Jakie Wojsko Polskie we współczesnym świecie?

Witam. Dziś trochę przeglądałem całe forum i nie znalazłem podobnego tematu więc stwierdziłem, że założę nowy. Chyba, że przeoczyłem to proszę dać znać ;) . Ogólnie od dłuższego czasu zastanawiam się jaki byłby możliwie najlepszy model obronny naszego wojska? Chodzi mi mianowicie podzieleniem się wypowiedziami na ten temat, uwzględniając obecnie nasz system zarządzania armią, możliwościami finansowymi, rodzinny przemysł zbrojeniowy, gwarancja pomocy NATO w razie W oraz stan gotowości bojowej obecnych jednostek. Moje zapytanie tyczy się całości sił zbrojnych (wojska lądowe, marynarka, lotnictwo, specjalni oraz obrona terytorialna). Jaki model wojska byłby według was najlepszy? Czy mniejsza bardziej doinwestowana armia zawodowa wzmocniona mniejszą ilością sił rezerwowych czy powrót do większej bardziej masowej armii z poboru tak jak było to jeszcze w latach 90tych? Nawet jeżeli to drugie to jak według was powinien wyglądać system szkolenia żołnierzy ZSW? Czy miałby wrócić stary system szkolenia czy ewentualnie powinno się wprowadzić jakiś nowy? Jakieś 6 lub 7 lat temu poruszałem ten temat z kilkoma ludźmi min: byłymi dość wysokiej rangi wojskowymi oraz kilkoma pasjonatami którzy zajmują się na boku jako wojskowi analitycy. Mimo wszystko czasy drastycznie się zmieniają a nasze SZ z upływem czasu od przemiany ustrojowej są mocno niedofinansowane. Co sądzicie na ten temat? Może macie jakieś swoje prywatne przemyślenia i chcielibyście się nimi podzielić bo temat uważam za naprawdę ciekawy. Czekam na wasze opinie ;)

Jakie Wojsko Polskie we współczesnym świecie?

Strategia wojsk-III_07 do wysł 2 ark .doc
W 2007 roku ideę strategii obronnej RP przedstawiała organizacja oficerów "Viritim". Minęło 13 lat ale ogólne założenia, idea obronności niewiele straciła na aktualności. Jesli mi się uda - dodam załacznik. Ciężko mi to idzie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Marek Mozets