Sowieckie bazy rakietowe w Polsce

Sowieckie bazy rakietowe w Polsce

#1
Właśnie wróciłem z wizyty w dawnej bazie rakietowej wojsk sowieckich w okolicy Trzemeszna Lubuskiego
(obiekt specjalny BUSZNO). Obiekt jest w doskonałym stanie (jak na polskie warunki) są jeszcze całe żarówki w obiekcie gdzie były przechowywane głowice. Natomiast schrony dla pojazdów nosicieli rakiet są zaopatrzone w oryginalne wrota przeciwatomowe. Moje pytania do forumowiczów sa nastepujące:

1. Jakie rakiety były w tych obiektach (czytałem o rakietach SCUD lub ss 20 lub ss 22) i jakie to były jednostki?

2. Bardzo podobny obiekt specjalny Brzeznica Kolonia (Sypniewo) znajdował się w okolicy Bornego-Sulinowa - czy tam także mogły być przechwywane głowice jądrowe. Jaka tam była jednostka?

3. W latach 80 - tych był także obiekt specjalny Podborsko (okolice Białogardu) w którym stacjonowała rakietowa jednostka wyposażona w w głowice jądrowe. Co to była za jednostka i w jakie rakiety była wyposażona?

4. Czy to już wszystkie sowieckie jednostki rakietowe stacjonujące w Polsce w ramach Układu Warszawskiego?

W czasie zwiedzania obiektu w Busznie poznałem człowieka który budował te schrony w latach 68-69. Obecnie przyjechał aż z Francji, żeby zobaczyć po raz pierwszy po latach swoje dzieło. Co ciekawe polacy z BIB -ów budawali te schrony które póżniej przekazywali stronie sowieckiej do zagospodarowania.
Za wyjatkiem miejsc stacjonowania nosicieli rakiet które były przywożone z ZSRR jako elementy gotowe prefabrykowane.

Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej także w temacie 'Kryptonim Wisła'. Czy te magazyny głowic w ramach tego programu mogły znajdować sie w/w obiektach specjalnych.

Pozdrawiam

Jarosław Sidorczuk

Ten temat ma 34 odpowiedzi.

Poznaj 10 korzyści wynikających z założenia konta lub przejdź do forum:

Załóż konto Zaloguj się
 
cron