Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#21
Jestem pod wrażeniem. Czy raczyłby Pan przybliżyć Mi osiągi prototypu(lub osiągi planowane dla gotowego i dopracowanego pocisku) pocisku mereor2.

"Projektowano także sztuczne satelity pod program Meteor i prowadzono wiele innych tajnych i zakamuflowanych projektów z zakresu uzbrojenia”
-czy byłby pan tak miły, i napisał, czego dotyczyły te tajne projekty z zakresu uzbrojenia.

Pozdrawiam.

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#22
Cześć !
Wbrew wcześniejszej obietnicy, jednak zabieram głos w dyskusji.
Czy jest możliwe podanie autora, tytułu książki (na którą się powołujesz) oraz wydawnictwa. Może istnieje możliwość przytoczenia w całości tego fragmentu, który dotyczy samolotu Tu-22.
Pod koniec lat 60-tych prowadzono rozmowy na temat zakupu samolotów Jak-27 w wersji rozpoznawczej (rozpoczęto nawet szkolenie pilotów). Z zakupu zrezygnowano ze względu na bardzo wysoką cenę tego samolotu (oczywiście wraz z pełnym wyposażeniem naziemnym i rozpoznawczym). W jednym ze starych numerów PWLiOPK był artykuł na ten temat. O planach zakupu samolotu Tu-22 nigdy nie słyszałem.
Na marginesie uwagi do innych uczestników dyskusji:
1. „Front Polski” był związkiem drugiego rzutu strategicznego. Na naszym kierunku związkami pierwszego rzutu były jednostki stacjonujące w NRD.
2. Samoloty Tu-22 dostarczono do Iraku i Libii.
3. Produkcja samolotu Tu-22 zakończyła się w 1969 r. więc mogło chodzić wyłącznie o używane samoloty Tu-22 lub nowe Tu-22M.
4. Samoloty Tu-22 i Tu-22M traktowano jako nosiciele „eurostrategiczne” ich dostawa do Polski spowodowałaby natychmiastowe działania ze strony NATO.
5. Jako następcę samolotu Ił-28 traktowano Su-24 w różnych wersjach, w tym również w rozpoznawczej (rozpoznanie na głębokości operacyjnej).

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#23
Witam
Jesli plynnie przeszlismy do JAK-27 to male sprostowanie otoz szkolenie na ten typ samolotu ruszylo na poczatku lat 60-tych ito nie my zrezygnowalismy/ chociaz samolot byl marny a nam proponowano starsza wersje/ ale z nas zrezygnowano, a w Deblinie byla przeznaczona na te samoloty grupa absolwentow lecz po odwolaniu calej akcji trafili do Powidza. Piloci szkolili sie Brzegu Nasze kompanie remontowo-logistyczne/ tak tak pod takimi nazwami ukrywaly sie jednostki wyposazone w, , srodki przenoszenia, , /no oprocz lotnictwa/ w czasie, , W,, mialy sie spotykac z Radzieckimi jednostkami zaopatrzenia w punkcie koncentracji gdzie zalozono by prawdopodobnie glowice

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#24
Witam
Bardzo interesujaca informacja - równiez proszę o namiar na źródło.
Ale zastanówmy się w jakim celu mielibyśmy kupować Tu22 i to w dwóch wersjach bombowej i rozpoznawczej?
Aby zrzucać bomby A wystarczyło mieć wiecej Su7 (które i tak kupowalismy w żółwim tempie) a na poczatku lat 70 w orbicie naszych zainteresowań znajdował sie już Su17M/Su20.
W tym okresie znane juz były ograniczenia eksplatacyjne "Ślepca" które spowodowały że nie stał sie on naturalnym nastepcą Tu 16.
Jeśli miałby on być nastepcą naszych Ił 28 to wypada zapytać dlaczego bombowce taktyczne zastepować mielibyśmy maszynami "quasi-strategicznymi" czy nie bliżej było do Jak-ów 28?
W jakim celu potrzebne potrzebne nam były samoloty atakujące głebokie zaplecze npla skoro cierpieliśmy na chroniczny brak taktycznych maszyn uderzeniowych. I wreszcie, wobec rozwoju rakietowego opl Rosjanie używali wiekszosci swoich Tu jako maszyn morskich (wersja K) z pociskiem Ch 22, dlatego uwazając naszych taktyków za ludzi rozsądnych nie wierzę w to ze chcieli forsowac system OP NATO przy użyciu tych maszyn bo to czyste samobójstwo.
Pozdrawiam

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#25
Witam A skad u nas taka pewnosc ze w czasie, , W,, Zwiazek Radziecki uraczyl by nas w prawdziwe bomby i glowice ? Prosze porownac zasiegi wszystkiego czym dysponowalismy w tym czasie no nie mowie juz otym iz Zachod prawdopodobnie znal miejsca naszych spotkan z glowicami i bombami Gdzie stacjonowal najblizszy nosiciel przy granicy zachodniej? /zasieg rakiety plus predkosc podwozia czyli czas do miejsca spotkania plus dojazd Rosjan plus montaz glowicy wypadkowa to czas a nie podejrzewamy chyba Zachodu o zaniechanie sledzenia kolumn tak specyficznych pojazdow. A gdzie Rosjanie trzymali u nas glowice? li tylko w Sypniewie ? napewno nie, pod Szczecinkiem /w obiektach przejetych przez Wojsko Polskie w latach 90 ? i gdzie jeszcze? a bomby lotnicze ? w Stargardzie ? czy moze mialy przyleciec z ZSRR ? tylko po co ? bo jak lecialy to mogly leciec dalej na zachod tranzytem. Ilosc pytan do tego tematu jest gigantyczna na czesc z nich moga odpowiedziec ludzie ktorzy na poczatku lat 90-tych mieli dostep do archiwum naszego wojska /bylo latwiej/ Su-7 ze spec bomba jaki mial promien dzialania lub zasieg /przy zalozeniu ze wraca - przy zalozeiu ze nie wraca/ prosze sprawdzic Su-20 to poklosie calej tej sprawy / jezeli masz mozliwosc dotarcia do muzeum w krakowie to zdziwia cie napisy na belkach skrzydlowych wewnetrznych do rakiet R-3S dotyczylo to tylko pierwszych 6 samolotow. Po za tym Rosjamie w swoich ksiazkach pisza iz nasze Su byly tozsame z ichnimi co nie bylo prawda Polskie Su nie mialy zadnego uzbrojenia kierowanego oprocz rzeczonych R-3S

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#26
Przepraszam ale powiem szczerze że nie zrozumiałem Twojego postu który jak widzę z "choinki" odnosi sie do mojej opinii. Nie wiem do czego dążysz pisząc o swoich zastrzezeniach odnośnie otrzymania/lub nie ładunków jądrowych i jaki to ma wpływ na kwestię Tu 22?
Su 7 BKL/U przenosić miały jedna taktyczną bombę 8U46/47 na lewej podkadłubowej belce BD3-57FR i 3 zbiorniki PTB 600 i tak wyposazony mógł skutecznie prowadzić działania w pasie działania frontu.
Inna kwestia jest natomiast czy mógł skutecznie wykonywać zadania jakie zostały mu przypisane tj. zwalczanie nosicieli broni jądrowej w głębi terytorium npla wg. mojej opinii do tego bardziej nadawały sie bombowce frontowe ale z cała pewnościa nie maszyny wielkości Tu 22!
Sytuacja znacznie się poprawiła wraz z wejsciem do służby maszyn Su 20 które mogły przenosić do 4 ładunków jądrowych przy znacznie poprawionym promieniu taktycznego działania.
Być może rosjanie piszą ze ich Su17M były tożsame z naszymi Su20 jest to moim zdaniem dziwne bowiem eksportowa wersja ozn. S-32MK (od kommirczeskij) oznacza de facto wersje zubożoną (z nie pełna paleta uzbrojenia) o czym od dawna pisza polscy autorzy.

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#27
Witam A kto oprocz nas mogl przenosic na S-32MK /kommirczeskij/ ladunki jadrowe? Syria, Irak czy moze Egipt A propos frontu to jaka mial miec glebokosc? /wiem czepiam sie za choinke/ zobacz odleglosci z Powidza i Bydgoszczy w kierunku zachodniej granicy NRD a moze bysmy atakowali z dobrych Niemiec zle Niemcy a moze rzeczywiscie mial to byc lot w jedna strone Nigdzie nie spotkalem sie z info o 4 sztukach spec bomby na Su-20/S-32MK/ ale to wyjasnie

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#28
Krzysztifie !

Su 7 BKL/U przenosić miały jedna taktyczną bombę 8U46/47 na lewej podkadłubowej belce BD3-57FR i 3 zbiorniki PTB 600 i tak wyposazony mógł skutecznie prowadzić działania w pasie działania frontu.
Inna kwestia jest natomiast czy mógł skutecznie wykonywać zadania jakie zostały mu przypisane tj. zwalczanie nosicieli broni jądrowej w głębi terytorium npla wg. mojej opinii do tego bardziej nadawały sie bombowce frontowe ale z cała pewnościa nie maszyny wielkości Tu 22!


Czy w swojej opini nie przesadzasz. Od kiedy samolot czysto bombowo - szturmowy jakim jest a raczej był Su 7 po wykonaniu ewentualnego uderzenia bronią atomową będzie zwalczał nosiciele obmar w głębi terytorium npla i czym ? Ten samolot jest w zasadzie pozbawiony broni ofensywnej jeśli nie liczyć rzeczywiście pocisków R 3-S, które w zasadzie służą do samoobrony. Pocisk ten jak zapewne doskonale wiesz może być używany tylko w zwykłych warunkach atmosferycznych w dzień jak i w nocy a odpalany może być tylko z tylnej półsfery. Sam samolot pozbawiony jest stacji r-lok i celownika laserowego więc odpadają trudne warunki atmosferyczne i nowocześniejsze systemy uzbrojenia. Czy chcesz przez to powiedzieć, że walcząc na Su 7 będzie nam zawsze świeciło słońce ?. Na to nie licz bo tak nigdy nie będzie. Su 7 miał pokonać opl npla- wykonać zadanie - powrócić na własne lotnisko. Od zwalczania lotnictwa wroga jest lotnictwo myśliwskie bop to jest jego zadanie.
Poza tym udżwig samolotu jest ograniczony. Przy podwieszeniu jak piszesz spec bomby + 3 zbiorników dodatkowych jego masa wzrasta do max. i wątpię aby w takiej konfiguracji ten samolot mógł prowadzić walkę manewrową - zapewne miałby osłonę myśliwską.

Grzegorz

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#29
Grzegorz
Być może wyraziłem sie nieprecyzyjnie piszac nosicieli, ale Ty tez powinieneś zwrócić uwagę ze nie o samolotach przeciwnika piszę a o mobilnych wyrzutniach rakiet balistycznych klasy Pershing 1, Lance, Sergeant, Pluton, bowiem przecież nie bombowce taktyczne uwazam za najlepsze do przechwytywania ŚNP przeciwnika😀
Według informacji z którymi sie spotkałem baterie takich rakiet miały byc zwalczane przez Su 7 bronią jądrową i nie ma mowy o jakich kolwiek innych polowaniach wew. obszaru OP przeciwnika!
Co do pozostałych opinii to masz całkowitą rację i wpełni sie z Tobą zgadzam.

Polska broń atomowa (przedruk artykułu)

#30
Andrzej
Piszesz o odległości z Bydgoszczy czy Powidza do granicy z RFN a dlaczego nie z Goleniowa, Świdwina, Mirosławca czy Babimostu (przeciez mamy W). Latając z podanymi przeze mnie wyżej podwieszeniami w promieniu ich działania była granica z Holandią i cały Płw. Jutlandzki a wiec obszar działania naszego frontu. Dlatego napisałem że mogły one skutecznie prowadzić działania w pasie natarcia frontu.
cron