Jednostka wojskowa - WUBP

Jednostka wojskowa - WUBP

Postautor: Gość » 01 mar 2005, 12:08

Zwracam się do Uczestników Forum z następującą sprawą.
W rodzinnym archiwum odnalazłem szereg dokumentów z lat 50-tych,
niektóre z nich zawierają następujące informacje:
W nagłówku pieczątka o treści:
Jednostka Wojskowa nr 1775
Wystawiający dokument:
Szef WUBP w Rzeszowie
mjr (w niektórych dokumentach – ppłk) W. Zwierzchanowski
W związku z tym mam pytania, ponieważ interesuję się historią WP i UBP:
1. Jaka jednostka wojskowa o powyższym numerze powiązana była z WUBP w Rzeszowie?
Czy może była to jednostka Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego?
2. Czy może ten numer jednostki był tożsamy z WUBP w Rzeszowie?
Jeżeli tak – to czy ktokolwiek z Uczestników Forum posiada informacje o innych numerach jednostek wojskowych korespondujących z poszczególnymi Urzędami Bezpieczeństwa?
Jakie numery Jednostek Wojskowych posiadały oddziały KBW? Posiadam bardzo ciekawą książkę Mieczysława Jaworskiego: „KBW 1945-1965”, lecz tam są podane wyłącznie pełne nazwy Oddziałów, bez numerów jednostek wojskowych.
Zdaję sobie sprawę, że takie informacje są trudne do uzyskania, ponieważ – jak dowiedziałem się w Archiwum – szereg takich dokumentów było w swoim czasie niszczonych; jednak wierzę, że Uczestnicy Forum posiadają tak bogatą wiedzę, że potrafią mi pomóc.
Może z czasem będę mógł nawiązać równorzędną dyskusję? Byłby to dla mnie zaszczyt!
Ewentualne posiadane informacje pomogłyby mi pogłębić posiadane wiadomości oraz rozwikłać podobne zapisy w innych moich dokumentach.
Za każdą otrzymaną wiadomość będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam serdecznie Uczestników Forum.
Jerzy Bacławski, Rzeszów
Gość

Informacja

Ten wątek ma 5 odpowiedzi

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Formacje specjalne i pomocnicze