Polskie T-54 z ekranami przeciwkumulacyjnymi

#1
To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich Użytkowników i przechodzę do tematu.W "Encyklopedii Techniki Wojskowej" z 1978r. opublikowano zdjęcie czołgu T-54AM (lub późniejszej wersji) z ekranami przeciwkumulacyjnymi.

[img]http://i.imgur.com/hTzmPFW.jpg[/img]W 2004 zdjęcie tego samego wg mnie czołgu wydrukował Osprey w publikacji "T-54 and T-55 Main Batlle Tanks 1944-2004".

[img]http://i.imgur.com/Jc0ZiNE.png[/img]Niestety oba zdjęcia opisane są mało szczegółowo a nasuwa się kilka pytań.

1. Jaką wersję czołgu T-54 widzimy na zdjęciach? Dla mnie jako laika może to być wszystko od T-54AM do T-55U, proszę o jednoznaczną identyfikację jeżeli to możliwe.

2. Czy na obu mamy ten sam czołg? Czy może są to 2 różne egzemplarze?

3. Gdzie zostało zrobione zdjęcie? Kiedy?

4. Czy ekrany były jedyną modernizacją tych czołgów?

5. Czy był to egzemplarze prototypowe czy może ekrany weszły na wyposażenie, jeżeli tak dlaczego tak mało zdjęć z nimi mamy?

6. Wszelkie inne informacje na temat tych pojazdów mile widziane.W ub. r. na blogu [url]http://shushpanzer-ru.livejournal.com/[/url] pojawiło się jeszcze ciekawsze, nieznane do tej pory zdjęcie:

[img]http://i.imgur.com/b1bUa3I.jpg[/img]

I moje pytania (oprócz drugiego) w zasadzie można by powtórzyć, czy coś wiadomo nt. tego konkretnego egzemplarza? Czy da się po numerze taktycznym widocznym na wieży określić z jakiej jednostki pochodził?
cron