29 Korpus Pancerny – 29 Dywizja Pancerna

#1
Historia 29 Znamienskiego Korpusu Pancernego, który brał udział w bitwie na Łuku Kurskim, walkach na Ukrainie, Białorusi oraz wyzwalaniu północnych ziem Polski. Za zasługi bojowe odznaczony kolejno Orderem Czerwonego Sztandaru, Orderem Suworowa II stopnia i Orderem Lenina. Po zakończeniu wojny jednostka przeformowana w 29 Dywizję Pancerną (JW 28390) stacjonowała na Białorusi – początkowo w Prużanach, następnie od 1947 roku do rozformowania - w Słucku. Dywizja brała udział w licznych ćwiczeniach na szczeblu centralnym i była wielokrotnie wyróżniana. W 1990 roku z pozostałości dywizji sformowano bazę wyposażenia i sprzętu.

Na ponad 100 stronach przedstawiono głównie historię jednostki w czasie wojny – wyczerpująco i dość obiektywnie, nawet jak na obecne rosyjskie standardy. Wystąpiło kilka nieścisłości, które uważny czytelnik szybko wyłowi. Powojenne dzieje – aż do definitywnego rozformowania w 2002 roku zaprezentowano na kilkunastu stronach książki.

W pracy zamieszczono liczne ilustracje.Do pobrania w formacie PDF – tutaj: http://nasledie-sluck.by/var/upload/file/29td.rar
Pozdrawiam, Bogusław

Dostęp do tematów z tego działu mają tylko najbardziej aktywni użytkownicy.

Zarejestruj się Zaloguj się
 
cron