Garnizon Głogów

Garnizon Głogów

Postautor: Wiesław Maciuszczak » 27 wrz 2007, 10:02

Szanowni koledzy,
jako żółtodziób na tym forum, i cywil urodzony choć po SPR, pozwalam sobie dołączyć kolejny watek do historii polskich garnizonów.
Przedstawiam w miarę usystematyzowaną wg wzorów poprzednich, dostepną w literaturze wiedzę na temat garnizonu Głogów. W miarę rozwoju tematu mogę służyć informacjami na temat garnizonów pruskich, francuzkich, habsburskich, tego miasta i twierdzy. Za dwa lat będziemy obchodzić 900 rocznicę obrony Głogowa.
I na zupełnym marginesie - w pod głogowskich lasach przez wiele lat obserwowała wycinek nieba min. 322 kompania radiotechniczna, której już niema. Po za artykułem w Przeglądzie Lotniczym i nic nieznaczącymi wzmiankami w internecie brak powszechnej informacji. Jeżeli któryś z Panów mógłby mi pomóc i dołozyc trochę informacji o tej jednostce w Kotli, proszę o maila, bowiem nie chce uruchamiać kolejnego wątka.

Proszę o wyrozumiałość:

Garnizon Głogów

- 112 pułk artylerii ciężkiej, (JW 5575), 1951-1956; (sform. Rozkazem MON 0045/Org z dn. 17.05.1951)
- 31 Brygada Artylerii Armat, 1956-1967; (sformowana rozkazem MON 0026/Org z dn. 4.09.1956 z 112 pac); dcy - ppłk Kazimierz Tkacz, Józef Petruk
- 73 dywizjon artyleryjskiego rozpoznania pomiarowego, 1956-1957; (włączony do 31 BAA)
- 77 bateria dowodzenia, 1956-1957; (dca- kpt. Jan Gostyński)
- 5 Pomorska Brygada Artylerii Armat, 1967-1995; (przemianowana 31 BAA Rozkazem MON Nr 025/MON z 30.09.1967 r. w sprawie przekazania jednostkom wojskowym historycznych nazw i numerów oddziałów frontowych)
- 67 bateria meteorologiczna artylerii, ____-1969; (przeformowana w 26 dra)
- 29 dywizjon rozpoznania artyleryjskiego, 1969-1979; (wcielony do 5 PBAA; dca - ppłk Michał Krasowski)
- 5 Pomorska Brygada Artylerii, 1995-2001; (15.08.2001 nastąpiło pożegnanie Sztandaru Brygady. Do końca listopada rozformowano jednostkę, a jej tradycje dziedziczy 1 dywizjon art. samobieżnej z 23 Śląskiej Brygady Artylerii w Bolesławcu; ostatni dca – płk Andrzej Truszkowski)
- 10 Dywizja Artylerii Armat, 1956-1957; (sformowana rozkazem MON 0026/Org z dn. 4.09.1956, - rozf. Roz. MON 004/Org z dn. 4.04.1957; dca - płk Józef Petruk)
- 14 Podoficerska Szkoła Artylerii. 1970-85 (dcy - ppłk Zdzisław Musiał, ppłk Tadeusz Zajko)
- 93 pułk artylerii przeciwlotniczej – Zamiast do Głogowa trafił jednakndo Leśnicy, podaję, bowiem niektórzy autorzy ten fakt uwzględniają na podstawie rozkazów, które istniały. Ale ten paplot w Głogowie nie występował. -

- 55 batalion saperów, (JW 5550), 1951-1956; (sform. rozkazem Ministra ON nr 0045/Org z 17.5.1951, podlegający dowództwu 2 Korpusu Piechoty w Poznaniu; dca - kpt. Bolesław Olszewski)
- 36 batalion saperów, (JW 2237), 1951-1956; (sform. rozkazem Ministra ON nr 0045/Org z 17 maja 1951 z 2 Korpusu Pancernego we Wrocławiu; dca - mjr Stanisław Szewczyk)
- 71 batalion drogowy, (JW 1686), 1952-1955, (przybył z Brzegu, został przeniesiony do Konina; dca - ppłk Stanisław Śliwiński).
- 8 pułk pontonowy, 1966-1967; (Rozkazem Nr 025/MON z 30.09.1967r. w sprawie przekazania jednostkom wojskowym historycznych nazw i numerów oddziałów frontowych przemianowano na:
- 6 Warszawski ppont. 1967 – 1995 (dca – mjr Zdzisław Barszczewski)
- 6 Głogowski pułk drogowo-mostowy 1995-2001
- 6 Ośrodek Przechowywania Sprzętu 2001 -
- 4 Głogowski Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego 2001 –

- Rejonowa Komisja Uzupełnień kategorii trzeciej, z siedzibą w Nowej Soli, 1945-1950; (od 14.09.1945) zasięg: miasto i powiat Głogów, powiaty Kożuchów i Góra. Rozporządzenie MON 3.2.1948 DzU RP nr 10, poz.64 zmieniło obszar działania RKU na powiaty: powiaty głogowski, górowski, wołowski, lubiński
- Wojskowa Komisja Rejonowa, 1950-1965; (zarządzenie Ministra ON z 15.1.1951 w sprawie zasięgu terytorialnego WKR Głogów – powiaty: głogowski, szprotawski, wschowski.
- Powiatowy Sztab Wojskowy, 1965-1975; zasięg powiaty: głogowski, wschowski, lubiński)
- Wojskowa Komisja Uzupełnień, 1975-____ (zasięg działania – obszary głogowskiego i lubińskiego Urzędu Rejonowego)

- Dowództwo garnizonu - 16 marca 1950 r. pierwszy w Głogowie dowódca garnizonu, którym został komendant RKU kpt. Antoni Rotkiewicz.

- Grupa Konserwacji samochodów kat III, 1956-_____
- Garnizonowy Punkt Zaopatrzenia w sprzęt Czołgowo – Samochodowy, JW 4447, 1973-1989; (chor. Stanisław Zakowany, st.sierż. Zdzisław Bąk, chor. Leopold Koziński)
- 78 Garnizonowy Punkt Zaopatrzenia Technicznego, JW 4447, 1989-_____

- Garnizonowa Izba Chorych, 1951-____; (por. lek. Zdzisław Zubrzycki)
- Garnizonowa Łaźnia i Pralnia kat. II; 1951-____; (sform. Rozkaz MON 014/Org z 9.02.1952; kierownik; sierż. Władysław Wojciechowski)
- Garnizonowy Węzeł Łączności, ____-_____

- Delegatura Wojskowej Służby Wewnętrznej, 1964–1990
- Placówka Żandarmerii Wojskowej, 1990-2002; (pierwszy dca - mjr Stanisław Mrożek)

- 16.10.1996 Biskup polowy WP erygował parafię wojskową p.w. św. Jana Bosko a 27.2.2000 r. poświęcił kaplicę. Pierwszym, tymczasowym kapelanem został o. rektor Ireneusz Homoncik. Proboszczami byli min: ks. por. Sławomir Pięt i ks. kpt. Rafał Kaproń.

- Klub Garnizonowy, 1957-1959, mjr Henryk Lisek;
- Klub Garnizonowy, 1982-____ (Janusz Szmołda, Stefan Górawski)

- Wojskowe Gospodarstwo Rolne (WGR), _____-_____

- Poligon wodny Międzyodrze, _____-_____

- Wojskowa Administracja Koszar (WAK Nr 11) ____-_____
Wiesław Maciuszczak
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 wrz 2007, 02:00

Informacja

Ten wątek ma 3 odpowiedzi

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.


Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Garnizony

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość