KATYŃ

KATYŃ

Postautor: Marek_W_Pilat » 07 sie 2017, 15:25

Pozdrawiam !

Stan kryminologiczny zbrodni określanych mianem Zbrodni Katyńskiej jest ŻADEN !
Istnieje potrzeba badania tej sprawy w całej jej rozciągłości, obszarze...


W związku z tym pytania do PT. Kolegów :

1). Kto cokolwiek wie o 103.Abwehrkommando, jak również 104.Abwehrkomando i innych XXX.Abwehrkommandos ?
Ci ze 104. Abwehrkommando jeżdzili do 103.-go i "niejaki Jędrzejewicz ze 103. zabił oberstleutnanta ze 104-go wraz z kierowcą i zbiegł.."

2). Kto cokolwiek wie o 537.Nachrichten Regiment ???

3).Kto cokolwiek wie na temat lokalizacji HeeresGruppe "Mitte" w Katyniu ?

oraz kto z PT. Kolegów chciałby przyłączyć się do badań, choćby poprzez to Forum ?

Marek W. Piłat


2017-08-08
-------------
Brak reakcji na moje zapytanie, więc załączam reprodukcję 1-go dokumentu :

Obrazek

Źródło ilustracji : NARA (USA) -
[url]https://www.archives.gov/research/foreign-policy/katyn-massacre/url]

Tekst polski opisu reprodukcji : "EXHIBIT XVII (przyp.red. napis ten jest widoczny z lewej i prawej strony planu). Ten plan narysował Gregor Slovenczik, reporter armii niemieckiej, który dokumentował ekshumacje w Katyniu i przekazał materiał (przyp.red. - jest tego więcej !) do US Counter Intelligence Corps (przyp. red. - CIC, agencja wywiadu wojskowego USA, protoplasta US Army Intelligence Corps) w 1946 r. Po jego śmierci, jego żona Maria (z domu Wagner) przekazała do Sił Zbrojnych USA w Austrii ten plan wraz z fotografiami i innymi pamiątkami z wizyt jej męża w Katyniu. Eksponaty V do XVII, opisane w protokole przekazania Marii Slovenczik, L-25994…….(dalej bez tłumaczenia - przyp.red - sygnatura dokumentów w Armii USA).
Na tej samej stronie WWW foto aerogrametryczne Katynia zrobione przez Luftwaffe we wrześniu 1942 r., październiku 1943 roku oraz w kwietniu 1944 roku. Do pobrania !

Opis legendy planu (tej z lewego górnego rogu) :
1). Masowe groby - oznaczenie na planie : 1, 2
2). Resztka budynku GPU (zapewne chodzi o NKWD), w nawiasie napis (Sztab 537. Nachrichten Regiment) - oznaczenie na planie "3" - jak się wydaje to miejsce nad Dnieprem nosi nazwę dziś "Kozie Góry"
3). Dworzec Gniezdowo - oznaczenie na planie "4"
4). Stanowisko/a służbowe, skrótu GFP jeszcze nie znam, ale na pewno odnosi się on do 537. Nachrichten Regiment - oznaczenie na planie "5", przy wjeździe do ważnego miejsca, o którym w następnym punkcie;
5). Obóz leśny KRASNY BOR dowództwa i sztabów Grupy Sił Zbrojnych "MITTE" (Środek)- oznaczenie na planie "6"

Brak w opisie planu daty ustalającej usytuowanie wymienionych tam jednostek. Nie wiadomo czy było to w 1941, 1942 czy też w 1943 roku.
Aby lepiej zorientować się w sytuacji polecam adres z Google mapy, pod którym fotomapa Katynia i okolic wraz z memoriałem :
https://www.google.pl/maps/@54.7720238,31.7929961,1219m/data=!3m1!1e3?hl=pl

Już pobieżna analiza wskazuje, że plan (ilustracja 1 - z NARA jest odwrócony północ-południe, o czym zresztą na planie niemieckim z NARA.

Jak widać dwa (2) z trzech moich zapytań mają swoją podstawę. Fakt, reprodukcję Amerykanie ODTAJNILI (!!) w roku 2012 !
Trzecią przedstawię niebawem.


Próba odnalezienia informacji dotyczących 537. Nachrichten Regiment za pośrednictwem łatwo dostępnego i wydawałoby się rzetelnej publikacji jaką wydawał się powszechnie znany internetowy "Lexikon der Wehrmacht" pod adresem
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/NachrichtenRegimenterHeeresgruppe/Gliederung.htm prowadzi do ustalenia, że była to jednostka łączności zbliżona wielkością do naszego pułku łączności, jedna z 13 takich jednostek, której zadaniem była obsługa HeeresGruppe (dowództwa i sztabów Sił Zbrojnych).
"Lexikon der Wehrmacht" zawiera też skrótową historię tej jednostki, w której kilkakrotnie wymieniana jest miejscowość Wielikije Łuki, a także opisany fakt służby 5 żołnierzy regimentu na wieży radiowej w Berlinie w kwietniu 1945 r. (przed upadkiem Berlina), ale nie ma tam ani słowa o stacjonowaniu 537. Nachrichten Regiment w Katyniu !
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... ANR537.htm
Po informacje dotyczące 537. Nachrichten Regiment zwróciłem się do Bundesarchiv - Militaerarchiv we Freiburgu w Niemczech. Na razie brak odpowiedzi.

Informacje na temat HeeresGruppe "Mitte" zawarte w "Lexikon der Wehrmacht" pod adresem
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Heeresgruppen/HeeresgruppeMitte.htm
pozwalają stwierdzić, że był to duży związek taktyczny, w skład którego początkowo wchodziło 49 dywizji i 930 czołgów. Wojska tej HeeresGruppe z 10 na 11 lipca 1941 r. sforsowały Dniepr w pobliżu Orszy. 1942 roku HeeresGruppe MITTE odgrywała pasywna rolę. W 1943 roku "MITTE" znalazła się po ciężkich walkach na terenie Białorusi, gdzie wykonywała zadania do wiosny 1944 roku.
Brak w tym źródle informacji jakiegokolwiek odniesienia do miejscowości Katyń i tego co się tam kiedyś stało, natomiast jest informacja, że z 350.000 żołnierzy około 158.000 było skazanych (sądownie ?).
Niemniej istnieją dowody, że w listopadzie 1941 roku w Katyniu funkcjonowały rozwinięte komfortowo co najmniej części tej HeeresGruppe (oprócz dokumentu-reprodukcji z NARA o czym później).

10-08-2017
Uzupełniłem opis do planu Gregora Slovenczika znajdującego się w NARA.
Teraz proponuję PT Internautom zapoznanie się z dokumentami niemieckimi z 1941 r. Dobrze byłoby, gdyby dokumenty zaopiniował jakiś wojskowy specjalista od łączności na ….. wysokim szczeblu !
Dokument sporządzony w 537. Nachrichten Regiment przedstawia schemat połączeń telefonicznych wg stanu na 26 września 1941 na godz. 18:00, z CENTRUM (kółeczko) na lewo od Smoleńska. Jest to reprodukcja wykonana z DRUKOWANEGO wydawnictwa Kartenstelle der HeeresGruppe MITTE (metryczka na dole z prawej).
Pozostaje zapytać, czy szkic tego rodzaje wykonuje się przed czy też po zbudowaniu linii telefonicznych. A co się dzieje z tzw. "przygotowaniem terenu" na przyjęcie dowództwa i sztabu związku taktycznego tej wielkości, zabezpieczeniem łączności itd. itd ??
http://wwii.germandocsinrussia.org/de/nodes/308-akte-309-heeresgruppen-nachrichten-regiment-537-fernsprechleitungsskizze-im-bereich-der-heeres#page/2/mode/inspect/zoom/8 UWAGA ! Po zapoznaniu się z tym szkicem należy "wrócić" w przeglądarce.

Pisałem :
Ci ze 104. Abwehrkommando jeżdzili do 103.-go i "niejaki Jędrzejewicz ze 103. zabił oberstleutnanta ze 104-go wraz z kierowcą i zbiegł.."

Ten zapis znajduje się w raporcie 103. Abwehrkommando za okres 1.09 - 30.09.1942 i dowodzi, że cytując z pamięci pomyliłem się ! Nie 104. ale 109. Abwehrtruppe !
W dokumencie tym wymieniana jest zresztą także inna jednostka Abwehr : Abwehrtrupp 108 oraz Abwehrtrupp 113
Ponadto znajduje się w tym raporcie informacja o stanie tajnych współpracowników (V-Leute) : na 30.09.1942 - 151, ale stan 31.10.1942 to już 179 osób (str. 4 i 5) oraz ciekawa informacja o rozbudowie Obozu Szkoleniowego (S-Lager), przy której wymieniane są liczby 12 i 4 radiotelegrafistów (Funker) oraz 24, 25 i 22 tzw. Frontlaufer czyli prosto mówiąc, szpiegów czy dywersantów przerzucanych za linię frontu.
http://wwii.germandocsinrussia.org/de/nodes/410#page/3/mode/inspect/zoom/5/

Bardzo dużo interesujących dokumentów Abwehry dot. szpiegostwa i dywersji za linią frontu zawierają dokumenty wyszczególniane na stronie

[url]http://wwii.germandocsinrussia.org/de/nodes/search?utf8=✓&query=103+Abwehr*&commit=Suche[/url]

Jeśli ten adres z forum nie działa, proszę skopiować i wkleić w przeglądarkę bez "url" w nawiasach !

gdzie między innymi są plany operacji dywersyjnych, mapki, wymieniane są (operacyjne ?) nazwiska i stopnie dywersantów i szpiegów itd.
Pozostaje tylko ustalić, gdzie mieścił się S-Lager dla V-Leute!?

=======================================================================================================
Niżej otwieram "brudnopis" pod roboczym tytułem : " ZBRODNIA KATYŃSKA - opis"
Wprawdzie będzie to jakby mój "post" (tu nie ma innej możliwości), ale dlatego wyraźnie tam napiszę : PRACA ZBIOROWA
Kursywą będą wpisywane teksty do ustalenia.
==========================================================================================================
Ostatnio zmieniony 10 sie 2017, 20:17 przez Marek_W_Pilat, łącznie zmieniany 20 razy
Marek_W_Pilat
 
Posty: 26
Rejestracja: 24 cze 2011, 02:00
Lokalizacja: Szczecinek

Informacja

Ten wątek ma 1 odpowiedź

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć wszystkie posty w tym wątku.


Zarejestruj się lub Zaloguj się

Wróć do Wojsko Polskie - pozostałe historyczne tematy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: MarekKowalczyk i 1 gość