Obraz WP do 1989 r. w zachodnich publikacjach

Obraz WP do 1989 r. w zachodnich publikacjach

Postautor: Adam Surmacz » 09 lis 2008, 18:19

Witam!
Zainteresował mnie temat "Ludowe WP w oczach Zachodu". Chodzi tutaj zwłaszcza o informacje podawane w wydawnictwach popularnych np. encyklopediach, leksykonach, jak i w prasie wojskowej.

Praktycznie do końca lat 80-tych XX w. krąg osób w Polsce, mających konkretną wiedzę o Siłach Zbrojnych PRL nie był zbyt szeroki. Przykładowo ujawniono tylko nazwy niektórych związków taktycznych wojsk lądowych (w tym: 1 WDZ, 2 WDZ, 6 PDPD,10 SDPanc., 12 DZ). Nie mówię już o jednostkach niższego szczebla. Wiadomo, posunięta do absurdu tajemnica wojskowa plus państwowa cenzura działały bardzo skutecznie. Faktycznie przeciętny obywatel PRL nie miał prawa wiedzieć zbyt wiele o swojej armii. Dostępne masowe wydawnictwa np. tygodnik "Żołnierz Polski" czy gazeta codzienna "Żołnierz Wolności" przynosiły bardzo skąpe informacje na ten temat. Oczywiście można było szperać w dużych bibliotekach, by znaleźć chociaż trochę danych w publikacjach zagranicznych. Przykładowo liczbę dywizji czynnych - w tym pancernych - poznałem dopiero po lekturze odpowiedniego hasła w Encyklopaedia Britannica. Podobnie było z uzyskaniem jakichkolwiek danych dot. liczebności lotnictwa bojowego lub stanu naszej marynarki.
Paradoksalnie Brytyjczyk, Niemiec czy Amerykanin zainteresowany tym tematem mógł znaleźć konkretne dane bez większego trudu, natomiast nie miał takiej szansy zwykły obywatel PRL. Oczywiście pomijam
jakość publikacji (w końcu wszędzie mogą zdarzyć się błędy lub nieścisłości). Podsumowując mój może przydługi wywód, zwracam się do Kolegów z prośbą o informacje, jakie były ich doświadczenia w tym
- chyba zapomnianym już - temacie, do jakie zachodnich źródeł udało się Wam dotrzeć przed 1989?
Pozdrawiam serdecznie.
Adam S.
Adam Surmacz

Informacja

Ten wątek ma 23 odpowiedzi

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Tematy dyskusyjne