerzone - np. HMMVW, wozy patrolowe itp.) - dalej jak w p. 1

Waham się nad sensownością w.w. podziału (w trakcie pracy może okazać się że przebiega on w sposób nienaturalny). A mój stopień zawansowania pozwala mi na odróżnianie znakomitej większości MBT oraz ich odmian modernizacyjnych. Za wszelkie komentarze z góry dziękuję.
pozdrówka😀
Artur

pancerze pojazdów bojowych

#4
no cóż tego się spodziewałem.niestety nie mogę pomóc.to forum raczej czysto militarne.jak już ktoś tu wystartuje z pancerzem to raczej zawsze chodzi mu o jego dane względem wytrzymałości na ostrzał różnymi środkami bojowymi, ale jeszcze nikt chyba nie potrzebował szczegółowych informacji na temat jego budowy.
na prawdę jest tu wielu specjalistów w dziedzinie tematyki wojskowej, no ale coż.skoro do tej pory tylko ja odpisywałem to znaczy że temat nie spotkał się z szerszym uznaniem i wygląda na to że nic z tego nie będzie, chociaż radzę jeszcze poczekać.

pancerze pojazdów bojowych

#5
grubości pancerzy róznych wozów mozna znaleźć, ogólny opis pancerza (stal, kompozyt, aluminium itp) też, ale szczególy techniczne sa na ogół mocno utajnione, nawet symbole stali na pancerze wozów bojowych są niejawne, nie mówiąc o ich składach chemicznych - widzę pasmo kłopotów

w zakresie grubości pancerzy na podstawie JWS bodaj 1989 mogę służyć pomocą.

pancerze pojazdów bojowych

#6
Witam!

1.
Podstawowe terminy, historia rozwoju opancerzenia, relacja pomiędzy trzema głównymi wyznacznikami skuteczności pancerza (1. grubość pancerza, 2. materiały go tworzące, 3. kąt nachylenia pancerza w stosunku do potencjalnego, uderzającego pocisku), pociski rakietowe ppanc, amunicja czołgowa ppanc (w zależności od rodzaju pancerza do pokonania, wreszcie charakterystyka podstawowych pojazdów pancernych i opancerzonych US ARMY zobacz [w:]
Tom Clancy, Kawaleria pancerna. Wizyta z przewodnikiem, Gdańsk 1998.

O lżejszych pojazdach [w:]
Tom Clancy, Piechota Morska. Wizyta z przewodnikiem, Gdańsk 1999.

2.
Przejrzałem 6 roczników "PWL" i nic o pancerzach nie ma. Pamiętam, że w "NTW" z lat dziewięćdziesiątych było kilka artykułów o czołgowej amunicji ppanc, czy pancerzu blazer. Powinieneś szukać artykułów o środkach ppanc, zwykle jest w nich wprowadzenie, jakiej klasy pancerz mają pokonać, a zatem dlaczego opracowano dany środek ppanc.

3.
Swego czasu "NTW" prowadziła sprzedaż wysyłkową książek n.t. broni pancernej, m.in. p. Witkowskiego. Zawierały we wstepie rozdział a'la przytoczony Clancy.

4.
Jeśli jesteś studentem z polibudy wrocławskiej, a w dodatku masz zajęcia z p. Szulcem, to sugerowałbym udać się do biblioteki WSO WL, albo ośrodka poznańskiego. Inaczej trudno będzie Ci napisać wartościową pracę, którą zaliczysz semestr.

Pozdrawiam

Pancerze pojazdów bojowych

#7
Witam !
Jeżeli można doradzić, to nie szukaj gotowca w internecie. Poświęć trochę czasu na rozpoznanie literaturowe.
Ja polecam:
1. A. Wiśniewski, W. Żurowski
„Amunicja i pancerze”
Wyd. 2 Politechnika Radomska 2002 r.
2. A. Wiśniewski
„Pancerze: budowa, projektowanie i badanie”
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2001 r.
3. Czasopisma:
Wojskowy Przegląd Techniczny i Logistyczny,
Biuletyn WAT,
Problemy Techniki Uzbrojenia i Radiolokacji,
Informator WITPiS
i szereg innych.
Trochę własnej pracy i może powstać ładne opracowanie.

Pancerze pojazdów bojowych

#8
JWS to Janes Weapon Systems, ale i tak pomyliłem tytuły, powinno być Tanks of the World, ale jak pisałem - dane dotyczą wczesnych lat osiemdziesiatych.
Jest też trochę Raportach WTO, jest na stronach inetrnetowych o rosyjskich czołgach i armatach i o zachodnich tez. np. http://www.btvt.narod.ru/4/ukrgun.htm