Czołg T-14 "Armata" produkcji rosyjskiej - FILM

#1
[b]Pozdrawiam ![/b]

Rozwiązania zastosowane w [b]czołgu T-14 "Armata"[/b] nie dla wszystkich są jasne, jako że w Polsce nie był pokazywany (i chyba nie będzie...).

Przypomnę tylko, że koncepcja czołgu z 3-osobową załogą umieszczoną w CAŁOŚCI w kadłubie czołgu, a nie częściowo w wieży czołgowej oraz w kadłubie (korpusie) wozu bojowego, pojawiła się w rosyjskich mediach przeszło 10 lat temu.

Można przypuszczać, że koncepcja ta powstała w biurach konstrukcyjnych związanych z "Wagonzawod" w Niżnym Tagile na Uralu.

Jak ta koncepcja została zrealizowana "od środka" można zobaczyć w filmie z rosyjskiej telewizji[url]http://www.szczecinek.nazwa.pl/Do_Serwis-Militarny/Czolg_T-14_ARMATA_przedz_zalogowy-wystrzal_z_dziala.mp4[/url]oraz obejrzeć na dwóch reprodukcjach, gdzie na pierwszej wymiary czołgu,

[url]http://www.szczecinek.nazwa.pl/Do_Serwis-Militarny/czolg_T-14_ARMATA_wymiarowanie.jpg[/url]a na drugiej przekrój wnętrza czołgu z wyraźnie obrysowanym przedziałem załogowym.

[url]http://www.szczecinek.nazwa.pl/Do_Serwis-Militarny/Czolg_T-14_ARMATA_przekroj_wewnetrzny.jpg[/url]Rosjanie podają, że przedział załogowy jest umieszczony w tzw.[b]kapsule ratowniczej[/b], której nie jest w stanie zniszczyć żaden ze znanych pocisków !!!

W każdym razie - włożyli wiele wysiłku w zabezpieczenie życia załogi na polu walki.Reprodukowane fotografie - rysunki zaczerpnięte z rosyjskiej strony WWW :

http://www.russianpulse.ru/continentalist/2015/05/05/XICNc0/t-14-armataNa zakończenie zapytam (choć nie w temacie !) osób chętnie dokonujących porównań czołgów ABRAMS, czy LEOPARD z produkowanymi przez nasz przemysł na licencji czołgami T-72 oraz polskimi rozwinięciami T-84, T-91 tegoż T-72, w których to porównaniach ustawicznie lepszymi wypadają czołgi ABRAMS i LEOPARD o sprawę następującą :

[b]- czy dostrzegają wyższość czołgów ze stabilizowaną wieżą czołgową nad czołgami ze stabilizowaną armatą w niestabilizowanej wieży czołgowej w toku procesu obserwacji przedpola, selekcji celu, celowania itd u czołgów idących trawersem stoku lub przeciwstoku ????[/b]Marek W. Piłat

Dostęp do tematów z tego działu mają tylko najbardziej aktywni użytkownicy.

Zarejestruj się Zaloguj się